מה לא לשאול בראיון עבודה

שאלות לא אפקטיביות בראיון, מובילות לכך שהמועמדים מספקים מידע לא רלוונטי

בתיה וייסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מרגישים שאתם לא מצליחים "לפצח" את המרואיינים אף שאתם עושים הכל "לפי הספר"? מסתבר שהסיבה לכך יכולה להיות מפתיעה - עבור המגייס המתחיל והמקצוען כאחד.

אנדרו לסיביטה, מנכ"ל חברת הגיוס וההשמה Milewalk, ייעץ ליותר מ–200 חברות וריאיין יותר מ–11 אלף מועמדים. כך הוא גילה לא מעט טכניקות שאינן יעילות, ומקורן היה לרוב אחיד: שאלות שפשוט מנוסחות לא טוב. שאלות לא אפקטיביות בראיון, טוען לסיביטה, מובילות לכך שהמועמדים מספקים מידע לא רלוונטי, וכך נפגעת היכולת לבצע הערכה למועמד. לסיביטה ריכז שלוש שאלות נפוצות לא מוצלחות בראיון עבודה, ודרכים להפוך אותן ליעילות יותר:

ראיון עבודה
צילום: דרימסטיים

1.ספר לי על עצמך

מדובר באחת השאלות הכי נפוצות ושגרתיות בראיון עבודה, ולכן נדהמנו למצוא אותה ברשימה. ואולם, לפי לסיביטה, כמראיינים זו העבודה שלכם לחלץ מהמועמד את המידע הרלוונטי ביותר בזמן הקצר ביותר כדי שהחברה תוכל לקבוע ברמת ודאות גבוהה אם לקבל לעבודה את המועמד. שאלה זו מייצרת מצב הפוך - מעניקה את השליטה למועמד ונותנת לו אפשרות לבחור איזה מידע לחלוק. יש שיגידו כי כך ניתן להעריך את כישוריו המילוליים של המועמד ומה הוא יודע על החברה. עם זאת, למה להשאיר אופציה לבזבוז עשר דקות על מידע לא רלוונטי?

מה כדאי לשאול במקום? שאלות מדויקות ככל האפשר לגבי הנושא המבוקש. אם אתם מתעקשים, לפחות כוונו את המועמד. לדוגמה: "החברה שלנו מחפשת מוכר. תוכל לספר כיצד נסיונך יוכל לעזור לך לאייש את המשרה?"

2.איפה אתה רואה את עצמך בעוד חמש שנים?

מדובר בעוד שאלה נפוצה בקרב מראיינים המתבררת כבעייתית. נכון שמראיינים רוצים לקבל תובנות הנוגעות לשאיפותיו של המועמד ורצונותיו לעתיד, אך רוב האנשים לא יכולים לדעת מה יקרה מחר, ובטח של בעוד חמש שנים. בנוסף, שוק העבודה לא מפסיק להשתנות, הזדמנויות נוצרות על בסיס יומי, נתיבי קריירה משתנים בן רגע ומועמדים מודעים לכך לחלוטין.

מה כדאי לשאול במקום? אם חשוב לכם לדעת מה שאיפותיהם של המועמדים, תוכלו להשיג תשובות אפקטיביות יותר באמצעות השאלה "אם תעבוד כאן בעוד שלוש שנים, מה לדעתך תהיה תרומתך המשמעותית ביותר לחברה?" שאלה זו תסייע לקבוע מהם הדברים החשובים למועמד, ואם יש לו חזון ריאלי של הישגיו הפוטנציאליים.

3.מהן החולשות שלך?

איזו תשובה אתם מצפים לקבל? הנה דוגמאות שכבר ודאי שמעתם בעבר: "אני עובד יותר מדי", "אני לא מאציל סמכויות", "אני פרפקציוניסט". המועמד יידע לשלוף תשובה מתאימה בפחות זמן ממה שייקח לכם לשאול את השאלה, ולא תלמדו שום דבר ערכי לגביו. אגב, במידה שהמועמד יספק לכם רשימת חולשות שלא רלוונטיות כלל למילוי המשרה, האם תרצו לקבל אותו רק על סמך העובדה שהוא לא ציין חולשות רלוונטיות? הרי לכולם יש חולשות וחסרונות. החלק החשוב לקביעת הצלחה הוא האפקטיביות שבה אדם מתגבר על חסרונותיו, וכדאי להתמקד בכך.

מה כדאי לשאול במקום? שאלות כמו "תאר מצב שבו משהו השתבש בעבודה" או "מתי הרגשת שאיכזבת את הבוס שלך?" עשויות ללמד אתכם רבות על יכולת המועמד להתמודד עם קשיים.

בסופו של דבר אין ראיון עבודה מושלם. פעמים רבות לאחר הראיון תרגישו שנותרו לכם עוד שאלות לא פתורות. כדי להימנע מכך, נסו למקד את שאלותיכם ולקבוע מראש אילו קריטריונים אתם מחפשים. אם תקפידו לשאול שאלות ממוקדות ורלוונטיות, ותדאגו להוביל את הראיון, תגדילו את יכולת ההערכה שלכם בסופו.

הכותבת היא מנהלת תוכן גיוס עובדים ב–AllJobs

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker