הקרב הגדול של העין השביעית - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הקרב הגדול של העין השביעית

גם מי שמתעניינים פחות בביקורת התקשורת, אבל מעוניינים בהמשך קיומם של ארגוני סינגור וביקורת על גופי המדינה, צריך לקוות מאוד ש"העין השביעית" יצליח למצוא את מימון ההמונים שהוא מחפשת ■ החלופה לכך עלולה להיות רעה ואפלה

בשבועות האחרונים עוסקת התקשורת בניסיונם הנואש של חברי מערכת כתב העת לביקורת התקשורת "העין השביעית", להישאר בחיים. מאז הקמת המגזין, לפני קרוב ל–20 שנה, נתמך המיזם על ידי המכון הישראלי לדמוקרטיה, שהחליט להסיר את התמיכה ושיקוליו עמו. בצר להם, פנו חברי המערכת לגיוס תמיכה כספית מקהל הקוראים, למען המשך קיום המיזם.

ואולם, בכל הכבוד והסימפטיה להישגי כתב העת, מצוקת "העין השביעית" אינה מצוקה פרטית של ארגון אחד — היא משקפת בעיה עמוקה, רחבה ומאיימת על החברה הישראלית, הרבה יותר מאשר אפשרות הפסקת פעילות "העין השביעית". מצוקתה היא ביטוי לחולשתה החמורה של חולייה קריטית בשיטה הדמוקרטית, והיא מסוכנת לכולנו.

העין השביעית הוא מגזר שלישי קלאסי. לא מגזר ראשון (ציבורי) וגם לא מגזר שני (עסקי) — אלא מוסד ללא כוונת רווח, שעוסק באינטרס הציבורי, אך לא מופעל על ידי הממשלה או מי מבאי כוחה.

תומר אפלבאום

קיומם של ארגונים כדוגמת "העין השביעית", חיוני לקיומה של דמוקרטיה מעורבת וביקורתית, המקיימת שיח פתוח על איכות הביצועים של השלטון. כמו "העין השביעית" כך גם אור ירוק בתחום הביקורת על מדיניות המאבק בתאונות, אדם טבע ודין בתחום הביקורת על המדיניות הסביבתית, המועצה לשלום הילד בתחום מדיניות הרווחה, וכמותם גופים רבים אחרים. המשך קיומם העצמאי של כולם חיוני לדמוקרטיה.

לאור העובדה שאין זה מעשי לצפות מהמדינה לבקר את עצמה ביעילות, תפקידם של הגופים הללו הוא לעשות זאת בשם האזרחים. יכולתם לבצע את המשימה החשובה המוטלת עליהם, תלויה במידת עצמאותם. עצמאותם המערכתית תלויה בעצמאותם הכלכלית, כלומר בחוסר התלות שלהם במימון ציבורי והישענותם על מימון פרטי קבוע ויציב. אם לא יהיה מימון קבוע ויציב, כפי שקורה כעת לעין השביעית, לא תהיה ביקורת אפקטיבית על השלטון, לא תהיה השפעה על השלטון, לא תוצגנה חלופות למדיניות הקיימת והאינטרס הציבורי יפגע קשות.

מכיוון שהבעיה רחבה יותר מהאתגר הפרטי של "העין השביעית", שנאלץ להתמודד עם סגירה פתאומית של ברז התקציב, עלינו להניח שהסכנה מרחפת גם מעל עתידם של שאר הארגונים במשפחת ארגוני ביקורת השלטון במגזר השלישי.

הדרך להמשיך לקיים גופים אלה עצמאיים ומשוחררים מתלות בתקציבי המדינה, שתגביל את יכולתם לבקר את מי שמממנים את פעילותם, היא באמצעות המהלך שעושה כעת "העין השביעית" — גיוס תרומות מצד אזרחים שצריך להיות להם עניין ואינטרס בהמשך פעילותם של גופים אלה למען האינטרס הציבורי.

חלק גדול מארגונים אלה ממומנים על ידי תורם עיקרי אחד, שהשתנות של נסיבות רבות יכולה להביאו להפסקת התמיכה. גם מצב זה אינו בריא. כשאדם יחיד תורם 150 שקל לשנה וכמותו עושים עוד עשרות אלפי אזרחים, מתקבל המשך פעולה חופשי של גוף ללא מטרת רווח, דוגמת "העין השביעית".

לכן, גם מי שמתעניינים פחות בביקורת התקשורת, אבל מעוניינים בהמשך קיומם של ארגוני סינגור וביקורת על גופי המדינה, צריך לקוות מאוד ש"העין השביעית" יצליח למצוא את מימון ההמונים שהוא מחפש. החלופה לכך עלולה להיות רעה ואפלה.

הכותב הוא מנכ"ל עמותת אור ירוקתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות