האכיפה המינהלית נכשלה - זירת הדעות - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האכיפה המינהלית נכשלה

המשקיעים אינם מתרשמים מחומות ההגנה הגבוהות - ומעדיפים לפעול בשווקים שבהם הרגולציה נוחה יותר

4תגובות

החברות הציבוריות למדו זה מכבר את נחת זרועה של הרגולציה הישראלית, על שלל הרגולטורים השונים וחוסר התיאום ביניהם - אבל דומה שיוזמת האכיפה המנהלית של רשות ניירות ערך היא בעייתית במיוחד.

כחלק מהאכיפה המנהלית, לרשות ניירות ערך סמכויות חסרות תקדים. היא ממלאת במקביל את תפקידי החוקר, התובע והשופט, תוך שהיא מובילה לחוסר ביטחון בפעילות של נושאי המשרה בחברות הציבוריות והגורמים המקצועיים המסייעים להם. שלוש שנים לאחר כניסתה לפועל של האכיפה המינהלית, הגיע הזמן לחשב מסלול מחדש.

המטרה הראשונית, והצידוק העיקרי לאכיפה המינהלית, היתה הטענה של רשות ניירות ערך כי למעשה מדובר במסלול שימנע את השימוש בכלים פליליים במקום שבו אין צורך בכך. בפועל, האכיפה הפלילית הקיימת בתחום התאגידים רק הוחמרה, ובמקביל נוסף מסלול חדש - האכיפה המינהלית, רק שבו לא נדרש להוכיח כוונה פלילית כדי להשית עונשים כבדים על נושאי משרה בחברות הציבוריות. בניגוד להליך הפלילי, כאן רק דרושה ההוכחה לרשלנות כדי לקבוע שנושא משרה נמצא אשם. גם הערעור על החלטת הפורום הדן ברשות (המותב) הוא ערעור על החלטה מנהלית בלבד, ועל כן מוגבלות סמכויות בית המשפט הדן בו.

ניב קנטור

בנוסף, אף שהפרות מינהליות הן ברמת הרשלנות בלבד, נאסרה על החברות האפשרות לבטח ולשפות את נושאי המשרה ואת החברה בגין הפרות כאלה. כשרשות ניירות ערך רצתה למכור ולשווק לציבור את האכיפה המינהלית על חידושיה, הודגש שהאכיפה המינהלית היא למעשה תחליף לאכיפה פלילית, ונושאי משרה בכירים בחברות יעדיפו תשלום כספי (מינהלי) ללא סיכון של סוגר ובריח ובלי שידבק בהם עבר פלילי. בפועל, האכיפה הפלילית לא בוטלה, והאכיפה המינהלית מיושמת במקרים שבהם קשה עד בלתי־אפשרי להוכיח כוונה פלילית. משמע, האכיפה המינהלית אינה מחליפה את האכיפה הפלילית, אלא מהווה כלי נוח בידי גורמי הפיקוח במסגרת מגוון האמצעים המופעלים על ידם בשוק ההון.

בניגוד לעיקרון של הפרדת הרשויות - מנגנוני החקירה, ההעמדה לדין וההליך המינהלי־שיפוטי מתנהלים כולם כחלק מרשות ניירות ערך, אמנם תוך ניסיון להפריד בין הפורום המשפטי שמקיים את ההליך המנהלי לבין המנגנונים הרגילים של הרשות, אך כאמור, גם כאן מתבצעת אפליה לרעה של נושאי המשרה בחברות הציבוריות. אם רופא, מהנדס, רואה חשבון או עורך דין פועל ברשלנות, הוא אכן חשוף לתביעה מצד מקבלי השירות, אך הוא אינו נאשם בהפרה מינהלית. יתרה מכך, באפשרותו לרכוש ביטוח שיגן עליו במקרה שנגרם נזק כתוצאה מרשלנות.

זכות בסיסית זו אינה שמורה לפעילים בשוק ההון הישראלי. התוצאות של ההחמרה הרגולטורית של האכיפה המינהלית מצטרפת לשורה של יוזמות ותקנות שלכאורה אמורות לשפר את מצבם של המשקיעים ולהגן עליהם, אך בפועל גורמות להתרחקות מהבורסה הישראלית. המספרים כבר ידועים - מחיקה של מאות חברות ציבוריות מהמסחר וקריסה של 50% במחזורי המסחר, שהובילה להתייבשות הבורסה. נראה שהמשקיעים אינם מתרשמים מחומות ההגנה הגבוהות ומעדיפים לפעול בשווקים שבהם הרגולציה נוחה יותר.

הכותב הוא היועץ המשפטי של איגוד החברות הציבוריותתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פיספסתם