ישראל צריכה לעבור לייצור חכם יותר

השתלבות בחוליית פיתוח וייצור עשויה להוסיף לישראל אלפי מקומות עבודה איכותיים - ולתרום להשגת היעדים האסטרטגיים של הממשלה בתחום התעסוקה, שיפור הפריון וחיזוק הפריפריה

זיוה איגר
זיוה איגר

ישראל היא אומת ההיי־טק והחדשנות, ויודעים זאת בעולם — נדיר למצוא מנכ"ל של חברה טכנולוגית שאינו מכיר את יכולות המחקר והפיתוח הישראליות. החדשנות והיצירתיות, שזכו לתמיכה ממשלתית חכמה, תרמו רבות לצמיחה של המשק בעשורים האחרונים. כיום אנו נדרשים להצעיד את אומת הסטארט־אפ קדימה, ולהרחיב את יכולות הפיתוח, החדשנות והיצירתיות לתעשיות מסורתיות ולענפי הייצור.

חברות רבות בתעשייה המסורתית מבינות כי ללא חדשנות בייצור ובפיתוח, לא יוכלו לשמור על יתרון תחרותי לאורך זמן. אחת הדוגמאות הבולטות היא תעשיית הרכב. זו נחשבה בעבר למסורתית, אך מכונית כיום היא יחידה טכנולוגית לכל דבר, עם מערכות מתוחכמות לניהול נתונים, מערכות תקשורת ומערכות הגנת סייבר. חברות ישראליות רבות עוסקות בחדשנות בתחום הרכב, ורמת העניין של חברות רכב זרות רבות בישראל גוברת. עלינו לנצל את יתרון החדשנות בתעשייה מסורתית זו, ולגרום לחברות לבצע כאן את הייצור החכם.

תחום הרכב בולט, אך אינו היחיד, ענף הייצור בכללותו עובר טרנספורמציה, ומתמקד יותר ויותר בחדשנות. לפי סקר של חברת המחקר פרוסט אנד סאליבן בקרב חברות יצרניות (חברות ממגזרים שונים כמו לוריאל, יבמ ודאו), 60% מהמנכ"לים ציינו שלחברה שלהם יש תוכנית אסטרטגית המתמקדת בחדשנות. כ–50% טענו שישימו דגש על דיגיטציה של מפעלים לצורך חיבור בין עיצוב המוצר לייצור. החיבור בין פיתוח לייצור מאפשר לחברות להטמיע במהירות שיפורים במוצריהן ולשמור על יתרון. כמדינה המהווה מוקד עולמי לחדשנות, נתונים אלה הם מצפן המצביע על הזדמנות להרחיב את פעילות המחקר ופיתוח הענפה בישראל אל תחומי הייצור.

כבר כיום המפעלים בישראל שמשתמשים בטכנולוגיה מתקדמת מתעלים על מתחריהם בעולם, למרות עלות השכר הגבוהה יחסית. מפעל ישקר בגליל ומפעלי אינטל ו–HP (אינדיגו) בדרום מוכיחים כי באמצעות טכנולוגיה חדשנית, יצירתיות ויוזמה ניתן להשיג יתרון משמעותי גם בתעשיות יצרניות. הודות לתחכום ולמסירות של העובד הישראלי, מפעלים אלה משיגים ביצועים טובים יותר ומשפרים את יעילותם. עלינו ללמוד ממקרי בוחן אלה ולשכפל אותם בחברות אחרות.

דוגמה נוספת היא תחום מדפסות התלת־ממד, שצפוי לצמוח לכ–20 מיליארד דולר בחמש השנים הקרובות ועומד להשפיע על מגוון ענפי ייצור. סקר שבוצע על ידי חברת וולר (Wholer), המייעצת בתחום הייצור המתקדם, העלה כי 70% מהחברות בתחום מתכוונות להשקיע במדפסות תלת־ממד, בעיקר לשיפור יצירת האב־טיפוס, ופיתוח מוצרים חדשים שלא ניתן לפתח כיום. ישראל יכולה להשתלש בכל, ותחום זה חשוב במיוחד, שכן הוא צפוי להשפיע באופן רוחבי על תעשיות רבות.

הממשלה, באמצעות היחידה להשקעות זרות ושיתוף פעולה תעשייתי, מפנה את מרב מאמצי קידום ההשקעות לתחום הייצור. כשמשקיעים זרים מבקרים בישראל או נפגשים עם הנספחים הכלכליים של ישראל בעולם, הם שומעים גם על הפוטנציאל הישראלי בייצור מתקדם. מתוקף תקנות רכש גומלין, היחידה נמצאת בקשר שוטף עם כל חברה זרה הפועלת בישראל, במטרה לקדם השקעה בתחום בישראל.

בעזרת הרחבת יכולות המחקר והפיתוח של ישראל לטובת ייצור מתקדם, ישראל צועדת לקראת תפיסת מקומה בחוליה נוספת בשרשרת הערך הגלובלית (Global Value Chain) — מפיתוח בלבד לפיתוח ולייצור. השתלבות בחוליה זו עשויה להוסיף לישראל אלפי מקומות עבודה איכותיים, מפוזרים מבחינה גיאוגרפית, ולתרום להשגת היעדים האסטרטגיים של הממשלה בתחום התעסוקה, שיפור הפריון וחיזוק הפריפריה.

הכותבת היא אל"מ במיל' ומנכ"לית היחידה להשקעות זרות ושיתוף פעולה תעשייתי במשרד הכלכלה

צילום: אילן אסייג
מפעל של ישקר בתפן
מפעל של ישקר בתפןצילום: ג'יני - אנצ'ו גוש

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ