להקים קרן פנסיה בניהול ממשלתי - זירת הדעות - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

להקים קרן פנסיה בניהול ממשלתי

הקמת קרן פנסיה צוברת בניהול ממשלתי שתהווה אלטרנטיבה זולה לחברות הפרטיות, תעודד תחרות בענף ובמקביל תאפשר לממשלה לדאוג לכך שאזרחי ישראל יוכלו לפרוש בכבוד כשיגיעו לגיל זיקנה

2תגובות

השוק הפנסיוני בישראל עבר בשני העשורים האחרונים תהליך של הפרטה מהירה. משוק שרובו מנוהל על ידי הממשלה וההסתדרות, עברה הפנסיה להיות מנוהלת כמעט לחלוטין על ידי חברות הביטוח ובתי השקעות פרטיים. מתוך 11 החברות המנהלות את הפנסיות שלנו, שולטות ארבע החברות הגדולות ב-92% מהשוק (וחמש החברות הגדולות - ב-97%).

בחינה של תהליכי הרגולציה האחרונים מלמדת שגם במשרד האוצר מתחילים להפנים כי הריכוזיות בענף פוגעת במרבית החוסכים, וייתכן שאנו עדים להיפוך מגמה מסוים - מצמצום המעורבות הממשלתית בענף להגברתה. הצעדים האחרונים כוללים בין השאר הגבלות על שכר הבכירים בחברות המנהלות, הגבלות על עמלות סוכני הביטוח, אפשרות ניוד בביטוחי המנהלים, הקמת "מלשינון" פנסיוני, הקמת מסלול חיסכון ברמות סיכון משתנות, החלת חובת דיווח על "תספורות", הוזלת דמי הניהול המקסימליים בקופות הגמל ועוד - כל אלה, בניסיון לשנות את התנהגות החברות המנהלות את כספי הפנסיה שלנו.

הצורך הגובר והולך ברגולציה נובע מהעובדה הפשוטה שהשוק הישראלי הוא פרטי לחלוטין. אגב, שוק פנסיוני פרטי לחלוטין הוא חריג למדי בנוף הבינלאומי. מבין מדינות OECD, רק בישראל, צ'ילה, מקסיקו ואוסטרליה קיים שוק פנסיוני פרטי לחלוטין, וישראל היא היחידה שבה יש חובת חיסכון גורפת. לעומתן, ביתר 30 מדינות הארגון קיימת מערכת ציבורית־ממשלתית כלשהי לצד המערכת הפרטית.

המערכת הפנסיונית הבריטית מהווה מקרה בוחן מעניין במיוחד בהשוואה למערכת שלנו. כדי להתמודד עם שיעורי חיסכון נמוכים במיוחד התחילה הממשלה הבריטית בקיץ 2012 ב"רישום אוטומטי" של עובדים לתוכניות פנסיה תעסוקתית. בשונה מישראל, בבריטניה התוכנית איננה חובה, ועובד המעוניין לצאת ממנה יכול לעשות זאת (opt-out).

החלק המעניין במודל הבריטי הוא שבמקביל לתחילת הרישום האוטומטי, הקימה הממשלה את NEST - קרן פנסיה צוברת המנוהלת על ידי גוף ממשלתי, ולא על ידי חברת ביטוח או בית השקעות פרטי. הקרן מיועדת לקהלי יעד שמאופיינים בשיעורי חיסכון נמוכים, ובפרט בבעלי הכנסות בינוניות־נמוכות המועסקים במקומות עבודה בינוניים וקטנים, עם דמי ניהול נמוכים יחסית. המודל הבריטי החדש אינו מושלם, אך הוא בהחלט מאפשר חשיבה מחודשת על המערכת הישראלית.

להקמת קרן פנסיה צוברת בניהול הממשלה בישראל יש כמה יתרונות. הראשון שבהם הוא שמדובר למעשה בכניסה של שחקן חדש לשוק, שתעודד את הגברת התחרות בענף. אם הקרן הממשלתית תהיה אלטרנטיבה זולה ובסיסית, חברות הביטוח יצטרכו להתאמץ כדי למשוך לקוחות ולהציע למצטרפים תנאים אטרקטיביים יותר. זאת, בניגוד למצב הקיים כיום, שבו החברות מקבלות "במתנה" את כלל השכירים במשק כתוצאה מחובת החיסכון.

היתרון השני הוא של החוסכים. אם הממשלה מאלצת את אזרחי ישראל לחסוך לפרישה, אז יש הגיון בכך שהיא תאפשר להם לעשות זאת בעלויות נמוכות ובסיכון מינימלי במסלול ציבורי. הרעיון של הקמת מסלולי חיסכון מוזלים על ידי השקעות פאסיביות מסתובב במסדרונות האוצר כבר זמן מה, אך הרעיון שהממשלה היא זו שתנהל אינו עולה על דעתם - כנראה מתוך התפישה הרווחת שרק השוק הפרטי יודע לנהל בצורה יעילה. עם זאת, מי שיוכל לנהל את הקרן הממלכתית זה הגוף המיוחד, שמוקם בימים אלה בבנק ישראל לצורך ניהול הכסף שייכנס מרווחי הגז לקרן הריבון.

הריכוזיות הגבוהה בשוק הפנסיות בישראל מדאיגה. כדי לדאוג לעתידנו הכלכלי נעשים צעדים שמטרתם הגבלת הפעילות של החברות הפרטיות בשוק. ואולם לניסיון לשלוט בהתנהגות החברות הפרטיות דרך רגולציה השפעה מוגבלת. הקמת קרן פנסיה צוברת בניהול ממשלתי שתהווה אלטרנטיבה זולה לחברות הפרטיות, תעודד תחרות בענף ובמקביל תאפשר לממשלה לדאוג לכך שאזרחי ישראל יוכלו לפרוש בכבוד כשיגיעו לגיל זיקנה.

הכותב הוא חוקר במכון לרפורמות מבניותתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות שאולי פיספסתם