לבטל את החרם הבנקאי 
נגד האוכלוסייה הערבית

מתבקשת רגולציה שתגדיר סיווג ואי-הענקת אשראי לחמישית מאוכלוסיית המדינה, תוך ניצול אוכלוסייה זו, כעבירה פלילית

זיאד אבו חבלה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זיאד אבו חבלה

הצהרותיו של מנכ"ל חברת התקשורת העולמית אורנג' על הפסקת פעילותה בישראל התקבלו, ובצדק, במחאה בחברה הישראלית, בטענה כי מדובר בחרם פוליטי נגד המדינה. אך זה שנים שמרבית החברות הישראליות, ובמיוחד מערכת הבנקאות, לא מספקות שירותים לחמישית מאוכלוסיית המדינה - בידיעתה ושתיקתה של המערכת הפוליטית.

יפה עשה שר האוצר, משה כחלון, בהחלטתו להילחם בריכוזיות בענף הבנקים. אך יש להסב את תשומת לבו של השר לכך שאין די במלחמה בריכוזיות אם בכוונתו לבצע רפורמה מקיפה בבנקים, שתכלול את כל שכבות החברה הישראלית - לרבות טיפול ממוקד בחרם הבנקאי נגד החברה הערבית.

הבעיה העיקרית מתבטאת, בין היתר, בחוסר רצון של מרבית מערכת הבנקאות לספק שירותים בנקאיים לאוכלוסייה הערבית, למרות שהיא מהווה חמישית מאוכלוסיית ישראל. הדבר גורם, בין השאר, לכך שרק 1% מכלל סניפי הבנקים ממוקמים ביישובים ובערים ערביות, ומרביתם שייכים לשלושה בנקים: בנק ערבי-ישראלי, בנק מרכנתיל ובנק הפועלים.

סניף של הבנק הערבי-ישראליצילום: תומר נויברג

האשראי הבנקאי השנתי הניתן לחברה הערבית הוא זניח, ונאמד ב-20 מיליארד שקל - כ-2% בלבד משוק האשראי הבנקאי השנתי בישראל, הנאמד ב-830 מיליארד שקל.

הפעילות הדלה של הבנקים בחברה הערבית הביאה לריכוזיות יתר של ספקי האשראי ולהתנהלות הדומה למונופול. אין תחרות בין הבנקים וללקוח הערבי אין אופציות. כתוצאה מכך, מסרבים הבנקים לתת אשראי לעסקים וללקוחות פרטיים - ולהשקעות נדל"ן בפרט - והם גובים עמלות וריביות מופרזות תוך ניצול בוטה של הלקוחות הערביים. ספקי האשראי מרוויחים מכך שיעורי תשואה מופרזים. לדוגמה, ב-2014 היה שיעור התשואה של בנק ערבי-ישראלי 16.7%, לעומת 9.3% לבנק האם שלו, לאומי.

הבנקים הגדולים כמעט שלא מתעסקים באשראי לדיור בקרב האוכלוסייה הערבית. הבנק היחיד המתמחה בכך, בנק ירושלים, הוא בנק קטן עם 11 מיליארד שקל של כנסים בלבד, והוא מתנה רישום של קרקע בטאבו כבטוחה לשעבוד כנגד המשכנתא. לכן, העברת מינהל התכנון ממשרד הפנים למשרד האוצר מכינה קרקע פורייה לרפורמה להסדרת הקרקע בחברה הערבית ולפיתוח שוק האשראי.

השקפתו של כחלון, הדוגלת בחיוב הבנקים למכור את אחזקותיהם בחברות כרטיסי האשראי ובהפרדת הבנקים מתוך קבוצות בנקאיות קיימות, יש בה כדי להגדיל את מספר הבנקים בישראל ואת התחרות ביניהם - אך אין בה כדי לפתור את מצוקת האוכלוסייה הערבית.

הצלחתה של הוועדה להגברת התחרותיות בשירותים בנקאיים ופיננסיים, בראשותו של הממונה על ההגבלים לשעבר, דרור שטרום, תימדד בין היתר ביכולתה לבטל את החרם הבנקאי על האוכלוסייה הערבית ובהשפעתה על כניסת בנקים גדולים לחברה הערבית.

מתבקשת רגולציה שתגדיר סיווג ואי־הענקת אשראי לחמישית מאוכלוסיית המדינה, תוך ניצול אוכלוסייה זו, כעבירה פלילית בהתאם לחוק העונשין.

הכותב הוא רואה חשבון וכלכלן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker