הממונה על ההגבלים הווירטואליים - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הממונה על ההגבלים הווירטואליים

חובה על רשות ההגבלים להביא לידי ביטוי את השוק הווירטואלי בכל ניתוח שוק העוסק במוצרים הומוגניים וגנריים המשווקים על בסיס קמעונאי

תגובות

בינואר נכנס לתוקף חוק המזון, שבו נקבע לראשונה בחוק כי לצורך הגדרת "שוק" בעת בחינת פגיעה אפשרית בתחרות, יש לבחון לא רק את גבולות השוק הפיזי, אלא גם את השוק האינטרנטי. כלומר, לצורך קביעה מיהו "קמעונאי גדול" ומהי "חנות", יש להביא בחשבון לא רק את ההכנסות של המכולת והסופר ליד הבית, אלא גם של אתרי ממכר מקוונים. לפי חוק המזון, בהתאם לרף ההכנסות, שכולל גם את השוק האינטרנטי, ייקבעו, למשל, אילו מגבלות יחולו על "קמעונאי גדול" אם יחפוץ לפתוח חנויות נוספות (או אולי אתרים נוספים).

הקביעה הזאת פורצת דרך. ניתן להניח כי בשל פוטנציאל ההשפעה האדיר של הקביעה, גם מעבר לשוק המזון, נמנעה עד כה רשות ההגבלים מלגבש מתודולוגיה פומבית סדורה בנוגע לשאלות גנריות, כמו מתי וכיצד יובאו בחשבון שווקים אינטרנטיים בעת ניתוח תחרותי ביחס לשווקים נוספים, והאם בכלל ראוי להבדיל בהחלת הדין בין שוק מסורתי לשוק אונליין. עם זאת, סביר להניח שבעתיד הקרוב יהיה החוק מקור להשראה להגדרות שוק גם מעבר לתחום המזון.

לדעתנו, למעט מקרים חריגים, בבוא רשות ההגבלים לבחון שוק מסוים בראי התחרות, חובה עליה להתחשב גם באתרי קניות מקוונים. כל אנליזה אחרת עלולה להביא למסקנות תחרותיות שגויות. הגדרת השווקים הישנה והמסורתית תצטרך להתעדכן כך שראשית יוגדרו שוק המוצר והשוק הגיאוגרפי, אך לבחינת השוק הגיאוגרפי יתוסף גם ממד השוק האינטרנטי, שהופך את העולם לכפר גלובלי אחד.

בישראל, נדונה לראשונה תחליפיות השוק הווירטואלי עם השוק הפיזי בהכרזת המונופול של "ידיעות אחרונות" והערר שהוגש עליה בסוף שנות ה-90. בית הדין להגבלים עסקיים קבע כי השוק הרלוונטי הוא העיתונות היומית הכתובה בעברית, והשאיר פתח לעתיד להכללת העיתונות האינטרנטית בגדרי השוק הרלוונטי, עם שינוי הטעמים של הצרכן וההתפתחות הטכנולוגית.

בלומברג

סוגיה זו גם נדונה בעת ההכרזה על חברות הטלוויזיה בכבלים כמונופול בתחום שידורי הטלוויזיה הרב־ערוצית בתשלום ב-2004. בהחלטה, שבדיעבד נראית כלקוחה מתקופת האבן, קבע אז בית הדין להגבלים כי אינטרנט אינו תחליף לטלוויזיה, למשל בפרמטרים של איכות השידור וזמינות התכנים. מאז השתנו העתות, וכיום כמעט שלא ניתן להצביע על תחום מוצרים שאין לגביו שיווק באינטרנט.

הדילמות התחרותיות שאתן מתמודד השוק הפיזי דומות לאלה של השוק הדיגיטלי: טורפנות והדרה מצד אתרי אינטרנט ענקיים (כמו אמזון ואיביי) כלפי קמעונאים פיזיים קטנים המייחלים לדריסת רגל באינטרנט, קשירת מוצר אחד ברכישה של מוצר אחר, קביעת מחירי "תקרה" ו"רצפה" למוצרים באינטרנט, הסכמי לקוח מועדף, או מחיר מיטבי בין יצרן לאתר מסוים, ועוד מגוון פרקטיקות אנטי־תחרותיות.

חובה על רשות ההגבלים להביא לידי ביטוי את השוק הווירטואלי בכל ניתוח שוק העוסק במוצרים הומוגניים וגנריים המשווקים על בסיס קמעונאי, שלצרכן יש ודאות ברורה לגבי טיבם (להבדיל ממוצרים או שירותים שהם "tailor made" - לדרישות הלקוח). כלומר, ככל שמוצר הומוגני וגנרי, ובסיס המכירות שלו קמעוני, תגדל הנטייה לראות בשיווק המסורתי והאינטרנטי שלו כשוק כולל אחד.

על כן, טוב תעשה רשות ההגבלים אם תגבש בהקשר זה מתודולוגיה סדורה ופומבית, שתסדיר את האופן שבו יובאו בחשבון שווקים וירטואליים בעת ניתוחי תחרות.

יגור הוא ראש מחלקת דיני תחרות והגבלים עסקיים במשרד עורכי הדין שביט בר־און גלאון צין יגור ושות'; 
שלמה היא עורכת דין במחלקהתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות