גליה מאור ואיתן רף - תחזירו את הבונוסים
 לפני שיהיה מאוחר מדי

זה הרגע להתייעץ עם המשפחה והחברים ולבנות סולם ציבורי מכובד כדי לרדת מהעץ, לתת נימוק להסדר פשרה שיאפשר לכם להחזיר את הבונוסים - ואולי לחזור לחיים שהיו לכם

יובל קרניאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

גליה מאור ואיתן רף הם בוגרים של כמה וכמה משברים תקשורתיים וציבוריים, ועד היום שרדו אותם בהצלחה מפתיעה, ובכל זאת אתן להם עצה חינם: תחזירו את הבונוסים. ביוזמתכם, ועכשיו.

יש גבול לכל תעלול, ויש רגעים שבהם צריך להביט אל התמונה הכוללת, אל סך כל המורשת האישית והציבורית, ולהביט בעיניים של העובדים, הקולגות, הלקוחות, הציבור ושל הילדים והנכדים שלכם. אל תחכו לרגע שבו מנכ"לית לאומי, רקפת רוסק־עמינח, העוזרת והחברה הנאמנה, תמצא עצמה במקום שהיא חייבת לתבוע אתכם. אל תחכו לרגע שבו בית משפט יאמר עליכם דברים קשים שיטילו צל כבד על כל הקריירה והמעמד שרכשתם במשך שנים של עבודה קשה. בסוף הרי תחזירו את הכסף. צברתם עשרות מיליונים של שקלים בעבודה קשה, וזה הרגע להיפרד מכמה מהם, עדיין עם מעט כבוד.

זה יכול היה להתרחש אחרת. למעשה, זה כמעט קרה. עד לפני כמה שנים אפשר היה לעבור את המשבר הזה כמכה קטנה בכנף. כמה כותרות לא נעימות בעיתון כלכלי, ואולי במשפט מתמשך ובתביעה נגזרת סמויה מעין הציבור. אבל לא עוד. השינוי החברתי שעברנו מאז מחאת קיץ 2011 עדיין לא פעל את מלוא פעולתו בתחום הפוליטי והכלכלי, אך הוא משפיע באופן יומיומי על התקשורת, המשפט ועל פקידים, מנהלים ויועצים משפטיים שצריכים לקבל החלטות בקשר לטוהר המידות ולאחריות מנהלים. לא מבקר המדינה ולא היועץ המשפטי לממשלה יוכלו לסייע לכם כיום. קנס פלילי של 1.5 מיליארד שקל שמוטל על הלקוחות ועל בעלי המניות, הציבור, לא יכול עוד לעבור בשתיקה בלי שהאחראים לו ייטלו ולו חלק קטן מהאחריות ויישאו בחלק קטן של הנזק שגרמו.

איתן רף וגליה מאורצילום: תומר אפלבאום

ברור שאתם לא לבד. לא הייתם לבד בזמן המעשים, וגם היום לא תישאו לבד בנזק. רבים הם האחראים והאשמים. כנראה לא רק בלאומי, אלא גם בבנקים נוספים, ואולי גם בבנק ישראל אם ידע ושתק. אבל העובדה שיש אחראים נוספים לא יכולה לטשטש את החלק שלכם בפרשה. עדיף לכם לקחת אחריות כמנהלים, ולא לרדת לעומקה של האחריות האישית והפלילית על מעשים בפועל. עדיף לשלם על רשלנות ולא להיגרר למשפט או לבירור על מודעות פלילית.

ואולי זה כבר מאוחר מדי, אולי החמצתם את הרגע לצאת מהפרשה בכבוד. ועדיין, כדאי להקדים ולהכות על חטא, ולהחזיר את הבונוסים על הצלחה שלא היתה. מהלך כזה ישפר מאוד את מעמדכם בכל הליך משפטי, ציבורי ורגולטורי בעתיד. אל תקשיבו ליועצים ולעורכי הדין שיסבירו שאין סמכות חוקית לכפות עליכם את החזרת הבונוסים, וכי אי אפשר להוכיח את אחריותכם האישית לנזקים לחברה. הם ישמחו לגבות מכם שכר טרחה ולגרור את הפרשה עוד שנים רבות. אתם תשלמו את המחיר. גם הציבורי, גם הכספי וגם בסוף תחזירו את הבונוסים.

אל תשימו את יהבכם על פוליסות הביטוח. ברגע האמת גם הן קורסות, ודאי נוכח האפשרות לבסס טענות על אחריות פלילית ועל מודעות להפרת חבות האמונים והזהירות. נכון שגם המכניקה של תהליך החזרה בתשובה מורכבת. כמה להחזיר, איך מחשבים את הסכום הראוי, מי קובע את המנגנון וכו'. אבל את זה אפשר להשאיר למומחים חיצוניים, לצוות מקצועי שיזכה לאמון הציבור או לשופט בדימוס שיתמנה לצורך כך.

עכשיו זה הרגע להתייעץ עם בני המשפחה והחברים ולבנות סולם ציבורי מכובד כדי לרדת מהעץ, לתת הנמקה משכנעת להסדר פשרה של ממש שיאפשר לכם להחזיר את הבונוסים ואולי בדרך זו לחזור לחיים שהיו לכם עד לפני רגע.

הכותב הוא ד"ר למשפטים ומרצה לתקשורת במרכז הבינתחומי הרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום