עזבו את נתניהו! זה גובל ברצח אופי!

תפקיד התקשורת הוא כמובן לבקר את נושאי המשרה, אך דיווח חלקי ומוטה גורם נזק רב ובלתי הפיך להליך הדמוקרטי

דניאל דורון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל דורון

במאמרו המגובה בעובדות של הפרופ' אבי שמחון, שהתפרסם באתר TheMarker ב-21 בפברואר (TheMarker ועורכיו ראויים לכל שבח על פרסום מאמר כה ביקורתי), סתר הפרופ' שמחון את הטענות החמורות שטען איתן אבריאל נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במאמרו "אפס בכלכלה" ב-TheMarker מה-17 לפברואר.

מר אבריאל טען במאמרו כי נתניהו "פוגע, מדכא ומוריד את רמת החיים ואת סיכויי הקידום של הרוב המוחלט של תושבי ישראל". הפרופ' שמחון גיבה בעובדות את ההיפך. בעת כהונתו של נתניהו ההכנסה הממוצעת בישראל יותר מהוכפלה, מרמה הדומה ליוון לרמה הדומה לאנגליה, שיעור העוני ירד דרמתית וכן האבטלה. אוסיף כי גם רמת החיסכון יותר מהוכפלה, מבערך 1.2 טריליון לפני רפורמת בכר, לכמעט 3 טריליון שקלים כיום.

כתבות נוספות באתר TheMarker

בלעדי // הפועלים הסתיר הפרשות של מאות מיליונים בגין החקירות בארה"ב

חשש בליכוד: הקלטת שיחת טלפון מביכה של שרה נתניהו תודלף לפני הבחירות

סלקום, מאחורייך: בשורת הטלוויזיה של Take

אשתו של השר כ"ץ לאחד הטייסים המפגינים: "שאמא שלך תמות"

בנימין נתניהוצילום: גיל כהן-מגן

הטענה האחרת של מר אבריאל היתה שנתניהו זנח בעת כהונתו כראש ממשלה את ענייני הכלכלה עקב קרבתו לטייקונים. פרופ' שמחון מנה את כל הרפורמות שעשה נתניהו, מרפורמת בכר ועד החוק נגד הריכוזיות - יותר רפורמות משעשה כל ראש ממשלה אחר. הרפורמות פגעו קשות בטייקונים. הם, מצדם, גומלים לו במלחמה בלתי פוסקת נגדו, המשתמשת בסילופים ושקרים שמשרתיהם בתקשורת מפיצים ללא לאות.

מר אבריאל צודק בטענתו שנתניהו זנח את ענייני הכלכלה מאז שנעשה ראש ממשלה, אך האם אין לכך הסבר אחר? כשהיה שר אוצר, כל זמנו של נתניהו הוקדש לנושאים הכלכליים, והיה לו זמן וכוח לטפל בהם. הוא עשה אז הרבה מאוד. אני יודע כי המרכז שיסדתי היה שותף לכמה מהרפורמות שנתניהו הנהיג ונוכחתי בנחישותו, בנכונות שלו לשלם מחיר פוליטי רב, אפילו הפסד בבחירות, כדי לבצע רפורמות. הוא הצליח למרות התנגדות עזה ביותר של הטייקונים ואלפי משרתיהם, כולל רוב עורכי הדין ורואי החשבון המכורים, עשרות עיתונאים, יחצ"נים ולוביסטים - שהשפעתם על חברי הכנסת עצומה, מפני שהם "עוזרים" להם לגייס תרומות לפריימריס.

מאז שנעשה ראש הממשלה, סדר היום של נתניהו השתנה בהכרח. שר אוצר אחראי לכלכלה, ראש הממשלה חייב לטפל בכל האתגרים העומדים בפני ישראל: איראן, אובמה, תוצאות "האביב הערבי", ומה שגוזל אולי את מרבית זמנו - הצורך לפעול במסגרת שיטה פוליטית מושחתת ומשחיתה (אולמרט ופאינה לא לבד), ולהדוף התקפות מהתקשורת הגובלות ברצח אופי. באין ברירה, הוא חייב לשנות את סדר העדיפויות שלו ואת חלוקת הזמן הנגזרת מהן.

תפקיד התקשורת הוא כמובן לבקר את נושאי המשרה ולדווח על מחדליהם, מקטן ועד גדול. ואולם, דיווח חלקי ומוטה גורם נזק רב ובלתי הפיך להליך הדמוקרטי. הוא אינו הוגן בהדגישו את המגרעות של מושא הביקורת בלי להזכיר אף אחת ממעלותיו הרבות. דיווח הסותר את העובדות ואינו מידתי, מעוות את התמונה הכוללת. רע מכך, ביקורת התוקפת רק מתמודד אחד, בשעה שיריביו זוכים להעלמה של מגרעות חמורות, גורם להטייה בבחירות.

השותפות של ח"כ יצחק הרצוג בעמותות שפעלו באורח לא חוקי בעד בחירת אהוד ברק - ובחירתו בזכות השתיקה כדי להתגונן מהפללה, חטא חמור לאיש צבור החייב בשקיפות, באמירת האמת, כל האמת, ובאחריותיות - לא נידונה בתקשורת אפילו בעשירית מכמות הכיסוי של חטא הבקבוקים הממוחזרים; והאם הסכנה הנשקפת משדרוג רשות הפשע הפלסטינית למדינה שהחמאס ישתלט עליה בקלות, והיא תפתח במלחמה נגד ישראל שבה ייהרגו וייפצעו עשרות אלפי ישראלים וערבים, נדונה אפילו בעשירית מכמות הכיסוי על חטא קניית עודף גלידה? כיסוי חלקי כזה משבש את ההליך הדמוקרטי על ידי יצירת תדמית שלילית ומטעה למתמודד, שעה שמתחריו מקבלים יתרון לא ראוי. להטייה במערכת הבחירות שהתקשורת נותנת לה יד עלולות להיות תוצאות חמורות ביותר, מלחמה ונזק חמור לכלכלה. זה חסר אחריות.

נזכור שהתקשורת הישראלית לדורותיה כבר גרמה נזק איום ונורא לאזרחי ישראל בכך שנמנעה בכל שנות קיום המדינה מלטפל טיפול ראוי, מתמשך ונחרץ, בהשחתה העמוקה של המערכת הפוליטית על ידי הציונות הסוציאליסטית. היא איתרגה את הכישלון בקליטת העלייה עקב הפוליטיזציה של כל החיים, ואת השחיתות המתפשטת. בהלאימה את מרבית המשק, השליטה הציונות הסוציאליסטית את הפוליטיקאים ואת הטייקונים בני בריתם על הכלכלה. היא יצרה את הריכוזיות המשחיתה של הון-שלטון, שאיפשרה לטייקונים לגזול כחצי ממה שנותר לאנשים ממשכורתם העלובה, אחרי שהפוליטיקאים גזלו למעלה מחצי מהמשכורת במיסים ישירים ועקיפים. זאת, בתירוץ שהם מספקים שירותים חיוניים, שהם למעשה שירותים גרועים במחיר מופקע. כך נוצרה בישראל, שיש בה הון אנושי מהטובים בעולם, כלכלה עלובה ומושחתת שאינה מסוגלת לשלם לעובדיה (בין היתר בגלל הנזק החמור לשוק העבודה שגרמה ההסתדרות המושחתת) אלא שכר בושה, שאינו מאפשר למאות אלפי משפחות לגמור את החודש.

בהטייה של התקשורת יש נזק חמור נוסף. בעולם המודרני, שהאינפורמציה היא דם חייו, הפכה התקשורת לעמוד תווך שעליו בנויה הדמוקרטיה, לא פחות מאשר על שלש הרשויות - המחוקקת (הכנסת), המבצעת (הממשלה) והשופטת (בתי המשפט). הטייה והשחתה של התקשורת, ובגידה בתפקידה לספק מידע אמין ומלא, חמורה לא פחות מחטא ההוצאות המוגזמות בבית ראש הממשלה - אבל כמה כיסוי היא מקבלת?

עם זאת, הציבור יודע כשמשקרים לו, ולכן מעמד העיתונאים ירד לשפל מדרגה כמעט כמו מעמד חברי בכנסת, חברי הממשלה והביורוקרטיות שלה. לאסוננו גם מעמד בתי המשפט - המתערבים התערבות יתר בחיינו, וגורמים לכן לאי אפשרות לאכוף את החוק - עשו את ישראל לארץ פורעת חוק.

TheMarker עיתון אמיץ בזכות עורכיו, כתביו, וכותביו המעולים. אם לא ישמור בקנאה על הוגנות בדיווחיו, וינקוט בעמדות בלתי שקולות הגורמות להטייה פוליטית, הוא יאבד מאמינותו. אנו נאבד מגדלור של עיתונות טובה. הנזק שייגרם לדמוקרטיה הישראלית, הנמצאת גם כך בשפל המדרגה, יהיה גדול מאוד. לא רק הצבור הישראלי ישלם מחירים יקרים כתוצאה מההטייה הבלתי ראויה של התקשורת, אלא התקשורת תשלם גם היא מחיר כבד - וכך הדמוקרטיה הישראלית. זה יהיה אסון.

הכותב הוא יו"ר המרכז הישראלי לקידום חברתי וכלכלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker