האם תאוות הבצע של איילי הגז היא בעצם הפתרון למונופול? - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
משק האנרגיה

האם תאוות הבצע של איילי הגז היא בעצם הפתרון למונופול?

על הדרך הקלה לפקח על מונופול הגז ולייתר את הרגולציה, המשאבים העצומים והמשברים הפוליטיים שמזעזעים את המדינה

2תגובות

בשער TheMarker ב–7 ביולי צוטט יו"ר דלק קידוחים, גדעון תדמור, שאמר כי התשואה של מאגר תמר היא 21%. ככל הנראה, תדמור לא נידב את הנתון כדי לשתף את הציבור במידע תחרותי רגיש. הוא עשה זאת כדי לשכנע שאין צורך ברגולציה הדוקה על תמר. טענתו המשתמעת מגילוי שיעור הרווחיות של תמר היא זו: בהינתן הסיכון שכרוך בחיפושי גז ונפט, חוסר היציבות הפוליטית באזור, ההשקעות העצומות שנדרשו ויידרשו והאי־ודאות בנוגע לעתיד, תשואה של 21% היא סבירה, ולכן אנא מכם מובילי הרגולציה, הממשלה ישראל והציבור - הרפו מאתנו.

נדמה שאולי במקום להתנגד ולהתעמת עם עמדתו של תדמור, כדאי לשחק את המשחק, ולתפוס את תמר במילתה. ראש הממשלה, שר האוצר, שר האנרגיה והממונה על ההגבלים העסקיים צריכים להודיע לתמר כי בהסתמך על תשואה של 21%, המדינה מסירה מעל תמר את מרבית הרגולציה. לטעמנו, די באסדרה של שני נושאים בלבד: שיעור הגז המותר ליצוא ואיסור על תמר להפלות את היצוא באופן שמחיר היצוא יהיה נמוך מהמחיר למשק הישראלי. כל יתר האסדרה בתחום יכולה להתבצע בדיעבד, באמצעות דיני ההגבלים העסקיים.

תומר אפלבאום

נניח שבעוד שנתיים יתברר כי התשואה של תמר היתה 50%, ולא 21%. היא תידרש להשיב את ההפרש מעל 21% - השיעור שעליו הצהירה כהוגן, ושרק בגללו הוסר מעליה הפיקוח מלכתחילה. הדרך לעשות זאת עוברת דרך פרק המונופולין שבחוק ההגבלים העסקיים. מכיוון שתמר היא בעלת מונופולין באספקת גז למשק (כשלוויתן יצטרף, תמר ולוויתן יחד יהיו בעלי מונופולין, בשל בעלויות צולבות בין המאגרים), חל על תמר איסור לגבות מחיר מופרז. מחיר מופרז הוא כזה המגלם רווחיות גדולה בהרבה ביחס למקובל באותו תחום.

אם ינהג מונופול הגז בתאוות בצע, והתשואה בפועל תתברר כגבוהה באופן חריג ממה שעליה הצהיר, יהיו לקוחות תמר זכאים להשבת הפרמיה המונופוליסטית, כלומר המחיר המופרז שגבה המונופול.

היתרון הגדול בהצעה זו הוא שמדובר בפתרון פשוט אך יעיל, שיש בו לייתר את מרבית הרגולציה והמשאבים העצומים שמושקעים בתחום ושגרמו ועוד גורמים למשברים פוליטיים המזעזעים את המדינה. מאגר תמר אינו חברה פרטית, שבה ניתן להקטין תשואה באופן משמעותי בצורה מלאכותית, באמצעות משיכת משכורות או דמי ניהול גבוהים, או מינוי מקורבים לנושאי משרה.

רויטרס

ערוצי פעולה אלה לא יוכלו לנתב הטבות בהיקפים שיאפשרו הפחתת רווחיות משמעותית. את התשואה בעבר, בניגוד לתחזיות לעתיד, אי אפשר להסתיר. מונופול הגז הוא עסק גדול ושקוף מכדי שניתן יהיה לבצע בדו"חות הכספיים שלו מניפולציות חשבונאיות. בקרה חשבונאית יכולה לספק את נתוני העבר בכל הנוגע למחירים, עלויות ורווחיות בצורה מדויקת למדי.

אם מונופול הגז יידע כי חוק ההגבלים העסקיים ייאכף עליו בדווקנות בדיעבד, כך שאם יגבה מחיר מופרז הוא יידרש להשיבו (למשל, בתביעה ייצוגית או בהליך אכיפה אזרחי), יהא בכך איום חזק מספיק שימנע ממנו להתנהל בצורה חזירית מלכתחילה. אם המונופול בכל זאת לא יתאפק וינצל לרעה את מעמדו - גם אז אנו סבורים שתושג תוצאה תחרותית יעילה, אלא שהפעם יידרשו הליכים משפטיים, שיכללו אף פיצויים, ושקבלתם המקווה תדגיש ביתר שאת את הנורמות התחרותיות שלאורן נדרש בעל מונופול לפעול. בכך תושג התנהגות חברתית רצויה והרתעה יעילה, ויקוימו המטרות היסודית של המשפט, ובמיוחד של דיני התחרות.

עו"ד ברעם הוא מומחה להגבלים עסקיים; עו"ד מן הוא היועץ המשפטי של הצלחה - התנועה הצרכנית לקידום חברה כלכלית הוגנת; הצלחה היא התובעת הייצוגית בפרשת כהן פיתוח, שבה תדמור, כהן פיתוח ודלק הם חלק מהנתבעים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות