תופעות הלוואי השליליות של 
דו"ח ועדת ששינסקי 2

היה ראוי שהדו"ח יציג בפירוש את הנזקים האפשריים, כפי שבקופסאות התרופות יש עלון המפרט את ההשפעות

יעקב עמיהוד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
יעקב עמיהוד

פיטורי העובדים בכיל הם תוצאה צפויה של דו"ח ועדת ששינסקי 2, שמציע להטיל מס בשיעור גדל והולך על תשואה חשבונאית על ההון של יותר מ–14%. התיאוריה הכלכלית, שפורסמה ב–1962 על ידי הכלכלנים אוורץ וגונסון, אומרת שכאשר מגבילים את התשואה על ההון בחברות בעלות כוח שוק (מונופול או קרטל), התגובה הכלכלית־רציונלית שלהן היא הקטנת תשומת העבודה והגדלת התשומה על ההון. כלומר, פחות עובדים, יותר מכונות, אפילו זה פחות יעיל.

הדו"ח איננו מגביל לגמרי את התשואה ל–14%, אלא מטיל מס על תשואה גבוהה יותר. אבל אם יש תחלופה גבוהה בין עבודה להון, הדבר יבוא לפיטורי עובדים. וזה מה שאכן קורה.

גם הקטנת ההשקעות שעליה הכריזה כיל היא תוצאה צפויה של הדו"ח. העלאת המס על התקבולים מקטינה את כדאיות ההשקעות.

יש עוד בעיות בדו"ח. הוא מציע להטיל מס על תשואה מעל 14%, ומתיר הוצאות מימון בשיעור 5% על ההון החוזר. אבל מה יקרה אם הריבית במשק תעלה, למשל במקרה של אינפלציה, האם התשואות האלה יותאמו? עלול להיווצר מצב שבו התשואה הריאלית תהיה שלילית — כלומר הפסד למשקיעים וצמצום של הפעילות.

צילום: אייל טואג

הדו"ח אומר: "חברי הוועדה מעוניינים להבטיח כי החלת המודל לא תפגע בתמריץ לחפש אחר מחצבים חדשים בשטח מדינת ישראל...", אבל אין כלל ספק כי תהיה פגיעה כזאת. מחפש שלא ימצא דבר, כמובן שלא יקבל החזר הוצאות מהממשלה, אבל אם הוא ימצא מחצב — המס עליו יוכבד. התוצאה: יהיה פחות חיפוש אחר מחצבים. הוועדה כנראה הניחה שהמחפש מצא כבר מחצבים — והשאלה היא כמה לקחת ממנו. או אולי היא הניחה שמחפשי המחצבים אינם מתעניינים כלל ברווח. אבל היא לא בדקה את השפעת המלצותיה על התמריץ לחיפוש.

ועדת ששינסקי הראשונה הציעה להטיל מס במקרה של הצלחה רק לאחר החזר ההשקעה במלואה בתוספת 50%, אבל אין הצעה כזאת בדו"ח הוועדה השנייה (יש לצפות שהדבר יתוקן). ואפשר לתמוה: האם קיים מספר פלא יחיד — 150% — שמתאים לחיפושים של כל סוגי המחצבים? הרי לכל מחצב יש סיכוי שונה להצלחה בחיפושים, וצריך להיות אז שיעור החזר שונה.

ייתכן בהחלט שכדאי לשאת בנזקים הכלכליים שנובעים מהדו"ח למען הגדלת הכנסות הממשלה. גם במסים אחרים יש עלות כלכלית. עם זאת, היה ראוי שהדו"ח יציג בפירוש את הנזקים האפשריים, כפי שבקופסאות התרופות יש עלון המפרט את השפעות הלוואי השליליות.

הכותב הוא פרופסור לפיננסים באוניברסיטת ניו יורק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker