חינוך |

בגרות לאומית בחמש יחידות מתמטיקה

תלמידים רבים בישראל מסוגלים להצטיין, במרכז ובפריפריה, יהודים וערבים, דתיים וחילונים, בנים ובנות - לו היינו מציבים בפניהם את האתגר

אלי הורביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי הורביץ

קל להסביר למה צריך לקנות מיטות לבתי חולים ולסלול כבישים. אלה שירותים ציבוריים שכולם משתמשים בהם, בשלב כזה או אחר. אבל מדוע לכל הרוחות הממשלה הגדירה כיעד לאומי את חמש היחידות במתמטיקה? הרי אם 80% מאתנו לא ממש רלוונטיים לעניין, למה זה צריך להיות חשוב לכולנו שאחד מחמישה תיכוניסטים - ולא רק אחד מעשרה - יצטיינו במקצועות הריאליים?

התשובה שנשלפת ראשונה קשורה באינטרס הכלכלי של ישראל. מחקרים בעולם, למשל אלה של פרופסור אריק הנושק מאוניברסיטת סטנפורד, מצביעים על מתאם בין הישגים במתמטיקה במבחנים הבינלאומיים לשיעורי הצמיחה של המשק. גם במחקר ישראלי שביצע מרכז טאוב נמצאו פערי שכר בין בוגרי חמש יחידות לבוגרי ארבע יחידות במתמטיקה.

במלים אחרות, כמדינת מדע וטכנולוגיה, זה טבעי שבעלי ידע ויכולת בתחומים אלה יכולים למצוא בה כר פורה למימוש כישוריהם. לכן, תעודת בגרות איכותית, הכוללת חמש יחידות במתמטיקה, באנגלית ובמקצוע מדעי, היא קרש קפיצה לקבלה ליחידות טכנולוגיות בצבא, לחוגים היוקרתיים באוניברסיטאות ולתעסוקה בשכר יחסית גבוה.

בגרות במתמטיקה ברמת גןצילום: אילן אסייג

זאת תשובה הגיונית לשאלה התועלתנית "מה ייצא לי מזה?", אבל בחיים אנחנו מחפשים משמעות לא רק דרך הכיס. שימו לב שהדור הצעיר שואל את עצמו "איך נוכל לתקן ולשפר את העולם שהורינו מורישים לנו?" - כיצד לרפא מחלות, לספק מים ומזון, לנקות את הסביבה ולחזק את הביטחון. הם מבינים שיזדקקו לידע רב ולכלים מתוחכמים כדי לפתור את הבעיות הגדולות הללו.

ובאמת, תלמידים שצולחים את מבחן חמש היחידות, נחשבים מוכנים לאתגרים ולהזדמנויות של זמננו. הם מסוגלים להתמודד עם בעיות מורכבות בסביבות משתנות, וליצור להן פתרונות חדשניים, תוך יצירתיות ונקיטת יוזמה. הם יודעים לשלב ידע נרחב, הבנה מעמיקה וחשיבה ברמה גבוהה, והם גם חישלו חוסן נפשי והתרגלו ללמוד תוך השקעת מאמץ, התמדה והתמודדות עם קשיים.

אבל ישנה גם תשובה שלישית - החשובה מכולן - והיא שמדובר בערך חברתי של מתן הזדמנויות וצמצום פערים. תלמידים רבים בישראל מסוגלים להצטיין, במרכז ובפריפריה, יהודים וערבים, דתיים וחילונים, בנים ובנות - לו היינו מציבים בפניהם את האתגר, ומשכילים לספק לכולם מורים מעולים שמאמינים בהם, מחזקים אותם ותומכים בהם במעלה הדרך.

צריך לזכור שלרבים מהם אין קשרים ופרוטקציה, לעתים הם הראשונים במשפחתם שנרשמים לאוניברסיטה. לא כולם מגיעים מבית שדוחף, אין להם הורים ואחים גדולים שכבר פרצו עבורם את הנתיב, או חברי משפחה שמסדרים להם מנוי אח"מ במסלול העוקף - המורים הם המפתח שלהם לעתיד, ורק המצוינות שלהם בלימודים היא כרטיס הכניסה אל הכביש הראשי.

זה כבר קורה. יותר מ-500 תלמידים, רובם מהפריפריה, למדו השנה מתמטיקה ופיזיקה בתיכון הווירטואלי שחיבר להם מורים מעולים מרחוק. הם מגיעים מיותר מ-80 בתי ספר שבהם עדיין לא נפתחה מגמה, בשל מיעוט התלמידים או מחסור במורים.

האתגר מונח לפתחנו, ישראל נמצאת עכשיו בצומת שממנה ניתן להניע צמיחה במצוינות. אחרי שנים שבהן מספר בוגרי חמש היחידות דעך לממדים מדאיגים, סוף־סוף צצים ניצנים של בלימה. השיפור מושג באמצעות תיאום ושיתוף פעולה בין ממשלה, אקדמיה, תעשייה, פילנתרופיה ושדה חינוכי־מקצועי.

אין זו מחלוקת בין ימין לשמאל, מדובר בסוגיה בעלת חשיבות לאומית המצויה בקונצנזוס עמוק. עכשיו הזמן ללחוץ על הדוושה ביחד, כדי שיותר תלמידות ותלמידים יוכלו למצות את הפוטנציאל הטמון בהם, ובכך לבנות עתיד טוב יותר לעצמם ועבור משפחתם - ובאותה נשימה גם לתרום לחברה, למדינה ולעולם.

הכותב הוא מנכ"ל קרן טראמפ
 וחבר ועד החינוך הלאומי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker