המאגר הביומטרי בטוח יותר מפייסבוק

רובנו כבר רשומים במאגר כזה או אחר, ואף ביותר מאחד, הכולל תמונת פנים או טביעות אצבעות

גון קמני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אנשים ברחבי העולם מעלים יותר מ-350 מיליון תמונות לפייסבוק ויותר מ–70 מיליון תמונות וסרטונים לאינסטגרם מדי יום. שיטוט קצר באינטרנט וברשתות החברתיות יכול להעלות כמויות מידע אדירות על אודותינו - החל בפרטים הביוגרפיים שאותם משאירים בהצטרפות לכל מועדון לקוחות, ועד למעקב אחר סדר יומם של אנשים באמצעות תוכנה פשוטה.

המידע הגלוי עלינו מעולם לא היה כה רחב ומקיף. אפליקציות סלולריות מחזיקות בנתונים עלינו, מבלי שאנו מודעים להיקפם ולשימוש הנעשה בהם. היכולת לבצע מעשי מרמה באמצעות שימוש בזהותנו גדולה מאי פעם.

בישראל קיימים יותר מ-1,000 מאגרי מידע רשומים ובעלי רישיון. כבר ב–1996 העלו גורמים מקצועיים דרישה לשינוי התיעוד של אזרחי המדינה לנוכח אירועים ביטחוניים ופליליים שתחילתם בגניבת זהות. ב-2013 הושק פרויקט המעבר לתיעוד חכם ומאגר ביומטרי. התיעוד החדש כולל תעודת זהות ודרכון חכמים, שהנפקתם כרוכה בנטילת טביעות שתי אצבעות ותמונת פנים. אלה מאוחסנות גם במאגר ביומטרי, שהוקם כדי להגן על אזרחים מפני גניבת זהותם. המאגר אינו כולל שם וכתובת מגורים, לא נדרשת דגימת דנ"א, אין צילום של קשתית העין, אין זיהוי של סוג דם, צבע שיער, מצב משפחתי, מידע פלילי או כל פרט מזהה. נוסף על כך, המידע הנשמר אינו מקושר בתעודת הזהות, כי אם במספר סידורי. מאז השקתו של הפרויקט הצטרפו באופן וולונטרי יותר מ-630 אלף איש.

רישום למאגר הביומטרי במשרד הפנים בראשון לציוןצילום: תומר אפלבאום

אז למה זה טוב? באמצעות מידע מינימלי ממלאת המדינה את חובתה לאזרחיה ומונעת אירועים פליליים וביטחוניים. יתרון נוסף ומשמעותי בהקמת המאגר הוא היכולת לספק שירותים דיגיטליים על ידי משרדי הממשלה וגופים אזרחיים - החל בשירותי ממשל הניתנים בגישה מרחוק, ועד לשירותי בנקאות מתקדמים, שיתבססו על תיעוד חכם שמהימנותו אינה מוטלת בספק. הבנקים בברזיל סבלו מתופעת התחזות שהגיעה לכמיליון מתחזים בחצי שנה, עם נזקים של 500 מיליון דולר. עם הקמת מאגר טביעות אצבע מרכזי בעבור הבנקים, נמדדה שם ירידה של כ–70% בהתחזות.

רובנו כבר רשומים במאגר כזה או אחר, ואף ביותר מאחד, הכולל תמונת פנים או טביעות אצבעות. מי מאתנו ששירת בצה"ל מאז 1974, פרטיו המלאים כולל עשר טביעות אצבעות שמורים במאגר של חיילי צה"ל; כל מבקשי אשרת הכניסה, אותה ויזה נחשקת לארה"ב, תורמים מרצון עשר טביעות אצבע ותמונת פנים; מי שאי פעם חתם אבטלה - יותר ממיליון נתוני טביעות אצבעות - משויך למאגר של לשכת התעסוקה; תמונת הפנים של כל מי שהוציא רישיון נהיגה או תעודת זהות שמורים במשרד התחבורה או במשרד הפנים. בעוד מאגרים אלה כוללים נתונים רבים עלינו, המאגר הביומטרי אינו כולל אף את מספר הזהות.

יש הבדל אחד מהותי, המציב את המאגר הביומטרי במקום אחר מאלה שצוינו - הוא המאובטח ביותר. הוא אינו מחובר לשום רשת ומספר מורשי הגישה אליו מוגבל. בפעם הבאה שימהרו לתקוף את המאגר, יש להיזכר במציאות שלנו, במגמה העולמית שאליה צועדות המדינות המפותחות - ועד כמה הטענות שהעלו המתנגדים למאגר התבדו.

הכותב הוא ראש הרשות 
לניהול המאגר הביומטרי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker