הכישלון המתמשך של ישראל כ"ץ

כ"ץ מכהן כשר התחבורה זו הקדנציה השלישית - אך לדאבוננו, במקביל למה שעינינו רואות בשיפור התשתיות, פיתוח המחלפים והרכבות בישראל, נדמה כאילו הוא הותיר מאחור את המלחמה בתאונות הדרכים

שמואל אבואב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שמואל אבואב

אחת הטענות הנפוצות כלפי המערכת הפוליטית בישראל היא שאין משילות ארוכת טווח של שרים המתווים מדיניות במשרדי הממשלה. כל שר חדש המתמנה לתפקידו, משנה את המגמה והמדיניות של קודמו בתפקיד.

ואולם, במשרד התחבורה והבטיחות בדרכים מכהן השר ישראל כ"ץ זו הקדנציה השלישית - תקדים מרענן של יכולת להתוות מדיניות לאורך זמן. אך לדאבוננו, במקביל למה שעינינו רואות בשיפור התשתיות, פיתוח המחלפים והרכבות בישראל, נדמה כאילו השר כ"ץ הותיר מאחור את המלחמה בתאונות הדרכים.

בנושא הבטיחות בדרכים, מסתמנת בשנים האחרונות תמונה אחרת לגמרי. שלוש השנים האחרונות, שבהן התהפכה מגמת הירידה הקבועה במספר ההרוגים בתאונות, היו כישלון. תקציב המאבק בתאונות הדרכים אמור להיות, על פי החוק, 550 מיליון שקל בשנה. בפועל, התקציב קוצץ שוב ושוב, עד שכיום הוא מסתכם בכ–240 מיליון שקל בשנה בלבד.

צילום: אליהו הרשקוביץ

כתוצאה מהקיצוץ העמוק הזה, נפגעות באופן אנוש כל זרועות ההתמודדות עם הקטל בדרכים. פחות ניידות, פחות מתנדבים, פחות מצלמות מהירות בצמתים ובכבישים מרובי נפגעים, ופחות בדיקות אלכוהול - ולכן גם פחות אכיפה; פחות שעות ללימודי תעבורה וזהירות בדרכים במערכת החינוך - ולכן גם פחות חינוך והסברה; ופחות שיפוץ תשתיות בטיחות פגומות - מה שמותיר את הכבישים והצמתים האדומים, מרובי הנפגעים, ללא תיקון.

היעד הממשלתי היה ונותר להתברג בין חמש המדינות המובילות בעולם בתחום הבטיחות בדרכים ולהוריד את מספר ההרוגים בכל שנה ב–5%. בפועל, עלה מספר ההרוגים בשלוש השנים האחרונות באופן רציף, ומדינת ישראל אינה נמנית עם המדינות המובילות בתחום.

האם מדובר בגזירת גורל? ברור שלא. ההצלחות הגדולות בתחום התשתיות, לעומת ההזנחה הבולטת בתחום המאבק בתאונות, מעידות כי לא גורל לפנינו, אלא מחדל. אין לאיש ספק בכך שהשר כ"ץ הוא איש ביצוע. ברצותו לקחת לידיו משימה, חזקה עליו שיבצעה באופן הטוב ביותר. לכן, בכהנו כשר התחבורה והבטיחות בדרכים, שבאחריותו לא רק לשפר את הדרכים, אלא גם לשפר את בטיחותם, נכון יעשה אם יוסיף בקדנציה הקרובה להישגיו בתחום התחבורה גם הישגים בתחום הבטיחות בדרכים.

ביכולתו של כ"ץ לעשות זאת. כל שעליו לעשות הוא להשיב למשרד את מעט יותר מ–200 מיליון השקלים שקוצצו מהתקציב, ולהפנותם לטיפול בכבישים אדומים, לשיקום האכיפה, להשקעה בחינוך לזהירות בדרכים, ובהובלת רגולציה שתוריד את מחיר אביזרי הבטיחות בכלי הרכב ותחייב את התקנתם ברכבים המיובאים לישראל. אם יעשה כך, ייזכר השר כ"ץ בתום הקדנציה הזו לא רק כבונה הארץ, אלא גם כמי שעצר את הקזת הדם של בניה ובנותיה בדרכים.

הכותב הוא מנכ"ל עמותת אור ירוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker