לתוכנית הסיוע ברכישת דירה 
חסרים שלושה קריטריונים

רק באמצעות הרשויות המקומיות נוכל להרחיב את היצע הדיור למגורים ולהוזילו משמעותית

חיים ביבס
חיים ביבס

מסתמן כי הקריטריונים לזכאות בתוכנית הסיוע לזוגות צעירים ברכישת דירה שמתכנן שר האוצר, משה כחלון, ישתנו, ולא יכללו עוד קריטריונים של מיצוי כושר השתכרות, חובת שירות צבאי, ותק בנישואים ומספר ילדים. כך תינתן הזדמנות שווה ובלתי מפלה לכל הזוגות הצעירים מכל המגזרים ומכל קצוות החברה הישראלית — לרכוש דירה.

יוזמתו של כחלון לאפשר לזוגות צעירים שאין בבעלותם דירה לקבל הזדמנות זהה לרכישת דיור היא ראויה, ומהווה את היסוד ליצירת חברה שוויונית והוגנת. יוקר המחיה בשנים האחרונות דורש מקובעי המדיניות לסייע ברכישת דירות לא רק לאוכלוסיות מוחלשות, כי אם גם למעמד הביניים — אזרחים עובדים ומשפחות צעירות שאינן מסוגלות להגיע לדירה ללא השתתפות בפרויקט דיור בר השגה.

אלא שלהגדרות הקיימות צריך להוסיף שלושה אלמנטים מרכזיים. הראשון הוא איסור מכירת הדירה במשך חמש שנים מיום רכישתה. כך, הזוכים בדירות לא יוכלו לסחור בדירה ולהרוויח על חשבון המדינה, וכל מי שיגיש מועמדותו להגרלת דירה יהיה לכתחילה מעוניין להתגורר בה, ולא מי שמחפש נכס להשקעה.

יריד מכירות דירות
יריד מכירת דירותצילום: דודו בכר

הקריטריון השני הוא להקצות 20% מהדירות בכל פרויקט בר השגה לבני המקום. תיקון כזה יעודד את ראשי הרשויות לבנות פרויקטים לדיור בר השגה עבור הצעירים בעירם, ויישמר את הנוער האיכותי המקומי. ראשי הרשויות מעוניינים לספק פתרונות דיור עבור מי שגדל בעירם, והצעירים לא פעם מעוניינים לחזור הביתה ולגור לצד ההורים, המסייעים בגידול הנכדים ואחזקת המשפחה. הגבלת אחוזי הדיור לבני המקום תאפשר מצד אחד להעניק עדיפות לצעירי העיר לחזור הביתה, ומצד שני להשאיר מספר מספק של דירות מוזלות עבור תושבים חדשים מן החוץ.

הקריטריון השלישי הוא להוסיף דירוג לילדים — כלומר להגדיר 25% זכאות עבור זוגות צעירים ללא ילדים, 25% זכאות עבור זוגות צעירים עם שני ילדים, וכן הלאה. זאת, כדי לאפשר לזוגות צעירים בתחילת דרכם הזדמנות משמעותית לרכישת דירה.

באחרונה הציג מרכז השלטון המקומי תוכנית דיור לאומית, שבה ראשי רשויות מתחייבים להתגייס לטובת הוזלת הדיור. במרכזה של התוכנית נמצאות היוזמות מחיר למשתכן ומחיר מטרה, שכבר פועלות בכמה ערים ואף הצליחו להוריד את מחירי הדיור בכ–20% עד 50% עבור זוגות צעירים וזכאי דיור. השלטון המקומי תומך בהרחבת שתי היוזמות, בהתאם לצרכים המשתנים של כל רשות. במודיעין, למשל, יוזמת מחיר למשתכן נחלה הצלחה מסחררת, ודירות 3 חדרים שווקו ב–550 אלף שקל בלבד.

השלטון המקומי הוא הזרוע הביצועית של הממשלה, כך שאי אפשר ליישם את הרפורמות המרכזיות בלעדיו. רק באמצעות הרשויות המקומיות נוכל להרחיב את היצע הדיור למגורים ולהוזילו משמעותית. ראשי הרשויות מחויבים יותר מתמיד למציאת פתרונות דיור, וזאת השעה לפעול בדחיפות וללא עיכובים לטובת קידום הסוגיה החשובה ביותר בכלכלת ישראל.

הכותב הוא יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש העיר מודיעין מכבים רעות

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ