המסחר בבורסה זקוק לזריקת מרץ

אחת ת הדרכים הפשוטות והמהירות ביותר להגדלת הפעילות בבורסה היא באמצעות הפחתת חלק מההגבלות המכבידות על בתי ההשקעות

בועז צליח
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בשנים האחרונות הבורסה בתל אביב מתייבשת - מחזורי המסחר יורדים, עשרות חברות נמחקו, יש רק הנפקות ראשוניות בודדות, והמשקיעים הזרים מדירים את רגליהם מהשקעה בשוק. שלל רעיונות כבר הוצעו לפתרון משבר הסחירות במניות הבינוניות והקטנות בבורסה, ובהם הפחתת הרגולציה, הרחבת מערך עושי השוק, צמצום טווח השהות ברשימת השימור ועוד.

גם הוועדה בראשותו של יו"ר רשות ני"ע, שמואל האוזר, העלתה ב–2013 מגוון הצעות לשיפור המצב, כגון ביצוע שינויים במבנה הבעלות על הבורסה, הארכת שעות המסחר, החזרת המסחר בימי שישי על חשבון יום ראשון בו כידוע אין מסחר בחו"ל, הגדלת מספר חברי הבורסה, הפחתת שיעור המס על רווחי הון ואף הקמת מאגר מכירת ניירות ערך בשורט (מכירה בחסר), שיהיה נגיש לכל השחקנים בשוק.

המלצות הוועדה בהחלט נראות הגיוניות, אולם לצערנו, שנה וחצי אחרי פרסומן, רובן עדיין לא יושמו, ואלה שכן — לא הביאו את הגידול המיוחל בסחירות.

 קומת מסחר בבורסה בניו יורק
קומת מסחר בבורסה בניו יורק צילום: אי־פי

הגדלת הפעילות בשוק המקומי מחייבת את הבורסה, הרגולטור וגם את החברות, לשלב ידיים ולהבין שהתרופה להתייבשות של הבורסה המקומית נעוצה בעיקר בצמצום הרגולציה והגדלת העניין של המשקיעים, הן המקומיים והן הזרים, במניות הבינוניות והקטנות, באמצעות הגדלת מספר השחקנים בבורסה.

ככל שהחברות "ישחררו" חלק גדול יותר מהחזקתן לציבור, המשקיעים ייהנו מנתח הולם יותר מרווחיהן, יקבלו יכולת השפעה גדולה יותר על פעילות החברה, והעניין במניה יגדל. פועל יוצא של הגדלת העניין באותן חברות, יהיה גידול במספר האנליסטים שיסקרו אותן.

ככל שהסחירות תלך ותגדל, גם חברות אנליזה זרות עשויות להביע עניין בסיקור מניות החברה, וכדור השלג של הסחירות יוכל להמשיך לגדול עוד ועוד. הבעיה עם הרעיון הזה היא אחת — כולם יודעים שזה מה שצריך לעשות, רק שלכל גורם דרך יצירתית משלו לגרום לכך לקרות, כשבפועל עד כה אף אחת מכל התוכניות הגרנדיוזיות להגברת הסחירות לא התממשה.

והנה דרך נוספת. הגדלת מחזורי המסחר יכולה להגיע על ידי עידוד חברות זרות הפועלות בישראל לרשום את מניותיהן למסחר בבורסה בתל אביב.

הסטטיסטיקה של חברות דואליות בעולם, מלמדת כי הרישום הכפול לא רק תורם לחברה במישור הפיננסי, אלא גם ברמת יחסי הציבור והחשיפה לקהל הצרכנים, דבר שיכול לתרום לא מעט דולרים לשורה התחתונה של החברה.

אפשר גם להגדיל את מחזורי המסחר על ידי עידוד מסחר אלגוריתמי. זה ידוע 
שכ–85% מהמסחר בוול סטריט מתבצע על ידי מחשבים חכמים, שגם אם הם לא תמיד מניבים לחברות האלגו את הרווחים המיוחלים, הם לפחות תורמים להגדלת המסחר 
בצורה משמעותית.

ישראל משופעת במוחות יצירתיים, ועידוד של האלגוריתמים שלהם לפעול גם בתל אביב ייתן רוח גבית נוספת למחזורי המסחר.

דובר רבות על כך שהממשלה יכולה לתרום את חלקה באמצעות הפחתת הרגולציה על החברות הנסחרות בבורסה, ופחות דובר על כך שהממשלה יכולה להגדיר תוכנית חומש ממשלתית להפרטת חברות ממשלתיות, כמו מקורות, רכבת ישראל ורשות הדואר, באמצעות הבורסה.

ובכל זאת מלה קטנה אחת על רגולציה. אחת הדרכים הפשוטות והמהירות ביותר להגדלת הפעילות בבורסה היא באמצעות הפחתת חלק מההגבלות המכבידות על בתי ההשקעות.

פעולה זו תקטין את מגמת הקונסולידציה בענף ותוביל לפריחה של שחקנים חדשים כמו בתי השקעות קטנים ובינוניים וקרנות גידור וחברות פיננסיות. וזה, לסיכום, בדיוק מה שהבורסה צריכה.

הכותב הוא מנכ"ל 
בית ההשקעות "טופ אלפא"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker