שחף מזין

כדי להבטיח זכייה בלוטו, יש למלא כ–16 מיליון קוביות לוטו, שיכסו את כל הצירופים האפשריים, בעלות (בדאבל לוטו) של יותר מ–92 מיליון שקל. אם תמלאו בקצב אטי יותר, נניח עשרה טפסים מלאים פעמיים בשבוע, תיאלצו להתמיד בכך במשך יותר מ–1,500 שנה. בטוטו, המצב מעט טוב יותר - בקצב הימורים דומה, תצטרכו לחיות רק עד גיל 1,300.

כ–600 אלף מנויי מפעל הפיס ממתינים לשיחה עם אראלה. אם נניח ששיחה נמשכת דקה ואראלה היתה מתקשרת לכל המנויים - אזי הייתם צריכים להקשיב לשבוע רצוף של שיחות עצובות, 24 שעות ביממה, עד שהייתם מגיעים לדקה השמחה. ואם אתם מחפשים את השיחה של הפרס הגדול, תיאלצו להאזין במשך יותר משנה. נתונים סטטיסטיים מוחלטים.

ההימורים נארזים וממותגים היטב כסיוע לקהילה ולספורט. מתוך הכנסות של כ–5.8 מיליארד שקל שזרמו למפעל הפיס ב–2013, כ–60% חזרו למהמרים הקטנים ו–15% בלבד הוקצו לקהילה. בטוטו המצב לא שונה משמעותית, ולאחר שהצליח לתרגם גידול של 33% בפדיונות לעלייה של 14% ברווח - עלתה ההשקעה בספורט ב–10% בלבד, ירידה ריאלית.

צילום: דודו בכר

כאן המקום להעלות שתי שאלות מרכזיות. הראשונה היא האם הדרך הטובה ביותר שמצאה מדינת ישראל לתמיכה בפעילות קהילתית וספורט היא באמצעות הימורים? להזכירכם, הימורים אינם חוקיים בישראל. והשאלה השנייה, גם אם אנחנו משלימים עם קיומם של שני בתי הקזינו בחסות המדינה, מדוע לפרסם אותם בצורה כה אגרסיבית - תוך שימוש בדמויות אנימציה ובשעות ומקומות החשופים לילדים ובני נוער?

אם התשובה לשאלה הראשונה היא חיובית, והדרך היא מיסוד הפשע לטובת תרומה לקהילה, אז מדוע לעצור בהימורים? אפשר למסד רעות אחרות. טענה אחרת גורסת כי הימורים ישנם ויהיו בכל מקום, ואם המדינה לא תיתן את חסותה להימורים - הם פשוט ינוהלו בידי עבריינים. בהנחת ביקוש קשיח, זאת אכן טענה נכונה. אבל יש הבדל גדול בין ייצור אלטרנטיבה חוקית לבין עידוד התושבים להמר יותר, ולהצטרף למעגל המהמרים.

ההתייחסות להימורים צריכה להיות דומה להתייחסות לעישון סיגריות. מכיוון שהוצאתן מהחוק תיצור שוק שחור - מכירתן היא במסגרת החוק. עם זאת, נקבע כי אזהרות ברורות חייבות להופיע על האריזות, וכי על פרסום מוצרי עישון חלות הגבלות רבות. אם לא ישוכנעו המעשנים לחדול, לפחות שלא יצטרפו חדשים למעגל המעשנים.

בדומה, על כל כרטיס הגרלה צריכה להיות אזהרה המבהירה שהתמכרות להימורים עלולה לפרק משפחות, ועל כל כרטיס צריכים להופיע באופן בולט סיכויי הזכייה. פרסום ועידוד ההשתתפות בהגרלות חייב להיות אסור. מי שבדמו ההימור, יוכל לאתר בעצמו את התחנה הקרובה אליו. מי שזה לא מעניינו, רצוי מאוד שנשאיר את המצב כפי שהוא - ולא נשכנע אותו להשליך את כספו.

הכותב הוא כלכלן, מרצה במרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה (מל"א)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker