למען התרבות - הגנו על יוצרי התקליטים

הארכת ההגנה על תקליטים בעוד 20 שנה היא בבחינת הזרמת חמצן ליוצרי התקליטים ■ היא תעניק זריקת עידוד משמעותית לתעשייה - לזמרים, לנגנים וליוצרי התקליטים ולמפיקים

מוטי אמיתי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

להקת כוורת עומדת לאבד את הזכויות על שיריה. תעשיית המוזיקה בישראל שוקעת לאטה, בשל התמודדותה עם מציאות כלכלית קשה. בזמן שמגמת מכירות התקליטים בשפל חסר תקדים, התעשייה נאלצת לצפות מהצד כיצד תופעת המוזיקה הפיראטית משגשגת על חשבונה. פעילות זו מסבה נזקים כלכליים עצומים לזמרים, למלחינים ולמפיקי התקליטים כאחד. המבצעים וחברות התקליטים, שבעבר התפרנסו בכבוד ממכירת תקליטיהם, נאלצים כיום להיאבק על פרנסתם.

חוק זכויות יוצרים בתקליט מ–2007 וחוק זכויות המבצעים מ–1984 קובעים כי יוצרי התקליט יזכו להגנת החוק למשך 50 שנה בלבד מיום הפקתו. הבעיה טמונה בתקופת ההגנה הקצרה שהחוק מקנה לתקליט. מבצעים רבים מתחילים את הקריירה האמנותית שלהם בגיל צעיר, ועבורם החוק לא מספק הגנה למשך כל החיים. לצדם חברות התקליטים, שבשנות ה–60 הפיקו להיטים שעד היום נמנים עם מיטב הקלאסיקות של הזמר הישראלי, עומדות לאבד מקור עיקרי וחשוב בהכנסותיהן. למשל, שירי האלבום "שבלול" של אריק איינשטיין ושלום חנוך, שהוקלט ב–1970 ונחשב לאחד האלבומים המשפיעים ביותר ברוק הישראלי. וכך גם "סיפורי פוגי" של כוורת, שהוקלט ב–1973 ושבר את שיא מכירות התקליטים בשנות ה–70.

להקת כוורתצילום: גיל כהן-מגן

זו זכות בסיסית של כל אמן או מפיק אלבום להתפרנס בכבוד ממשלח ידו, אך דווקא לעת זקנה, תקופה שבה המבצעים והמפיקים זקוקים להכנסות אלה יותר מכל, הם לא זוכים ליהנות מפירות אמנותם. בשנים הקרובות ייאבדו יצירות את הגנת החוק, והן יותרו לשימוש בלי שהיוצרים יקבלו על כך תגמול כלשהו. משמעות הפגיעה באמנים וביוצרי התקליטים היא פגיעה בתרבות הישראלית כולה. לכן, מחובת המדינה להגן על זכויותיהם של יוצרי התרבות הישראלית ולהאריך את משך ההגנה שמקנה החוק ל–70 שנה.

למען ההשוואה, אמנים מהאגף האחר כמו מלחינים, סופרים, ציירים ובמאים נהנים מהגנה מלאה בחוק זכויות יוצרים ליוצרי יצירות. החוק מקנה ליוצרים את מלוא ההגנה למשך כל ימי חייהם, ועוד 70 שנה לאחר מותם. כך גם עמיתים מעבר לים — המבצעים וחברות התקליטים במדינות אחרות זוכים להגנה רחבה בחסות החוק. בארה"ב, למשל, חוק זכויות יוצרים בתקליט מספק הגנה המתפרסת על פני 95 שנה. באוסטרליה וברוב מדינות דרום אמריקה ההגנה על השמעת תקליטים בפומבי נמשכת 70 שנה.

הארכת ההגנה על תקליטים בעוד 20 שנה היא בבחינת הזרמת חמצן ליוצרי התקליטים. היא תעניק זריקת עידוד משמעותית לתעשייה — לזמרים, לנגנים וליוצרי התקליטים ולמפיקים, שהקדישו ממיטב שנותיהם ומרצם לתרבות הישראלית. כמו כן, הארכת ההגנה תעניק תמריץ כלכלי עבור חברות התקליטים להמשיך ולהשקיע משאבים כספיים בהפקת מוזיקה ישראלית מקורית.

הכותב הוא סמנכ"ל ויועמ"ש הפדרציה לתקליטים וקלטות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker