תקצוב דיפרנציאלי לא יספיק לפריפריה

התוכנית לתקצוב דיפרנציאלי היא צעד הכרחי לצמצום פערים - אך נדרשת רפורמה מרחיקת לכת והסתכלות רחבה על מכלול הצרכים של בתי הספר היסודיים בפריפריה

דליה פרץ

הקדמת הבחירות שמטה את הקרקע מתחת לחלק גדול מהרפורמות שעליהן הכריז שר החינוך היוצא, שי פירון. בין אלה גם התוכנית לתקצוב דיפרנציאלי בחינוך, שעיקרה הקצאת 250 מיליון שקל נוספים ללימודי ליבה בבתי ספר יסודיים בפריפריה. תוכנית זו, אף אם תיושם, אינה יכולה לתקן את החסך והפערים שנוצרו כתוצאה מתקצוב חסר במשך שנים רבות, בפרט אם נביא בחשבון שההחלטה הגיעה בשנה שבה משרד החינוך קיצץ כ-400 מיליון שקל מאותן אוכלוסיות, על ידי צמצום יישומן של מסקנות ועדת טרכטנברג (תוכנית ציל"ה).

התוכנית לתקצוב דיפרנציאלי, המתמקדת בתגבור לימודי הליבה בפריפריה, היא צעד הכרחי לצמצום פערים, אבל נדרשת רפורמה מרחיקת לכת והסתכלות רחבה על מכלול הצרכים של בתי הספר היסודיים בפריפריה. לפי מחקר של מכון מילקן מ-2012, ההוצאה לחינוך ביישובי האשכול הסוציו-אקונומי החזק בישראל גבוהה פי 20 לעומת האשכול החלש ביותר. אף שבשני העשירונים העליונים לומדים 2.2% בלבד מהתלמידים, הם נהנים מ-7% מההוצאה על חינוך. פערים אלה למעשה גדולים יותר - לעתים משמעותית - כשמתייחסים גם לתוספות שמעניקים הורים לילדיהם (כמו אבחון לילד ושיעורים פרטיים).

פערים בהישגים במקצועות הליבה שאליהם מתייחסת הרפורמה אמנם דורשים התייחסות ושינוי, אבל יש תחומים נוספים שדורשים הרבה יותר טיפול. כך, ילדים רבים בפריפריה הסובלים מלקויות למידה או קשיים רגשיים נותרים בלא מענה, מה שמהווה מכשול יומיומי מתמשך להצלחה בלימודים. בנוסף, תלמידי הפריפריה נפגעים גם מהפערים בנגישות למסגרות בלתי רשמיות של העשרה ופנאי.

בית ספר מופת רמות ירושלים צילום: אמיל סלמן

תלמידי הפריפריה הגיאוגרפית והחברתית סובלים מפערים מתמשכים שבאים לידי ביטוי מדי שנה במדדים, כמו במבחני מיצ"ב. חמור ביותר הוא מצבם של המתקשים בלימודים בפריפריה שסובלים מפער כפול: מול בתי הספר החזקים יותר במרכז, ופעם שנייה מול חבריהם ללימודים בפריפריה, שאינם מתקשים בלימודים. מכך עולה כי בלא מתן מענה לפערים אלה, הם יישארו מאחור - והתקצוב הדיפרנציאלי כמעט אינו משנה דבר בחייהם.

כדי להבטיח שהתקצוב הדיפרנציאלי יהיה אפקטיבי, יש לתעל משאבים משמעותיים הרבה יותר שיתנו מעטפת כוללת לתלמידי הפריפריה, הן בבתי ספר יסודיים והן בחטיבות ביניים ובתיכונים. תמיכה כזאת תכלול מענה לצרכים האישיים, כמו מתן מענה רגשי על ידי פסיכולוג, תגבור שעות הוראה פרטניות וקבוצתיות איכותיות, הגדלת ההשקעה באבחון לקויות למידה, הבטחת ארוחה חמה בבתי הספר ומתן ייעוץ אישי ומשפחתי לתלמידים ולהוריהם לפי הצורך. מתן מענים ברוח זו ישפרו את נתוני הפתיחה של כלל תלמידי הפריפריה ויקדמו שוויון הזדמנויות.

כדי לצמצם את הפערים החברתיים בישראל, תקצוב דיפרנציאלי בחינוך הוא מהלך הכרחי - אבל לא מספיק. יש לקוות כי הממשלה הבאה תנהיג רפורמה מקיפה וכוללת, המשלבת סל שירותים אישי ורחב כבסיס לקידום שוויון הזדמנויות בקרב תלמידים בפריפריה.

הכותבת היא מנהלת תוכנית רבדים בעמותה לתפנית בחינוך, מייסודה של קרן רש"י

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker