הגיע הזמן לתת לשכירים שליטה על הפנסיה

הכנסת התיקון לחוק ההסדרים היא צעד חשוב ■ זה לא הגיוני שב-2015, החוליה האחרונה בשרשרת של תוכנית להגברת התחרות בשוק הפנסיוני תקועה מחוץ לשליטת העובדים בישראל

אסף סלנט
אסף סלנט

באחרונה התבשרנו כי אושר התיקון בוועדת השרים לחקיקה שלפיו שכיר יוכל לבחור את הסוכן הפנסיוני שלו. אלה חדשות נהדרות, אך זו הפעם השלישית שהוועדה מחליטה על כך. הפעם, החקיקה נכללה ברפורמה רחבה יותר, שגם מפרידה בין שירותי השיווק והייעוץ הפנסיוני לעובדים לבין התפעול למעבידים, וקובעת כללים למתן התשלום לסוכנים על עבודתם. בכך היא משחררת את העובד מהחתונה הכפויה עם מנהל ההסדרים שנבחר על ידי המעביד.

כולם מסכימים שאחד הנושאים החשובים ביותר לביטחון הכלכלי הוא הביטוח הפנסיוני, אך הנושא מורכב מאוד להבנה, ושכירים רבים מסתמכים על שירותם של הסוכנים הפנסיוניים שייעדו להם מקומות העבודה.

מבוגר מחזיק את קופת החיסכון שלו שהיא בדמות של חזיר

לאור זאת, ולאור העובדה שסוכני הפנסיה מתוגמלים על ידי קרנות הפנסיה, לסוכן אין אינטרס להעביר את החשבון לקרן פנסיה שממנה הוא לא מרוויח עמלה מיטבית, וטובת החוסך נפגעת בצורה אנושה. כמו כן, המעסיק עצמו אינו מחויב לקרן הפנסיה, אלא מסתמך על חוזה עם סוכן פנסיוני — וכך הוא מאלץ את השכיר לעבוד עם הסוכן הנבחר.

ומכאן, למשולש שכיר־מעביד־סוכן פנסיוני וחברת הביטוח יש השלכות על התחרותיות בענף ופגיעה קשה בחיסכון הפנסיוני במשק. כשל השוק מסרס את הכוח הצרכני וגורם לאובדן כספי מובהק של השכיר בלבד, בשל דמי ניהול לא תחרותיים.

אין זה סוד שהשוק הפנסיוני סובל ממעורבות צרכנית נמוכה. חוסר היכולת לבחור בסוכן פנסיוני גורר תחרות נמוכה בין גופי הפנסיה, דבר שמשפיע מאוד על מחירי השירותים ומוריד את כמות הכסף הנחסכת בחשבונות באלפי שקלים עד עשרות אלפים.

הכנסת התיקון לחוק ההסדרים היא צעד חשוב מאין כמוהו. אין זה הגיוני שב–2015, החוליה האחרונה בשרשרת של תוכנית להגברת התחרות בשוק הפנסיוני תקועה מחוץ לשליטת העובדים בישראל.

הכותב הוא חבר ועד
 בפורום החוסכים לפנסיה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker