הון-מזרח תיכון |

התוכנית של נסיכויות המפרץ: עוד מלון ועוד מטוס

נסיכויות המפרץ הפרסי מנסות לגוון את מקורות ההכנסות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חוויה חדשה ממתינה לנוסעים מבתי המלון בדובאי לשדה התעופה העמוס שלה. מעתה הם לא ייאלצו להמתין בתור בדלפקי הצ'ק־אין כדי למסור את מזוודותיהם. עוד בדרכם מבית המלון, במונית או בלימוזינה שמסיעה אותם לשדה התעופה, הם יוכלו לבקש מהנהג להדפיס בעבורם את שוברי המטען, ובכך לחסוך זמן יקר שיוכלו להשקיע בתבונה בחנויות הפטורות ממכס.

זהו רק עוד אחד החידושים שמצפים לתיירים שיבקרו במדינת הנסיכויות, שמתכוונת להשקיע יותר מ–1.2 מיליארד דולר בשיפור השירות, בהרחבת הטרמינלים ובשיפוץ מתקניו של שדה התעופה, שנשא ב–2014 בתואר "העסוק ביותר". יותר מ–74 מיליון מבקרים עברו בשדה התעופה המפואר, והתחזית ל–2020 היא שיותר מ–100 מיליון מבקרים יפקדו אותו. מדינת הנסיכויות מקווה שבאותה שנה יגיע מספר התיירים לכ–20 מיליון, והיא כבר מתכוננת לקראתם.

תיירים בדובאיצילום: אי־פי

דובאי מקווה שעד 2020 יהיה בידיה גם אישור לבדיקה מוקדמת (pre-clearance) של נוסעים שמתכוונים לטוס לארה"ב, וכך יוכלו הנוסעים לעבור במהירות רבה יותר את התהליך המייגע ומורט העצבים שעובר כל תייר שנכנס לארה"ב. בינתיים, רק שדה התעופה של אבו דאבי נהנה מאישור כזה.

תוכניות לבניית עוד בתי מלון ועוד תשתית לפינוק התיירים כבר נמצאות בשלבי תכנון ובנייה, למרות הצניחה בהכנסות כתוצאה מירידת מחירי הנפט. מדינת הנסיכויות השכילה עם השנים לגוון את מקורות הכנסותיה, ועל אף תלותה ביצוא הנפט, הצליחה לרפד את קופתה בהכנסות מתיירות וממכירת נכסי דלא ניידי, ולמצב עצמה כמדינת סחר למוצרי צריכה שאליה מגיעים סוחרים מאיראן, פקיסטאן, רוסיה ומדינות אסייתיות אחרות.

כך, חרף צניחת מחיר הנפט בשנה שעברה ביותר מ–50%, המשיכה מדינת הנסיכויות לצמוח ב–4%, והבנק העולמי צופה לה האטה מסוימת ב–2015 לצמיחה של 3.5%.

ההערכות שמפרסמים מוסדות פיננסיים בינלאומיים מעמידות את שער השוויון (break-even price) של חבית נפט על 78.5 דולר, כ–22 דולר פחות מזה של סעודיה וכ–50 דולר פחות מזה של בחריין. שער השוויון הוא מחיר חבית הנפט שעל המדינה לקבל כדי לכסות את תקציבה ללא גירעון. הסיבות לפערים בשער השוויון מגוונות, ונוגעות בין היתר למחיר הפקת הנפט, אבל בעיקר לגודל התקציב שבו כלולות במדינות המפרץ סובסידיות נדיבות ושירותי רווחה מפליגים לאזרחים.

מקורות הכנסה מגוונים מפחיתים באופן טבעי את מחיר שער השוויון, ומסייעים למדינות הנפט לחצות את משבר מחירי הנפט בהצלחה רבה יותר. הצלחה אין פירושה ביטול הגירעון, ועל פי הערכות הבנק העולמי, מדינות המפרץ, שהפיקו ב–2014 רווח תקציבי עודף של 77 מיליארד דולר, עלולות להיחשף לגירעון של יותר מ–110 מיליארד דולר. גירעון זה אין פירושו התמוטטות כלכלית, שכן לכל המדינות הללו יש רזרבות מט"ח אדירות (לסעודיה לבדה יש רזרבה שמוערכת בכ–750 מיליארד דולר), אך שימוש ברזרבות יוצר אווירה שלילית ואף לכיווץ תוכניות פיתוח וצמצום מקורות תעסוקה.

פעלולים אווירייים בדובאיצילום: אי־אף־פי

מכאן החשיבות הרבה שמייחסת מדינת הנסיכויות לענף התיירות ולהגדלת נתח המבקרים שחולפים בשדה התעופה. כך למשל, חברת התעופה הלאומית של מדינת הנסיכויות, האמירויות שמה, משקיעה מאמצים אדירים לשימור רווחיותה, שלא פסקה 27 שנה ברציפות. לפי הדו"ח השנתי שפירסמה חברת התעופה, בשנה שהסתיימה במארס 2015 הרוויחה החברה 1.5 מיליארד דולר, עם הכנסות של 26 מיליארד דולר. הרווח משקף גידול של 34% לעומת השנה הקודמת. כל זאת, כשחלק ממסלולי ההמראה של שדה התעופה הושבתו למשך 80 יום לצורך שיפוצים ומגפת האבולה צימצמה באופן דרמטי את מספר המשתמשים בשדה התעופה.

חברות תעופה אמריקאיות, שבוחנות בקנאה את היקף הרווחים של חברת האמירויות, מאשימות את החברה הלאומית בכך שהיא מקבלת סובסידיות ממשלתיות המאפשרות לה למכור כרטיסים זולים יותר ולהתחרות בהן באופן בלתי הוגן. לוביסטים של חברות התעופה הללו הצליחו באחרונה לשכנע כ–250 חברי קונגרס אמריקאים לשגר בקשה למחלקת המדינה ולמשרד התחבורה האמריקאי, ובה הם דורשים לקיים דיון עם ממשלת הנסיכויות בנושא הסובסידיות לחברת התעופה.

בינתיים, לא נראה שחברת האמירויות או ממשלת האמירויות מתרשמות. "אנחנו נשיב לטענות הללו במהלומת קורנס", הגיב מנכ"ל החברה. אבל זה לא יקרה מיד. ההערכה היא שהחברה תמשוך את תגובתה לפחות שנתיים, כי "גם לחברות האמריקאיות לקח זמן רב להכין את דו"ח הטענות שלהן", הוסיף המנכ"ל.

בכלל, זה לא זמן טוב לבוא בטענות לחברת האמירויות, ששרויה באבל על מותו של מייסדה, סר מוריס פלנגאן, שהלך לעולמו בגיל 86. פלנגאן יזם ב–1985 את הקמת החברה עם הון של 10 מיליון דולר בלבד ועם שני מטוסי סילון. כיום יש לחברה כ–170 מטוסים שטסים לכ–140 יעדים.

עכשיו נדרכים בדובאי לקראת הסכם הגרעין עם איראן, שישפיע על היקף הסחר עם המדינה, שלא תזדקק עוד לשירותי התיווך של מדינת הנסיכויות ושתוכל לקבל ולשגר טיסות משדות התעופה שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker