בתי החולים קורסים כי הניהול לקוי

הציבור עלול לשלם את מחיר העומס, אך גם הרופאים; העומס של היום הוא תביעות הרשלנות הרפואית של המחר.

תמר גמליאל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

החורף ומערכת הבחירות העלו על סדר היום את מצוקת בתי החולים. כמעט מדי יום אנו שומעים על קריסת חדרי המיון והמחלקות לרפואה פנימית ברחבי הארץ. הרופאים מתוסכלים, החולים אפילו יותר, ומנהלי בתי החולים מתריעים שמי שישלם את המחיר בסופו של דבר זה הציבור. ואכן הציבור משלם, וביוקר. ככל שהעומס גובר, עולה הסיכון להתרחשות של רשלנות רפואית בין כותלי בית החולים.

יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, טוען שההתמודדות עם עומסי החורף לא נפלה על מערכת הבריאות כרעם ביום בהיר, ותפוסת מיטות האשפוז בישראל בימי שגרה (98%) היא הגבוהה בקרב המדינות המפותחות. בריטואל קבוע דורשים מנהלי בתי החולים תוספת תקציב והוספת מיטות אשפוז. הדרישה כנראה מוצדקת, אבל אי אפשר לתלות את הפתרונות לכל המצוקות בתוספת תקציב. זה אולי אידיאלי, אבל ריאלי זה לא, הרי התקציב מוגבל.

לעומת זאת, אפשר להשתמש בתקציב הקיים בצורה חכמה קצת יותר. קוראים לזה ניהול, וזהו התפקיד שעליו משלמים למנהלי בתי החולים סכומי עתק, ונראה שהם קצת שכחו את זה.

באופן שאינו מקרי כלל, קריסת המערכות הטוטאלית מתרחשת בעיקר בשתי מחלקות - בחדרי המיון ובמחלקות לרפואה פנימית. כלומר, במחלקות שעולות לבתי החולים כסף, ולא באלה שמכניסות אותו. חדרי המיון והמחלקות הפנימיות, שאמורים להיות לב לבו של בית החולים, הם אלה שמשלמים את המחיר.

מתי בפעם האחרונה שמענו על קריסה של מחלקות היולדות? הסכומים הגבוהים שמשולמים לבתי החולים על ידי המוסד לביטוח לאומי עבור כל לידה הפכו את בתי החולים לציידי לידות. בנוסף לתשלום זה, בתי החולים מציעים מגוון שירותים פרטיים — החל בקורס הכנה ללידה, דרך מיילדת פרטית, חדרים ללידה טבעית ועד אפילו בתי מלון. השירותים הללו הם מקור הכנסה מרשים לקופת בית החולים, אלא שההכנסות מהם לא מוצאות את דרכן חזרה לרווחת הציבור בהגדלת התקנים ומיטות האשפוז במחלקות לא רווחיות, אלה שקורסות. עכשיו כבכל שנה.

צילום: ניר כפרי

ד"ר יעקב (ג'קי) אור, מנהל חדר המיון בבית החולים שיבא תל השומר, אמר באחרונה שהוא "מרגיש שיש מזימה מאורגנת של ממשלות ישראל להרוג אנשים". שיבא, בית החולים הגדול בישראל, מספק קרקע פורייה לשירותי רפואה פרטיים ולתיירות מרפא. הוא מתהדר במלונית "שיבא בייבי" ובמגוון שירותים פרטיים לאשה ההרה והיולדת. הוא גם משקיע בפיתוח ובמחקר.

ב–2012 היה שיבא בית החולים היחיד שבו שיעור ההכנסות היה גבוה משיעור ההוצאות, ומנהל בית החולים כיכב ברשימת שיאני השכר במגזר הממשלתי ל–2013 עם שכר ממוצע של 91 אלף שקל בחודש. לא ברור כיצד עם נתונים כספיים מרשימים כאלה קורס חדר המיון בשיבא. הייתכן שמישהו נרדם בשמירה, או שמא, מבחירה, מופנים התקציבים למקורות אחרים.

עומסי החורף הם עובדה ידועה. צריך להיערך אליהם, ולא להתפלא כל שנה מחדש. תכנון תקציבי נכון והקצאת ההכנסות מהמקורות הרווחיים בבתי החולים לסבסוד הענפים הלא־רווחיים אולי לא יפתור את הבעיה כולה, אך בהחלט יצמצם אותה במידה ניכרת.

עד אז, חשוב לזכור שהצוות הרפואי מחויב להעניק טיפול רפואי מיטבי לכל חולה, גם בתנאי עומס. הציבור עלול לשלם את מחיר העומס, אך גם הרופאים. העומס של היום הוא תביעות הרשלנות הרפואית של המחר.

הכותבת היא שותפה במשרד 
ר.א גמליאל ושות', המתמחה בדיני בריאות ורשלנות רפואית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker