עצמאים זקוקים לפנסיה מסוג אחר

רצוי לאפשר לעצמאים בחוק לפצל את ההפרשות לפנסיית חובה בין חיסכון לבין ביטוח, ולהכיר בכל הוצאה, גם כשהיא מבוצעת בתוכניות שונות

אייל שלזינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אייל שלזינגר

חוק פנסיה חובה לעצמאים הוא שינוי חקיקתי נוסף וחשוב הפונה לפלח גדול מאוד באוכלוסייה, שחלקו אינו חוסך כיום לפנסיה. על פי החוק החדש, החל ב–2017 יחויב העצמאי להפקיד כספים לחיסכון הפנסיוני. ואולם כדי שהחוק יצליח להשיג את מטרתו, נדרשים כמה צעדים משלימים בטיפול בבעיות הקיימות בקרנות הפנסיה ביחס לעצמאים.

הצרכים הפנסיוניים והביטוחיים של השכיר שונים מאוד מאלה של מי שבחר בקריירה עצמאית ארוכת טווח. כך למשל, דווקא קופות הגמל הן אלטרנטיבה טובה למימוש החיסכון הפנסיוני לעצמאים. חוק פנסיה חובה מפנה את החוסכים בעיקר לחיסכון בתוכנית פנסיה מקיפה, הכוללת, מעבר לחיסכון לקצבה, גם רכיבי ביטוח של אובדן כושר עבודה ושארים. חוק פנסיה לעצמאים אינו מחייב רכישת ביטוח, ולמעשה יוצר פתח שיווקי חדש לקופות הגמל שהפכו לאטרקטיביות פחות 
בשנים האחרונות.

בחוק המוצע יש גם כמה חסרונות, או נושאים שיש לתת עליהם מענה רחב יותר — כצעדים משלימים או כתקנות. חוק פנסיה לעצמאים אינו מחייב רכישת ביטוח, אבל גם אינו מכיר כהוצאה לצורכי מס בעלות הביטוח כחלק מהפרשה לחיסכון פנסיוני, דבר שעלול לגרום לעצמאים שרוצים לרכוש ביטוח אובדן כושר עבודה לבצע את החיסכון הפנסיוני בקרן פנסיה. קרנות הפנסיה, המהוות לרוב אלטרנטיבה טובה מאוד לחיסכון פנסיוני, סובלות מנחיתות בהיבט של ביטוח אובדן כושר עבודה לעצמאים, זאת מכיוון שביטוח אובדן כושר עבודה בקרנות הפנסיה אינו כולל הגדרה של אובדן כושר עבודה מקצועי, דבר החיוני אצל חלק גדול מהעצמאים.

צילום: Bloomberg

רצוי לאפשר לעצמאים בחוק לפצל את ההפרשות לפנסיית חובה בין חיסכון לבין ביטוח, ולהכיר בכל הוצאה, גם כשהיא מבוצעת בתוכניות שונות.

בחינה של תקנוני הפנסיה מלמדת כי אצל חלק גדול מהן חישוב השכר המבוטח לפנסיה מבוסס על הפקדות בשיעור של 16%. עצמאי שיפקיד בשיעור שונה, בעוד קרן הפנסיה לא תתקן את תקנונה, יהיה בפועל מבוטח על שכר גבוה בכ–60% משכרו בפועל. ללא תיקון עלולות להיווצר בעיות אקטואריות. 
החישוב הזה מבוסס על הוראת החוק וההנחה שהתשלום יהיה בשיעור של 10% מהכנסת העצמאי, שישלם עלויות ביטוח גדולות וחסכונו לפנסיה יקטן. מצב זה הפוך למצב של ביטוח חובה שהיה אצל שכירים, שבו כל המבוטחים בפנסיית חובה בשנים הראשונות סבלו מתת־ביטוח, עקב שיטת החישוב של השכר המבוטח.

בעיה נוספת שנוגעת יותר לעצמאים ופחות לשכירים היא בתחום תזרימי המזומנים. ההפקדות לפנסיה בקרב שכירים מתבצעות כסדרן במרבית המקרים. מנגד, עצמאים רבים נתקלים בקשיים בתזרים המזומנים, ולכן דוחים תשלומים והפקדות לתוכניות הפנסיוניות. יידרש לאפשר לעצמאים לשלם בעבור פנסיית החובה שלא בתדירות חודשית, לפחות כמו בתשלום מע"מ - אחת לחודשיים או אחת לרבעון, ואפילו אחת לשנה.

הפקדה לתוכנית ביטוח שלא נעשית באופן רציף עלולה לגרום לתשלום עלות ביטוח, ולמעשה לגרום לחוסר כיסוי בעת הצורך. המסקנה היא שרצוי לאפשר לעצמאים להעביר תשלומים תקופתיים, ולאו דווקא מדי חודש, וכן הגדרה מפורשת של אופן הפריסה של תשלומים אלה.

בשורה התחתונה, נראה שהצעת החוק היא יוזמה ברוכה בדרך להשוואת זכויות העצמאים לזכויות השכירים. ואולם עקב האתגרים שבפניהם נמצאים העצמאים בהקשר של ההיבט הביטוחי, יש לבצע שורת צעדים משלימים מול קרנות הפנסיה וחברות הביטוח, כדי שהצעד המבורך של חיסכון לעצמאים לא יפגע בהם יותר מאשר יועיל.

הכותב הוא מייסד ושותף
 במיזם Zebaroor 
להשוואה וניתוח
 של חסכונות ארוכי טווח

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker