בנק ישראל, קודם כל תדאג לציבור

חובת הנאמנות של המפקח על הבנקים, היא לכספי הציבור - ולא לדירקטוריונים

עופר בכר
עופר בכר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בסמיכות למועד פרישתה של מנכ"לית בנק לאומי גליה מאור ב-2012 החליט דירקטוריון הבנק כי יש לשפות את מענק "האי התחרות" שלה לסכום של 3.25 מיליון שקל. ההסבר לשיפוי במענק הוא בכך שמאור נעתרה לבקשת הדירקטוריון, להאריך את תקופת הצינון שלה מחצי שנה, כפי שהתחייב מחוזה ההעסקה שלה, לשנתיים וחצי.

לאחר ביקורת נוקבת ותהודה שלילית בציבור, הבנק ומאור נסוגו מסיכום זה. בדיעבד סכום זה הוא כסף קטן ביחס לתשלום כופר של כ–2 מיליארד שקל, שהבנק יידרש לשלם לרשויות המס בארה"ב בחשד שסייע ללקוחות להתחמק מתשלומי מס. פרשת הונאה זו, לכאורה, מטילה סימני שאלה על תפקודה של מאור בראשות הבנק.

בתקופה האמורה מאור השתכרה סכום מצטבר של 53 מיליון שקל, מתוכם 18 מיליון שקל התקבלו כבונוס מרווחי הבנק שנגזרו גם מפעילות שהשיאו סניפי בנק לאומי בארה"ב. הכסף שהנהלת בנק לאומי הנוכחית מקצה להסדר מול רשויות המס בארה"ב הוא כסף ציבורי של בעלי המניות. על הפסדי לאומי ארה"ב לא מגיע בונוס.

גליה מאורצילום: עופר וקנין

חברי הדירקטוריון, והמנכ"לית לשעבר נהנים מחסינות במקרה שיגרם נזק עקב הפרת חובת הזהירות. כלומר לנושאי המשרה הבכירים יש מנגנון של כיסא מפלט. הם לא יחזירו שום תגמול שקיבלו ולא תושת עליהם אחריות פלילית בגין גרימת נזק לציבור לקוחות הבנק ולאמון הציבור במערכת או פגיעה בבעלי המניות.

הסנטימנט השלילי שנוצר בתקשורת בעקבות פרשה זו הביא לדיון בוועדת הכלכלה, תביעה של תנועת אומץ, ותביעת נגזרת של בעלי עניין. ההנהלה הנוכחית של בנק לאומי בולמת את העיסוק בעניין בטענה שדיון באחריות נושאי המשרה לשעבר בבנק ובתרומה שלהם ירע את מצבו של הבנק בגיבוש ההסדר ועלול להגדיל את הסכום שיופרש בסופו של ההליך.

הטיעון של הבנק לוקה בהערכת חסר של רשות הפיננסים של ניו יורק, משרד המשפטים, ורשות לנירות ערך האמריקאית - שיגזרו את סכום הכופר מחקירה שתתנהל נגד בנק לאומי בישראל, ולא ישכילו להתחקות אחר המנגנון שפעל מכוח מדיניות מכוונת של הבנק, כפי שנטען.

בשנת פרישתה של מאור מלאומי התפרסמו ב"אקונומיסט" ו"בפיננשייל טיימס" מאמרים שעסקו ברווחי הון של מוסדות פיננסיים כמו ברקליס, בנק אוף אמריקה ואחרים. שהתגלו בדיעבד כבעייתיים ולא מציאותיים מבחינת בעיות מיסוי או שערי ריבית. הרשויות בבריטניה ובארה"ב דרשו ממקבלי תגמול נגזר מרווחים החזר של כספים. חובת הנאמנות של המפקח על הבנקים דודו זקן, היא לכספי הציבור ולאמון שלו במערכת, לא לדירקטוריונים או להנהלת בנק לאומי. לכן צריך לצפות מהמפקח או מהנגידה, קרנית פלוג, לבטא מילולית חד משמעית את דעתם בנושא - כולל צעדים מעשיים להחזרת בונוסים שמתגלים כמוטעים בחלקם.

הכותב הוא מנהל המחלקת המוסדית במרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker