הממשלה צריכה לעזור לתעשייה 
הישראלית - ולא רק להעיק עליה

עידוד הכלכלה הישראלית חייב להיהפך ליעד לאומי שמגובה לא רק בהצהרות, אלא במעשים

אודי אורנשטיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אודי אורנשטיין

הנתונים שפירסמה באחרונה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, המצביעים על האטה בצמיחה, חייבים להיהפך לאחד הנושאים המרכזיים שעל סדר יומה של הממשלה. התעלמות מסימני האזהרה עלולה לגרום לכך שבתוך זמן לא ארוך נגלוש למיתון, שהיחלצות ממנו תהיה קשה.

סימני ההאטה אינם מורגשים עדיין ברוב ענפי המשק, בין השאר, בשל מדיניות "הכסף הזול" של הבנקים המרכזיים בישראל ובעולם, שמביאה את שוקי ההון והנדל"ן לשיאים, ואולם דווקא בשל כך הנפילה עלולה להיות כואבת במיוחד. בסופו של דבר, הכלכלה נשענת על ענפי הייצור והיצוא, וכשהם מתחילים את דרכם מטה — כל השאר יבואו בעקבותיהם.

ההאטה בצמיחה אינה גזירת גורל, וחלק מהגורמים לה נמצאים באחריות המדינה, למשל במגזר היצרני. בשנים האחרונות נכנס מגזר זה לתוך מלקחיים ענקיים. מחד גיסא, הוצאות הייצור והשכר עלו, ומאידך גיסא, התמורה — במיוחד של מי שמייצאים לאירופה ולרוסיה — פחתה. במקביל, הוחמרו דרישות הרגולציה, שתובעות השקעה של סכומי עתק ואנרגיה ניהולית רבה.

אין פלא שחברות רבות בחרו להציל את עצמן מהמלקחיים הישראליים — הן הקימו אתרי ייצור בחו"ל ונהנות משלל היתרונות שמציעים שם למשקיעים. יש חברות תעשייה שבהן עיקר הצמיחה היא מפעילות של חברות בנות זרות ואתרי ייצור בחו"ל. בסופו של דבר, הנתונים מיתרגמים למקומות עבודה מעטים יותר, וירידה בפעילות הכלכלית. מי שחשב שהתעשיינים יתרגלו לחיות ללא אוכל ומים — מגלה כעת שזה בלתי־אפשרי.

חזרה למסלול של צמיחה בתעשייה אינה יכולה להיעשות בעזרת פתרון קסם, מכיוון שאין כזה. חלק מהגורמים הפוגעים בנו ביותר, כמו השינויים בשערי המטבעות והמשבר בחלק משוקי היעד, אינם בשליטתנו. אבל יש הרבה צעדים קטנים שיכולים להחזיר את חדוות הייצור וההשקעות למפעלים.

עידוד הכלכלה הישראלית חייב להיהפך ליעד לאומי שמגובה לא רק בהצהרות, אלא במעשים, כמו הצבת נושא העלאת הפריון בראש תוכניות הסיוע הממשלתיות, לצד מיתון ואיזון הרגולציה, פיתוח מסיבי של אשכולות ידע, מחקר, פיתוח ותעשייה על פי אזורים גיאוגרפיים והרחבה משמעותית של הסיוע הכספי הממשלתי בתחום השקעות הון וחדשנות.

עדיין לא מאוחר מדי, אבל ללא שינוי מיידי ומהותי — אין להתפלא שהתוצאות ימשיכו לאכזב.

הכותב הוא מנכ"ל איגוד 
התעשייה הקיבוצית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker