דעה

מה קרה? כולה קצת שוקולד ועם ישראל יוצא מדעתו

הטרנד שסחף את ישראל - להביך את "הישראלי המכוער" בפומבי ולהתנפל עליו בכיכר העיר - הופך את ישראל למכוערת

דיויד נאג'י

ראיתם את סרטון "תמכור לה שוקולד, מה היא ערבייה"? ואת "פתח ת'חדר"? צחקתם? נהניתם? צקצקתם בלשונכם על עליבותו של הישראלי הממוצע? יופי. עכשיו אפשר לדבר ברצינות על הטרנד שסחף את ישראל והתגבר לאחרונה - "שיימינג",  להביך אנשים בפומבי, ואחיו התאום ה"לינצ'טרנט", כלומר להתנפל על מישהו בכיכר העיר - בפייסבוק. הטרנד שאפילו חברה פרטית - הדקה ה-90 - פתחה בשבילו דף פייסבוק ייעודי שכל כולו נועד לשרת מטרה אחת – שיימינג. אולי הקמפיין יכול לשנות מציאות לא מלבבת במיוחד, אבל באיזה מחיר?

זהו לא הניסיון הראשון לפיקוח חברתי, בסיועם האדיב של השכנים. גם בגוש הסובייטי האמינו כי יש תרבות רצויה, יש מודל של אדם שאליו יש לשאוף, וצריך לחנך מחדש כל אדם שלא מתאים למודל. כששואלים את אלו שחיו מאחורי מסך הברזל מה היה הפחד הכי גדול שלהם, הם לא מדברים על המשטר, הם מדברים על השכנים. כי חלק גדול מאותם שכנים האמין במודל לאדם החדש, או חשש גם הוא משכנו שלו, ומיהר לדווח על כל התנהגות לא מתאימה. היום זה כבר לא כך. השכן כבר מצויד בסמארטפון והוא לא צריך לדווח למשטר. הוא רק צריך להעלות סרטון בפייסבוק, וההשתלחות ב"חוטאים" כבר תחנך אותם מחדש. עובדה, מסורבי השוקולד הביעו חרטה.

קרדיט: reshettv

צריך לשאול, האם אנחנו רוצים לחיות בחברה בה נשתמש רק בשפה תקינה פוליטית, שבה החשש מגינוי ציבורי יגרום לנו להתנהג כמו עדר של משובטים? שבה הסמארטפון של השכן הוא המצפן המוסרי שלנו? וצריך לשאול, לא קורה לכם שפשוט איבדתם את זה? מול פקיד אטום במוסד ציבורי, או בחנות שבה קיבלתם יחס מזלזל או בכביש כשמישהו חותך אתכם בגסות? האם לא קרה שהרמתם את קולכם, אפילו צעקתם בהיסטריה, בגין עוול שנגרם לכם? אם השתמשתם באלימות פיזית, כפי שהיה בסצנת "פתח ת'חדר", אז הרחקתם לכת - לצורך הזה קיימים חוקים במדינה. אבל צעקות - זה יכול לקרות לכולם. והרי מהי צעקה? צעקה היא נשקו של החלש. כשאין אפשרות לתת איום לגיטימי בתביעה משפטית, כשאין תשובה טובה ומנומקת, אז מתחילות הצעקות. ועכשיו, בזכות הטכנולוגיה והודות לטרנד החדש - כולם יכולים לראות איך הבכתם את עצמכם ברגע של חולשה. זה אולי מבדר, עד שזה קורה לכם.

גם אני שואף לתרבות יפה יותר, לשינוי המציאות התרבותית, להיעלמותו של "הישראלי המכוער". השאלה היא האם המטרה מקדשת את האמצעים, שכוללים את המיטב מהרפרטואר של תרבויות במשטרים חשוכים שלא מכבדים את הזכות הבסיסית לפרטיות. רוצים שבני אדם לא יתנהגו כמו בהמות? אולי לא כדאי לאיים עליהם כמו אחרון המתלהמים, אולי פשוט כדאי להשקיע בחינוך לדרך ארץ, ואולי, ורק אולי, נתחיל לדבר כמו בני אדם, ולא רק בגלל שלשכן יש סמארטפון.

להנאתכם, הנה הסרטון החדש שנועד להביך את כולנו: "אמהות משתוללות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker