המו"מ הקואליציוני

ההסכם בין ש"ס לנתניהו 
פוגע בילדי השכבות החלשות

אדוני ראש הממשלה, אני מבקשת להיות הפה לילדים האלה - את הציניות הפוליטית תשאיר למשחק אחר

רותם שחבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"את צריכה להבין", אמרה לי אמא של מ' באסיפת הורים, "אני יודעת שיש לו פערים גדולים במתמטיקה, הוא עבר השנה ממוסד חינוך חרדי, והתייחסו אליו שם כמו עציץ. את יודעת מה? עציץ זה טוב, עציץ משקים. התייחסו אליו כמו כיסא, כמו שולחן, 
כמו חפץ".

מ', ילד מקסים, מחונך, שסוחב על עצמו פערים בלתי-נתפשים במתמטיקה, הוא ניצול אחד של מערכת החינוך החרדי, אבל הוא לא היחיד. בשנתיים האחרונות מגיעים אלינו לבית הספר "ראשית" ילדים רבים בוגרי מערכת החינוך החרדי, ולפעמים אנחנו אוספים אותם באופן אקטיבי מהרחובות - ילדים בגיל חטיבה ותיכון, עם השכלה של ילדים בכיתה א'.

בתל אביב, יש יותר ילדים שלומדים בבתי ספר יסודיים חרדיים מאשר בבתי ספר ממלכתיים-דתיים. ואם זה המצב בתל אביב, שוו בנפשכם מה המצב בירושלים או בדימונה. בתל אביב אמנם כמעט שלא רואים חרדים במרחב הציבורי, ובכל זאת יש מנגנון שמשתמש בבתי הכנסת ככלי הפצה, שמבטיח להורי התלמידים מהשכבות המוחלשות ארוחה חמה, מימון הסעות, ספרי לימוד וחינוך יהודי. ההורים, שמבקשים בדרך כלל רק לשרוד, לא תמיד מבינים את עוצמת הנזק שנגרם לילדים שלהם. לעתים ההורים מתעוררים מאוחר, לעתים מאוחר מדי. את הנזק שנגרם למ' אני מבטיחה לתקן, אבל את הנזק שנגרם לחברים שלו - אלה שהוריהם התעוררו מאוחר מדי - יהיה קשה מאוד לתקן.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, בביקור בגן ילדיםצילום: עמוס בן גרשום / לע"

הממשלה הקודמת קיבלה החלטה להפחית ב-30% את התקצוב לבתי ספר שלא ילמדו לימודי ליבה. ההחלטה הביאה את רשת החינוך אל המעיין של ש"ס למצב של גירעונות תקציביים, שבעטיים היא נאלצה לחתום מול משרד החינוך הסכם היסטורי, שלפיו היא מתחייבת ללמד לימודי ליבה.

ההסכם הקואליציוני שנחתם זה עתה, המבקש לבטל את החלטה זו, מחזיר אותנו אחורה בזמן לחשכת ימי הביניים, ויש חשש כבד שהרשת תיסוג בה מההחלטה ללמד לימודי ליבה, והמצב הלימודי של בוגריה יהיה חמור עוד יותר.

המשחק הציני של ההסכמים הקואליציוניים ברור - זוהי הפוליטיקה, כל ציבור מבקש לקדם את האינטרסים שלו על חשבון ציבור אחר. הציבור החרדי מבקש להגדיל קצבאות, הציבור החילוני מבקש להקטין אותן - וזה שהוא בעל הכוח הפוליטי הגדול ביותר מנציח את האג'נדה שלו. זהו טבעה 
של הפוליטיקה.

ואולם ההחלטה להגדיל את התקצוב לבתי ספר שלא מלמדים בהם ליבה היא החלטה אנטי־דמוקרטית, כי הציבור שאליו היא מיועדת כלל לא יכול להשתתף במשחק הדמוקרטי, להצביע ולהשפיע על כללי המשחק - הוא בגדר תינוק שבוי של הוריו. כך יוצא שהנפגע העיקרי מההחלטה הזאת הוא הציבור הכי מוחלש, הכי מושתק, הכי חסר אונים במדינה - הילדים משכבות האוכלוסייה הכי נמוכות. ילדים שאין להם פה, לובי או כוח פוליטי לזעוק את זעקתם ולומר בקול ברור: "אדוני ראש הממשלה, באיזו זכות אתה מוכר אותנו בנזיד עדשים? באיזו זכות אתה מעז לסחור בזכות הבסיסית שלנו לחינוך והשכלה? באיזו זכות אתה בונה סביבנו חומות? באיזו זכות אתה כופה עלינו חיי עוני? באיזו זכות אתה מונע מאתנו השתלבות בשוק העבודה? באיזו זכות אתה מונע מאתנו עתיד טוב יותר?"

אדוני ראש הממשלה, אני מבקשת להיות הפה לילדים האלה, אני פונה אליך גם כמורה לתלמידים יוצאי מערכת החינוך החרדית וגם כמנכ"לית עמותת שניר - את הציניות הפוליטית תשאיר למשחק אחר, אל תשלח ידך בילדים האלה, אל תקריב אותם על מזבח ההסכמים הקואליציוניים שלך. גם לילדים מאוכלוסיות מוחלשות מגיע לחלום על עתיד טוב יותר.

הכותבת היא מנכ"לית עמותת שניר, המקדמת שוויון הזדמנויות בחינוך ובתרבות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker