אל תתרגלו לנפט זול

פתרונות כמו גז טבעי, כלי רכב חשמליים ומימן, לצד מודלים חדשים של תחבורה - יובילו לניידות יעילה יותר במרחב העירוני, ויאפשרו לראשונה תחרות בין מקורות האנרגיה

אייל רוזנר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ירידת מחירי הנפט בחודשים האחרונים לוותה בתחושת הקלה כמעט כלל-עולמית. הנה נפתרה בעייתנו, אפשר להמשיך לצרוך נפט ככל העולה על רוחנו, מכיוון שהמחיר סביר. אבל האמת שונה מאוד.

חיבור כמה גורמים הביא לירידה הנוכחית במחיר הנפט, בדיוק כמו שסט משתנים אחרים הביאו את הנפט למחיר גבוה פי שלושה לפני כשבע שנים.

מחירי סחורות, כל הסחורות, סובלים מתנודתיות במחיר, בין אם בשל גילויים חדשים, תחזיות ביקוש, ייעול בייצור ועוד - כל אלה מביאים את מחירי הסחורות לנוע בין גאות לשפל. הנפט אינו שונה בהיבט זה, ואולם בניגוד למרבית הסחורות, כשמדובר בנפט, העולם עוקב בשקיקה אחר מוצא פיו של כל מי שיש לו השפעה על השוק הזה, והעיתונות מתמלאת תחזיות וספקולציות לגבי עתיד מחיר הנפט. לא זה המצב בסחורות אחרות בעולם.

הפקת נפט בטקססצילום: בלומברג

ספק מה יודעים אנשים שזה אינו המקצוע שלהם לגבי ייצור הנחושת, או היכן מפיקים ליתיום? כל זה קורה בשל סיבה אחת עיקרית: הנפט היה ונשאר מונופול בתחום התחבורה, ומכיוון שהתחבורה אחראית לכ-60% מצריכת הנפט העולמי, התלות של עולם התחבורה בנפט הופכת את אותו לסחורה אסטרטגית. עד שבעיה זו לא תיפתר, כוחם של המפיקים יהיה גדול מכוחם של הצרכנים, ויכולתם לשלוט במחיר כמעט אבסולוטית.

יש כמה סיבות להאמין שמחירי הנפט יתקשו להישאר בטריטוריות אלה לאורך זמן. רזרבות הנפט העיקריות בעולם נשלטות בידי קבוצה קטנה של מדינות המאוגדות תחת קרטל אופ"ק. מרבית מדינות הקרטל זקוקות למחיר נפט תלת־ספרתי כדי לאזן את תקציביהן. גם סעודיה, שעליה נאמר שהיא עומדת מאחורי כל המהלכים הנוכחיים, נמצאת בגירעון תקציבי ולא תוכל להתמיד במצב לאורך זמן.

הסיבה העיקרית למלחמת המחירים הנוכחית של קרטל אופ"ק נעוצה במרבצי הנפט החדשים שהתגלו בשנים האחרונות. המשותף לכולם הוא שמחירי ההפקה שלהם גבוהים משמעותית ממחירי ההפקה של חברות הקרטל. מחירי נפט נמוכים לזמן ארוך דיו יקטינו משמעותית את היצע הנפט האפקטיבי בעולם ויוציאו מהשוק חלק מהשחקנים החדשים.

כל הסיבות מצביעות על זמניות הסיטואציה שבה אנחנו נמצאים. כדי להשאיר את מחירי הנפט נמוכים בצורה קבועה, העולם נדרש למצוא פתרונות חלופיים לנפט בתחום התחבורה. אל הצורך הגיאו־פוליטי מצטרפים צרכים נוספים. ההבנה שהגידול המהיר במרחב האורבני דורש פתרונות מסוג אחר, ביחד עם הצורך בשיפור איכות האוויר והנחיצות בשמירה על משאבי הטבע, הן דרישות שמחיר נפט כזה או אחר לא ישנו. אל החיפוש אחר מקורות אנרגיה חלופיים התוסף חיפוש פתרונות לשיפור ההתניידות במרחב העירוני, כל זאת תוך שימוש גובר והולך בטכנולוגיות שפרצו לעולם בעשור האחרון.

פתרונות כמו גז טבעי, דלקים ביולוגיים, כלי רכב חשמליים ומימן, לצד מודלים חדשים של תחבורה והתניידות כגון שיתופיות, שילובים של כלי תחבורה בסגמנטים שונים, יובילו בסופו של דבר לניידות יעילה יותר במרחב העירוני, תוך שימוש באנרגיות נקיות, ויאפשרו - לראשונה זה כ-100 שנה - תחרות בין מקורות האנרגיה, שתאפשר לאזרחים חופש בחירה ותקטין משמעותית את הביקוש לנפט.

הכותב הוא יו"ר מינהלת תחליפי הדלקים 
במשרד ראש הממשלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker