המלצות גרמן ירחיקו את הרופאים לקפריסין

המדינה לא אוסרת בחוק ההסדרים הקמת או קיום מרפאות פרטיות, אלא משתמשת בכוחו של החוק להטיל היטלים מיוחדים בדרך של מיסוי שערורייתי ברמות של 51% או 67%

אוריאל לין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לאחר כינונה של הממשלה החדשה, מצבה של מערכת הבריאות הציבורית יועלה שוב לסדר היום, תוך בחינה מחודשת של המלצות ועדת גרמן. אך כשאנו עוסקים במערכת הבריאות הציבורית, אסור לדון בהכללות, וחובה להתבונן על מבנה מערכת הבריאות בכללותה.

בשכבה הראשונה, שהיא התשתית של מערכת הבריאות, נמצאים הארגונים למתן שירותי בריאות, שאנו מתקשים לכנותם בשמם החדש וממשיכים לקרוא להם קופות חולים. בשערי ארגוני שירותי הבריאות לא אמורים להיכנס רק חולים, אלא דווקא אנשים בריאים השואפים לשמור על בריאותם. תשתית זו היא מהטובות בעולם, ובצירוף הביטוחים המרחיבים היא מציעה סל בריאות מגוון ועשיר.

בשכבה השנייה, שהיא הבעייתית, מצויים בתי החולים, 32 במספר, אך במבנה בעלות שונה. מעבר לזאת, קיימות מרפאות כירורגיות פרטיות, 16 במספר, שהן בבעלות פרטית.

צילום: אמיל סלמן

המלצות ועדת גרמן לשיפור מערכת הבריאות הציבורית בישראל מכוונת לפגוע בשירותי הרפואה הפרטית הניתנים על ידי רופאים ובמרפאות הפרטיות. כאן עולה השאלה האם נכון, גם מן התבונה וגם חוקתית, לפגוע פגיעה מכוונת וישירה בשירותים הפרטיים ובמרפאות הפרטיות בנימוק של הצורך לחזק את מערכת הרפואה הציבורית.

התשובה לשאלה זו חייבת להיות שלילית. עצם החשיבה שכדי להשיג מטרה, ראויה כשלעצמה, מותר לשבור עקרונות יסוד שהם התשתית הכלכלית והחברתית של חיינו, היא דרך חשיבה פסולה שנועדה לכישלון. כל אדם בישראל רשאי כזכות חוקתית להקים עסק פרטי משלו, בכל תחום לגיטימי. מעבר לכך, אנו שואפים להעניק ליוזמה של פרטים הזדמנות לבנות עסקים, שכן הם אלה היוצרים את מקומות העבודה המחזקים את המערכת הכלכלית והחברתית כולה. מיום שאנו מרשים לעצמנו לשבור עיקרון יסוד המקובל על הכל עבור מטרה אחת, מותר יהיה מחר גם להשתמש בסטייה זו למטרה אחרת. אסור לבנות את המערכת הציבורית ושיפורה על בסיס הרס מערכת הרפואה הפרטית.

המדינה לא אוסרת בחוק ההסדרים הקמת או קיום מרפאות פרטיות, אלא משתמשת בכוחו של החוק להטיל היטלים מיוחדים בדרך של מיסוי שערורייתי ברמות של 51% או 67%, שזוהי הפקעת רכוש ממש; וכן רוצה להבטיח שתשלום לרופא לא ישולם ישירות על ידי המטופל, אלא רק על ידי המוסד הרפואי הפרטי, במטרה להגדיל את הכנסתו שתוכלל בשיעורי המס השערורייתיים.

רופאים בישראל בעלי מומחיות וכישרון זקוקים למרחב פעילות מעבר למערכת הרפואה הציבורית. זה לגיטימי, וזה גם נמצא בשאיפה הטבעית של כל איש מקצוע. בביצוע המלצות ועדת גרמן לא תהיה כל תועלת. להפך, הן יגרמו לכך שמרפאות פרטיות יעברו לקפריסין או למקומות נבחרים אחרים, ורופאים בעלי מומחיות יעברו אף הם לשם. שם הם ישלמו מסים נמוכים בהרבה מהמקובל בישראל, ואיש לא יגביל את התפתחות המרפאות הפרטיות או את שכרו של הרופא.

הכותב הוא נשיא איגוד לשכות המסחר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker