טרטור החולים בביטוח הלאומי 
אינו גזירה משמים - זירת הדעות - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

טרטור החולים בביטוח הלאומי 
אינו גזירה משמים

הגיע הזמן לבחון באופן מעמיק וכנה יותר את מבנה העבודה הנוכחי בביטוח הלאומי בכלל, ואת הצורך בוועדות רפואיות כה רבות בפרט, ולהציב אלטרנטיבה ראויה - הן עבור החולים

5תגובות

מדי יום פוגשים הרופאים בישראל אלפי אזרחים. מצד אחד, אזרח חולה ופגיע, מצד אחר, רופא מקצועי המגייס את כל יכולותיו המקצועיות והאנושיות כדי להקל עליו. סיטואציה יומיומית שגרתית, אך אין זו הסיטואציה היחידה שבה פוגש אזרח ישראלי ברופא ותלוי בו.

ישראלים רבים מוצאים כי בוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי הסיטואציה המובנית הפוכה לחלוטין, ובה הרופא מצוי בניגוד אינטרסים. הרופא המכהן בוועדה רפואית מתבקש להעריך ולחרוץ החלטות בנוגע לזכאות לקצבאות נכות במקום לטפל, כאשר מצופה ממנו במובלע לחשוב ולשמור על האינטרסים הכלכליים של המוסד, ולא רק של החולה. לא לחינם זכה ההליך לחוסר אהדה רב בקרב הציבור.

הביטוח הלאומי מנהל 400 אלף ועדות בשנה. 400 אלף ועדות שבהן הרופאים נדרשים לזוז באי־נוחות בכיסאם, מול חולים המרגישים לא אחת כי נעשה להם עוול. אמנם הביטוח הלאומי משקיע משאבים רבים כדי לשפר את אותן אינטראקציות, אך בישראל 2015 הגיע הזמן לבחון באופן מעמיק וכנה יותר את מבנה העבודה הנוכחי בביטוח הלאומי בכלל, ואת הצורך בוועדות רפואיות כה רבות בפרט, ולהציב אלטרנטיבה ראויה - הן עבור החולים, הן עבור יעילותו ועתידו של הביטוח הלאומי.

מודל הליך קביעת אחוזי הנכות במדינת ישראל מקורו בעיוות היסטורי, כאשר חוקק חוק הביטוח הלאומי במדינת ישראל ונקבע תהליך קביעת אחוזי נכות בהתאם לצורך של ענף נפגעי עבודה. שנים לאחר מכן הוסיף הביטוח הלאומי ענף נכות כללית, אליו "שוכפלה" שיטת הפיצוי לנפגעי עבודה והוחלט כי קביעת הזכאות תתבצע בשני שלבים.

משרדי המוסד לביטוח הלאומי
ניר כפרי

ראשית, תיבחן הנכות הרפואית, בדומה לנהוג בקרב נפגעי עבודה, ואם הנכה יעמוד בדרישות הסף שנקבעו - תיבחן דרגת אי־כושרו להשתכר. כך נבדקים מאות אלפי אזרחים מדי שנה בוועדות הרפואיות של נכות כללית ללא כל צורך, שהרי כדי לקבוע זכאות לקצבת אובדן כושר עבודה מיותר להעריך את הנכות הרפואית כשלעצמה, אלא רק את השפעת המצב הרפואי על יכולת ההשתכרות. אין באמת התאמה בין נכות רפואית לאובדן כושר עבודה. ישנם חולים שנכותם הרפואית נמוכה והם לא מסוגלים לעבוד, ולהפך - ישנם חולים קשים שאין איש שיערער על כך שהם מסוגלים לעבודה מלאה.

אף שהדבר כבר נעשה במוסדות רווחה במדינות OECD מובילות ולהבדיל, בחברות הביטוח והפנסיה בישראל, הבוחנות את זכאותם של אלפי נפגעים בשנה תוך בחינת אובדן כושר השתכרות בלבד, בביטוח לאומי המצב שונה לגמרי: החולה מופיע בפני שתיים־שלוש ועדות רפואיות, ואם תיקבע לו נכות רפואית מזכה, הוא יופיע גם בפני עובדת סוציאלית. אם לא די בכך, במקרה של אי־הסכמה, מתחיל תהליך של ועדות לעררים. יוצא שקביעת הזכאות מתבצעת על ידי ארבעה־חמישה בעלי תפקידים שונים בשרשרת ואלפי אזרחים מגיעים מתוסכלים ומטורטרים לוועדות שאין בהן צורך. מנגד, המוסד לביטוח לאומי מנסה להשתלט על מאות אלפי ועדות רפואיות בסיטואציה בלתי־אפשרית וטעונה.

עלות תפעול הוועדות הרפואיות מוערך ב–150 מיליון שקל בשנה. שינוי שיטת הבחינה יכול להביא לצמצום של כשני שלישים במספר הוועדות ולחיסכון של 100 מיליון שקל בשנה מכספי משלם המסים. כמובן שמהלך כזה יצמצם גם את המחיר הרגשי שאותו משלמים האזרחים, והמחיר התדמיתי שמשלם הביטוח הלאומי.

דמיינו מצב שבו חולה מגיע לביטוח לאומי פעם אחת, כאשר תיקו הרפואי מצוי בידי הרופא ומהווה בסיס לקביעת זכאותו, ונפגש עם רופא שהוכשר לקביעת הפגיעה בכושר העבודה, למשל רופא תעסוקתי. דמיינו תהליך אחר, יעיל, אפקטיבי וחסכוני יותר. שר הרווחה החדש - הגיע הזמן שגם אצלנו זה יקרה.

הכותבת היא מנכ"לית המרכז 
למימוש זכויות רפואיות

 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות שאולי פיספסתם