סטודנטים, הפסיקו ללמוד משפטים

אנחנו דור שלא ידע את פרעה ושות', ולכן חיינו ריקים ממשמעות או תחושת נרדפות מלכדת. מנגד, אנחנו דור שלא ידע ביטחון תעסוקתי, ומחפשים משהו להישען עליו

עומר כהן
עומר כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עומר כהן
עומר כהן

באחרונה נערך טקס ההשבעה ללשכת עורכי הדין. גם אני הייתי שם על הבמה, והצטרפתי למגזר התעסוקתי שמהווה בערך 1% שלם מאוכלוסיית ישראל. אדם חובב תיאוריות קשר שכמותי חייב לשאול את עצמו: הכיצד ייתכן כי אף שברור לכל בר-דעת שבתחום אין מספיק משרות לכולם - כל כך הרבה אנשים ממשיכים לנהור אל בתי הספר למשפטים?

ובכן, חושי הפסבדו-מדעיים גורמים לי להציע הסבר כוללני לתופעות חברתיות, באמצעות התבוננות פנימית ואינטואיציה. לדידי, הטעם לבחירה השגויה הזאת של אלפי סטודנטים כל שנה, הוא גם זה שהניע אותי לעשות את הבחירה האישית שלי. הבחירה שלנו במקצוע זה נובעת מכך שכולנו נולדנו בזמן הלא נכון, לדור הלא נכון - הלוא הוא דור ה-Y.

בחינות ללשכת עורכי הדין בירושלים. בחירה שגויהצילום: אוליבייה פיטוסי

דור ה-Y הוא הכינוי למי שנולדו בעולם המערבי בשנות ה-80 וה-90. הבעיה עם הדור שלי שהוא גדל בעולם משובש, וצמח תחת אשליה של מוגנות על ידי דור ה-X של הורים שנתנו לו את התחושה שבסוף הכל יהיה בסדר. הספרות מלמדת כי מניעת החיכוך הזה עם העולם בגיל קטן יוצרת בעיות בהמשך - כשהדיסוננס הזה בין המנגנון הפנימי שלנו לבין העולם האמיתי מכניס את הדור לחרדה ולדיכאון. כשהתבגרנו, גילינו שהעולם הוא ממש לא מה שגדלנו עליו, אלא דווקא מקום ציני ומדכא. בבנגלדש, ילדים בני שש תופרים בגדים בעבודת פרך. הדור שלנו, לעומת זאת, מתבאס אם מדברים אליו לא יפה. זו התחושה שגדלנו עליה - שאנחנו חכמים, יפים ומיוחדים, הרבה מעל לממוצע.

נדמה שגדל כאן דור שלם שנרתע מלאתגר את עצמו בלימודים מתמטיים וריאליים. מצד שני, נראה כי הדור צפה ביותר מדי סרטי בית משפט בטלוויזיה. מצד שלישי, מה יודע צעיר ישראלי, שמופעל עליו לחץ סביבתי ללמוד, על העולם הזה, מלבד מה שראה בסרטים ובצבא? היועצים המיידיים שלו הם ההורים, שפעמים רבות שבויים בקונספציות מיושנות ומפעילים לחץ לרכוש השכלה גבוהה.

אפשר לטעון שבמצב התעסוקתי כיום אין יותר מדי אלטרנטיבות. ידוע שמלבד היי־טק ומימון, כל הענפים בשוק מציעים אופק תעסוקתי עגום למדי, ועריכת דין מציעה דרך טובה להשתכר בכבוד. לטעמי, כיום אין ממש בטענה הזאת, שהרי שוק העבודה עוין את עורכי הדין הצעירים חסרי הניסיון. המצב כה חמור, עד שהצפת המקצוע היתה הנושא העיקרי בבחירות בלשכה שהתקיימו באחרונה. למעשה, הלשכה מנחה משרדים להימנע מהעסקת מתמחים, משום שיש כבר מספיק עורכי דין מוסמכים שיאיישו את המשרות האלה.

כשהכסף והביטחון התעסוקתי נעלם מהמשוואה, באמת שאין הצדקה לפנות ללימודי משפטים. כשאדם אינו מרגיש שעריכת דין היא בנפשו, והשעמום הבלתי-נמנע יגיע, הוא ימהר לעזוב את המקצוע. דור ה-Y משתעמם מהר, ושעות העבודה במשרד ייראו לו כמו למידה אינסופית למבחן הכי משעמם בעולם. היוקרה שנלוותה בעבר למקצוע נטחנה עד דק, שהרי עם תנאי הקבלה של המכללות כיום, אין כמעט אדם שאינו מסוגל לצלוח את המסלול הזה.

אנחנו דור שלא ידע את פרעה ושות', ולכן חיינו ריקים ממשמעות או תחושת נרדפות מלכדת. מנגד, אנחנו דור שלא ידע ביטחון תעסוקתי, ומחפשים משהו להישען עליו. מה לעשות? לחכות כמה שנים לפני שפונים ללימודים גבוהים, אם בכלל - ולהפסיק ללמוד משפטים.

הכותב הוא עורך דין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker