גם בנות צריכות לחלום על מדע

עבור הנשים שכבר החלו את דרכן בעולם המדע, צריך ליצור העדפה מתקנת בחלוקת מלגות ובקבלה כחברות סגל במוסדות להשכלה גבוהה

סטיוארט הרשקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטיוארט הרשקוביץ

רצה הגורל והשנה צוינו יום האשה הבינלאומי ויום המדע באותו השבוע. אבל נראה כי הימים הספורים שהפרידו בין השניים מסמלים את הפער הגדול שעדיין קיים בין נשים למדע, כשהמצב בשטח אינו מעודד, בלשון המעטה. בעוד שבתחומי המדע הביולוגיים אנו עדים להתקדמות משמעותית בהשתלבותן של נשים, דווקא תחומי הפיזיקה, המתמטיקה, מדעי המחשב וההנדסה נותרו מעוזם של הגברים.

המקטרגים יטענו שעשינו כברת דרך מהימים שבהם נשים הודרו לגמרי מעולם המדע ותגליותיהן יוחסו לגברים, מה גם שישראל יכולה לרשום לזכותה את זכייתה של פרופ' עדה יונת בפרס נובל בכימיה. אלא שהמספרים לא משקרים, ועל חומרת המצב ניתן ללמוד מכך שבסגל האקדמי ובמכוני המחקר בישראל רק 5%–8% הן פרופסוריות מן המניין במתמטיקה, מדעי המחשב, מדעים פיזיקליים והנדסה.

איך קרה שבישראל של 2015 — כשנשים מכהנות בתפקידי ניהול בכירים — דווקא בתחום המדע הן נותרו הרחק מאחור? גם כאן המחדל מתחיל במערכת החינוך. בהתחלה במודע ולאחר מכן מכוח האינרציה, קיטלגנו את מקצועות המדע כגבריים, תוך שאנשי חינוך משתמשים בשיטות לימוד המותאמות יותר לגברים. כך נוצרה מציאות שבה רק 30% בנות לומדות במגמות הנדסה, פיזיקה ומדעי המחשב. בלימודי התואר הראשון, הנתונים דומים, ובתארים המתקדמים המצב מחמיר — רק 25% בעלות תואר שלישי בפיזיקה ומתמטיקה, ו–12% בלבד בהנדסה.

כמי שפוגש מדי יום סיפורי הצלחה של נשים שעושות חיל בלימודי הנדסה ומדעי המחשב, וגם משתלבות בתפקידים בכירים באקדמיה ובתעשייה, ברור לי שאפשר גם אחרת. על הקהילה המדעית להבין שלאורך זמן בלתי אפשרי להמשיך בייצוג כה חסר של מחצית מהאוכלוסייה, וכדי לחולל את השינוי הנדרש יש לפעול לשינוי תודעתי ולייצר את התנאים על מנת שיותר נשים ישתלבו בעולם המדע.

פרופ' עדה יונת צילום: אי־פי

בלבן ומוחן של בנות הדור הצעיר עלינו לזרוע כבר בגילם מוקדם את זרעי האהבה למדע, שיצמיחו את דור המדעניות הבא שלנו. כיום, מרביתן אינן רואות במדע חלום בר־הגשמה. כדי שזה יקרה, צריך להכשיר אנשי חינוך ולהתאים תוכניות לימוד. צריך לקיים סדנאות והדרכות להורים, כדי להשריש התייחסות אחרת מבית למקצועות המדע. צריך למסד שיתופי פעולה בין מוסדות אקדמיים לבתי ספר, ולהפגיש בין תלמידות למדעניות מובילות.

עבור הנשים שכבר החלו את דרכן בעולם המדע, צריך ליצור העדפה מתקנת בחלוקת מלגות ובקבלה כחברות סגל במוסדות להשכלה גבוהה, לצד הגמשת דרישת הפוסט־דוקטורט מחו"ל, המהווה חסם עבור נשים רבות. צריך ליצור מציאות שבה אנו כחברה נראה במדעניות מודל לחיקוי והשראה לנשים וגברים כאחד. אם לא נעשה זאת, ההפסד יהיה של כולנו.

הכותב הוא סגן נשיא המרכז האקדמי לב, שבו לומדות כ–1,500 נשים לתארים בהנדסה, מדעי המחשב וניהול

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker