הפתרון למשבר הדיור: לשכפל את חריש

על הממשלה להציג חזון של דיור בר־השגה ולהציע אלטרנטיבות ריאליות למספר גדל והולך של משפחות וזוגות צעירים - שוויתרו על החלום לקנות דירה

גיל עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיל עובדיה

אחד האתגרים המרכזיים שיעמוד בפני הממשלה החדשה יהיה מציאת פתרונות למשבר הדיור המחמיר. נושא הדיור ליווה את מערכת הבחירות הנוכחית, כמו גם את זו של 2013, ומקורו עוד במחאת האוהלים של קיץ 2011. הממשלה החדשה חייבת לפעול בצורה נמרצת ויעילה כדי שהחלום על דירה יוכל להתממש לכדי מציאות עבור משפחות רבות בישראל.

היקפו של משבר הדיור תואר בצורה מפורטת בדו"ח מבקר המדינה שפורסם בעיצומה של מערכת הבחירות, וברור לכל שמשבר הדיור לא נוצר ביום אחד, וגם הפתרון לא יבוא ביום אחד. גודלה של הבעיה והמשמעויות החברתיות ההרסניות שלה יחייבו את ראש ממשלת ישראל לנקוט אקט מנהיגותי, ולייצר במהירות חזון שבמרכזו בנייה מסיבית והגדלה מהירה של היצע הדירות בשוק.

אלא שקיימת נקודת אור - וזו העיר חריש, המוקמת בימים אלה. חריש היא דוגמה חיובית וראויה שמראה איך בתקופה קצרה יחסית, בת שנים ספורות, ניתן לספק היתרים, לצאת לבנייה, להקים דירות ולמסור מפתחות לרוכשים, וכל זאת במחירים שהם ריאליים ליכולת הכלכלית של מרבית הציבור.

בנייה בחרישצילום: עופר וקנין

נתוני הלמ"ס שהתפרסמו בימים האחרונים מראים כי ב–2014 החלה בנייתן של יותר מ–1,500 דירות בחריש, מה שמציב אותה במקום הרביעי בהיקף התחלות הבנייה. חריש הצעירה אף מקדימה את היקף הבנייה במרכזים העירוניים המובילים והגדולים פי כמה, כמו פתח תקוה, רמת גן, נתניה, חיפה, ראשון לציון, באר שבע, הרצליה וערים אחרות. להערכתנו, נמשיך ונראה את התרומה של חריש לשוק הדיור בהיקפים שיגדלו ויילכו בשנים הקרובות, ובקצב של אלפי דירות חדשות.

את המודל של חריש המדינה יכולה וצריכה לאמץ ולשכפל באמצעות הקמה של חמש ערים דומות, שיוכלו לספק חלופה של דיור בר השגה. הניסיון של חריש מראה כי את הערים החדשות ניתן לתכנן בצורה טובה יותר מאשר את הערים הוותיקות. חשיבות מיוחדת יש להעניק למיקום של היישובים החדשים, תוך דגש על קרבה לצירי התנועה האסטרטגיים - בסמיכות לכביש 6 ולרכבת, מה שיאפשר הגעה מהירה למרכזי התעסוקה הגדולים ולגוש דן.

המדינה צריכה לבצע השקעות מסיביות בפיתוח היישובים, מה שיכול גם כן להאיץ את קצב הבנייה. חריש מראה שמחירה של דירת ארבעה חדרים ביישוב חדש נמוכה משמעותית מזו שבעיר ותיקה, ומכאן שמדובר בחלופה המספקת לזוגות צעירים דיור בר־השגה. כך לדוגמה, דירות ביישובים חדשים יכולות להימכר לצרכן תמורת מחיר בסדר גודל של 750 אלף שקל, ולעתים אף פחות מכך. התכנון של ערים אלו יהיה מודרני, יביא בחשבון גידול מהיר של היישוב, והתשתיות ייבנו מראש כדי להתאים לצרכים העירוניים של המאה ה–21. מכאן, שערים אלו יוכלו לספק אלטרנטיבה איכותית למגורים עבור עשרות אלפי משפחות בישראל.

אסור שראש הממשלה יירתע מגודל המשימה ומורכבותה. על הממשלה להציג חזון של דיור בר־השגה ולהציע אלטרנטיבות ריאליות למספר גדל והולך של משפחות וזוגות צעירים שוויתרו על החלום לקנות דירה. אחד המודלים שהצליחו ביצירת דירות חדשות בשוק הוא זה של העיר חריש. ראוי שהממשלה תאמץ מודל זה, תשכפל אותו ליישובים חדשים נוספים, ואף תרחיב אותו כדי לספק את הצורך והדרישה של הציבור לדיור בר־השגה.

הכותב הוא מנכ"ל־שותף 
בקבוצת ייזום הנדל"ן E-wave

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker