כמה תרוויח כל משפחה ממע"מ 0 על מוצרי מזון - ולמה זה לא מספיק

כדי להביא לשינוי מהותי בכוח הקנייה של העשירונים התחתונים, יש לנקוט מדיניות של הפחתת המע"מ על כלל מוצרי המזון בכ-50%, בדומה למקובל באירופה

חן הרצוג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חן הרצוג

הפחתת המע"מ על מוצרי מזון היא נכונה מבחינה כלכלית, ותואמת את המקובל במדינות המערב. במרבית מדינות האיחוד האירופי קיים מס מופחת על מוצרי מזון, ובממוצע במדינות האיחוד האירופי' שיעור המע"מ על מזון הוא כ-50% משיעור המע"מ על מוצרים אחרים. 

מס ערך מוסף הוא מס רגרסיווי המגדיל את אי השוויון במשק, זאת מכיוון שהוא מוטל באופן אחיד על כלל הצרכנים ללא תלות ברמת ההכנסה שלהם. עקרונית, ביטול המע"מ על מוצרי מזון עוזר בעיקר לשכבות החלשות, מכיוון שחלק גדול יותר מההכנסה שלהם מופנה לרכישת מוצרי מזון בכלל, ומוצרי מזון בסיסיים בפרט.

ואולם במרבית מדינות המערב, קיים מע"מ מופחת על כלל או רוב מוצרי המזון, ולא רק על מוצרי מזון בסיסיים. התוכנית המוצעת להחיל את ביטול המע"מ על סל מוגבל של מוצרי יסוד בלבד צפויה להיות בעל השפעה נמוכה על כושר הקנייה של העשירונים התחתונים.

מע"מ על מוצרי מזון

על פי אומדנים ראשוניים שלנו, המתבססים על פרסומים שלפיהם מתוכנן ביטול מע"מ על מוצרי יסוד שהעלות התקציבית שלו נאמדת בכ-1 מיליארד שקל, לביטול המע"מ צפויה תרומה של כ-1% על כושר הקנייה של 2 העשירונים התחתונים.

ההכנסה הפנויה של העשירונים התחתונים צפויה לגדול בכ-50 שקל לחודש, המהווים כ-1.1% בלבד מההכנסה נטו למשק בית בשני עשירונים אלו. מנגד, ההכנסה הפנויה של 2 העשירונים העליונים צפויה לגדול בכ-32 שקל לחודש, המהווים מרכיב זניח של 0.1% בלבד מההכנסה הפנויה שלהם.

במונחים יחסיים, התרומה לחמישון התחתון הינה אכן פי 10 ביחס לתרומה לחמישון העליון, ביחס לכושר ההשתכרות שלו. ואולם במונחים כספיים, אבסולוטיים, תוספת הכנסה נטו של 47 שקל למשפחה בשני העשירונים התחתונים, מהווה כ-1.1% בלבד מההכנסה נטו למשק בית, ואינה צפויה להביא לשינוי מהותי ברמת אי השוויון במשק.

כדי להביא לשינוי מהותי בכוח הקנייה של העשירונים התחתונים, יש לנקוט מדיניות של הפחתת המע"מ על כלל מוצרי המזון בכ-50%, בדומה למקובל באירופה. העלות התקציבית של צעד זה עשויה להגיע לכ-5 מיליארד שקל בשנה, ומהווה עלות משמעותית שדורשת שינוי כולל במדרגות המיסוי בישראל.

אם המטרה של הממשלה החדשה היא ליצור רפורמה שתביא להקטנת אי השוויון במשק והגדלת כוח הקנייה של השכבות החלשות, יש להערכתנו לבחון צעדים אלו, ולא להסתפק בצעד סמלי שהשפעתו בפועל תהיה נמוכה מאוד.

הכותב הוא הכלכלן הראשי, BDO Consulting Group

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker