שוויון מגדרי |

"תהיי גבר - ותצליחי"

עתיד ההיי־טק 
הישראלי תלוי בנשים, וחברה שמעוניינת להצליח צריכה לשאוף להגיע ל-50% עובדות, גם בשכבות הניהול ■ אז למה בכל זאת זכויות יתר רבות ניתנות לגברים בלבד?

עמוס ישראלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמוס ישראלי

שיעור הנשים המועסקות בהיי־טק בישראל נמוך מאוד - רק כ-20% מעובדי המחקר והפיתוח הן נשים. המחסור בעובדים טכנולוגיים גדל ב–2,500 עובדים מדי שנה בשנה. אחת הדרכים להתמודד עם המחסור הזה היא לעודד נשים להשתלב בתחום. אם נצליח לגרום לעליית שיעור הנשים בתחום מ–20% ל–40%, הבעיה תיפתר.

באחרונה השיק משרד החינוך כמה תוכניות עידוד בתחום, ובקמפיין הקורא לנשים "שנולדו עם מברג ביד" להשתלם במקצועות ההיי־טק וההנדסה "להגשים את יעודן", "ללכת נגד הזרם", "להצטיין במה שאת טובה באמת" ו"להצליח בחיים", או במלים אחרות: "תהיי גבר - ותצליחי".

צילום: אייל טואג

שיעור הנשים המועסקות בהיי־טק נובע ישירות מן המצב החברתי בישראל - אנו מקדשים את חלוקת התפקידים המסורתית: האב אחראי למאמץ, הכסף וההצלחה, והאם אחראית לגידול הילדים ותחזוקת הבית. חלוקה מגדרית זו משותפת לכל השכבות הכלכליות ולכל העדות, מלבד החרדים. מצד שני, ההיי־טק בישראל הוא תחרותי מאוד, דורש התמסרות מוחלטת, כשהמשפחה והחיים הרגילים נמצאים בעדיפות נמוכה יותר, ומוכן לתגמל יפה מאוד את הנענים לגחמות אלה. במלים אחרות, ההיי־טק הישראלי הוא תחום גברי. באופן מאוד לא מפתיע, שיעור הנשים בהיי־טק מתאים לכך.

מה אפשר לעשות? כדי להשיג שינוי אמיתי, יש לפנות אל ציבור רחב הרבה יותר של נשים: אם נניח כי 30% מציבור הגברים מתאימים להיי־טק, יש להפנות את מסע המכירות ל–30% מציבור הנשים בעלות הכישורים המקבילים. מדובר בניסיון להביא לשינוי קיצוני בגישה לחלוקת התפקידים בתא המשפחתי בארץ. זהו מאמץ חינוכי (לא פחות) שיפנה להורים, למחנכים, לאנשי התקשורת ולקוסמי התדמיות, וינסה לגרום להם להאמין שבדומה לגברים, כל אשה מוכשרת נושאת בתיקה את הלפטופ של ההיי־טק.

במקביל, התעשייה צריכה לקבל על עצמה שינוי רציני ביותר. הצעד הראשון הוא להכיר בעובדה, בדומה לחברה בישראל, כי לכאורה בלבד מעמד הנשים בהיי־טק שווה למעמד הגברים. למעשה, בהיי־טק זכויות יתר רבות ניתנות, באופן לא רשמי, למגדר הגברי בלבד.

באופן ציורי, אפשר לומר כי כדי לגרום לשינוי, מובילי השינוי צריכים לחוות את חוויית ההיי־טק כאשה. מכיוון שזה לא פשוט, לפחות כל עוד המוביל אינו אשה בעצמו, ואיננו יכולים להרשות לעצמנו להמתין עד ששינוי זה יקרה, על מוביל השינוי לעשות מאמץ מודע להפנים את חווית האישה המועסקת בהיי־טק.

כמה צעדים מעשיים שיכולים לבוא במשולב עם אימוץ נקודת המבט הנשית הכללית הם משכורות שוות (באמת) לנשים ולגברים; פעילות אמיתית נגד תרבות ה-14 שעות עבודה ביממה - כבר הוכח שאין בכך תועלת אמיתית; העדפה מתקנת בתהליכי בחירת עובדים ועובדות; וכמובן בתהליכי קידום עובדות ועובדים. חברה המעוניינת בכך, צריכה לשאוף להגיע ללפחות 50% עובדות, גם בשכבות הניהול, ולקיים מדיניות אקטיבית לקידום נשים. לצערי, גם ב–2015 עדיין איני מלא תקוות.

הכותב הוא דקאן בית הספר למתמטיקה ומדעי המחשב במכללה האקדמית נתניה

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker