המאגר הביומטרי מסכן אזרחים

כשמדינת ישראל עוברת לזיהוי באמצעות מאגר ביומטרי היא בעצם אומרת "טביעת האצבע שלך היא הסיסמה שלך לכל השירותים הממשלתיים" ■ האם אתם סומכים מספיק על המדינה שתדע לשמור על כל הסיסמאות שלכם?

יהונתן קלינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"המאגר הביומטרי בטוח יותר מפייסבוק", הכריז בגאון גון קמני, יו"ר הרשות לניהול המאגר הביומטרי במאמר דעה בTheMarker. הכרזה זו מלווה את ההכרזה שלו מינואר 2012, שלפיה "המאגר הביומטרי הוא לא אתר קופונים, לא יפרצו אותו", ומזכירה לנו בדיוק מה הבעיה עם המאגר הביומטרי: כשרשויות ממשלתיות מתייחסות למאגרים שלהם כ"טובים יותר" או "מאובטחים יותר" ממערכות אזרחיות, הן שוכחות מה מטרתם.

המאגר הביומטרי, אם אכן ייהפך לחובה בשבועות הקרובים, הוא מאגר שמיועד לנהל את זהויות האזרחים. באמצעות המידע במאגר הביומטרי ייקבע האם אדם מסוים יכול להצביע בבחירות, לפתוח חשבון בנק, למכור נדל"ן, להתגייס לצה"ל או להיכנס לבית הסוהר. לעומת זאת, חשבון הפייסבוק שלך ואתר הקופונים החביב עליך לא מחזיקים או מנהלים את הזהות שלך. פריצה לאתר פייסבוק, או פריצה לחשבון הפייסבוק שלך, היא לא דבר נעים - אך היא בהחלט לא סוף החיים שלך. אגב, חשוב לציין שפייסבוק לא תעז לעבוד אף לא יום אחד ללא ממונה על אבטחת מידע, בעוד הרשות הביומטרית הניחה לעצמה להתנהל בלי מנהל אבטחת מידע במשך רוב 2014.

כשהמאגר הביומטרי ידלוף, כשראשון העובדים ייגש למידע בשביל לעשות טובה לחבר - דבר שקורה כל הזמן במערכות מידע מסווגות כמו מאגר המידע המשטרתי - אז יהיה ברור לנו: המאגר הזה יאפשר לתוקף, לאדם הרע, להשתלט על נכסים, לבצע הונאות, או אפילו להצביע בשמכם.

מאגר ביומטרי ראשל"צ
מאגר ביומטרי ראשל"צצילום: תומר אפלבאום

הרשות לניהול המאגר הביומטרי מנסה להסתיר בכוח מהציבור את האמת. לדוגמה, באתר האינטרנט של הרשות מתפרסם דו"ח שטוען שבמדינות מסוימות יש מאגרים ביומטריים. אותו דו"ח נסתר בדו"ח אובייקטיבי של הכנסת, שיצא במארס השנה. יותר מזה, כששלחנו לרשות הביומטרית בקשה לקבל את מקורות המידע לדו"ח שהוציאו, אפילו לא טרחו לענות לנו. ואלה האנשים המחזיקים את המידע הרגיש ביותר שלנו: הזהות שלנו. אולם כבר כיום ניתן לגלוש למפה אינטרנטית שמציגה היכן יש בעולם והיכן אין מאגרים ביומטריים, ואת מקורות המידע לכל מקום, בשקיפות מלאה. ושם אפשר לראות בבירור: המדינות היחידות שמחזיקות מאגר חובה לכל האזרחים הן דיקטטורות.

כשמדינת ישראל עוברת לזיהוי באמצעות מאגר ביומטרי היא בעצם אומרת "טביעת האצבע שלך היא הסיסמה שלך לכל השירותים הממשלתיים". האם אתם סומכים מספיק על המדינה שתדע לשמור על כל הסיסמאות שלכם? מדינת ישראל רצופה בכשלי אבטחה נוראיים שהופכים את פייסבוק למאובטחת פי כמה: זו אחת המדינות היחידות שלא רק שמרשם האוכלוסין שלה דלף לרשת, אלא גם מידע מסווג של הרשות למניעת הלבנת הון.

אם להתייחס ברצינות לטענה של קמני, שהמאגר מאובטח יותר מפייסבוק, אז בוא נשאל את השאלה הנכונה: פייסבוק היא שירות חברתי נחמד, שאינו חובה. המאגר הביומטרי הולך להיות חובה, אבל עד היום לא הוכח שהמאגר הביומטרי באמת נחוץ. בינתיים, הוא גורם לבזבוז מאות מיליוני שקלים של כספי ציבור ורק מסכן את האזרחים. אז במקום להמשיך ולמכור אשליות, עדיף לאנשי הרשות גם הם להביט אל המציאות ולהבין: את המאגר הביומטרי חייבים לבטל ומיד, לפני שיגרום יותר נזק ממה שגרם עד כה.

הכותב הוא היועץ המשפטי של התנועה לזכויות דיגיטליות וממובילי המאבק נגד המאגר הביומטרי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker