רוצים להצליח בחיים? 
תלמדו חמש יחידות מתמטיקה

מחקרים הראו קשר ברור בין לימוד מוגבר של מתמטיקה ומדעים לבין מוביליות חברתית־כלכלית

מריאנה וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מריאנה וקסמן

אתר המידע הפיננסי בלומברג דירג באחרונה את ישראל כאחת מחמש המדינות החדשניות בעולם, כשהיא מקדימה מעצמות כמו ארה"ב ובריטניה. זהו הישג מרשים לכל הדעות, במיוחד כשמדובר במדינה צעירה וקטנה. עוד ועוד חברות רב־לאומיות מקימות בישראל מרכזי פיתוח והביקוש ליוצאי ההיי־טק הישראלי בעולם גובר והולך.

אין ספק שמצבו של ההיי־טק הישראלי איתן כרגע, אך מה צופן בחובו העתיד? את התשובה לכך ניתן למצוא כיום בין מחברות המשבצות לסרגלים של תלמידי המתמטיקה בתיכונים, ולצערי, זו תשובה שלא נאהב לשמוע.

הישראלים ידועים בעולם כיצירתיים וממזריים, אך לא די בכך לאורך זמן. המפתח להצלחה בעולם ההיי־טק טמון בהשכלה, שמתחילה בלימוד מדעים מדויקים בתיכון. כיום רק 4,500 סטודנטים משלימים מדי שנה תארים בפקולטות למדעי המחשב והנדסת החשמל באוניברסיטאות ומכללות בישראל. ב–2014 נפתחו 7,000 משרות חדשות בתעשיית ההיי־טק הישראלית והמספר הזה גדל בממוצע ב–6% מדי שנה.

בחינת בגרות מתמטיקה

נתוני האוניברסיטאות מלמדים כי ל–90% מבעלי התארים במקצועות אלה יש חמש יחידות בגרות במתמטיקה, מה שמלמד שרק גידול במספר התלמידים שלומדים מתמטיקה ברמה של חמש יחידות יביא גידול במספר בוגרי הפקולטות להנדסה באוניברסיטאות. אלא שרק כ–9,000 תלמידים מסיימים את התיכון כל שנה עם בגרות מורחבת במקצוע החשוב הזה.

החל ב–2006 אנו עדים לירידה מתמדת במספר בוגרי חמש יחידות מתמטיקה. קבוצה זו מייצגת את מאגר הכישרונות של ישראל, המזין את תעשיית ההיי־טק, ואסור לתת למאגר הזה להתכווץ עוד. צינור החמצן שמזין את תעשיית ההיי־טק הישראלית נמצא בסכנה. אם לא נעשה דבר כדי לשנות את המגמה, נמצא עצמנו עם תעשייה שנאלצת להוציא פרויקטים לביצוע במדינות זרות והתחרותיות של ישראל מול העולם תישחק.

ואולם לא מדובר רק בהיי־טק. מחקרים הראו קשר ברור בין לימוד מוגבר של מתמטיקה ומדעים לבין מוביליות חברתית־כלכלית. בנוסחאות המאיימות למראה, עתירות המשתנים והנעלמים, מצויים חלק מהפתרונות לצמצום הפערים החברתיים. לימוד תחומים אלה בתיכון מקל על השגת תואר אקדמי ובהמשך - מציאת משרה מבוקשת ומכניסה. אם כך, זו לא פחות ממשימה לאומית להגדיל את מספר התלמידים שנבחנים בחמש יחידות במתמטיקה.

משרד החינוך כבר החל לפעול בכיוון זה, ומוביל כיום יוזמות המתעתדות להכפיל את מספר התלמידים שלומדים לחמש יחידות בגרות במתמטיקה ומדעים בתוך חמש שנים. ואולם לא די בכך. אם עולם ההיי־טק הישראלי חפץ חיים, עליו להיענות אף הוא לאתגר הלאומי ולקחת חלק פעיל במאמץ. כך, לדוגמה, המדינה פועלת עם חברות מובילות בתעשיית ההיי־טק כמו סאנדיסק, מיקרוסופט, מארוול וקואלקום, ויחד הן רותמות מאות ממהנדסיהן לשכנוע, עידוד וסיוע לתלמידי המתמטיקה בתיכונים, במיוחד בפריפריה.

המאמצים המושקעים כיום ניכרים, אך לא מספיקים. מהנדסי אינטל והחברות השותפות לעולם לא יוכלו להגיע לכל תלמיד בישראל - או להוריו - ולשכנעם בחשיבות המתמטיקה. ישראל חייבת לאמץ את הנושא הזה ולסמן אותו כיעד מרכזי. רק כך ניתן להבטיח שנישאר מעצמת חדשנות עולמית גם בעשורים הבאים וחברות ימשיכו להעדיף להגיע לכאן על פני מדינות אחרות. זה פשוט כמו אחד ועוד אחד.

הכותבת היא מנהלת תחום חינוך ואקדמיה באינטל ישראל

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker