לא הטייקונים החזירים אשמים במשבר

המהפכה הטכנולוגית חירבה הכל, ודרוש סדר כלכלי חדש

דוד ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד ויסברג

מסתובב לו פיל ענק בחיינו הכלכליים, ועקבותיו מורגשות בכל העולם המערבי. אולם משום מה הפוליטיקאים, העיתונות והקהל מתרכזים רק בעקבות הפיל, ולא בפיל עצמו. הפיל הזה הוא המהפכה הטכנולוגית המאפיינת את העולם בעשור האחרון.

העולם המערבי נמצא כבר חמש שנים בטיפול נמרץ כלכלי על ידי הבנקים המרכזיים בעולם, המזרימים אליו כסף. אבל יום אחד הבנקים יהיו חייבים לתת לעולם לנשום ולאכול באופן עצמוני. הגורם שמביא את העולם לצורך בטיפול נמרץ הוא לא אחר מאשר אותה המהפכה הטכנולוגית. המגזין "אקונומיסט" הקדיש סדרת מאמרים מאלפת לניתוח תוצאות מהפכת האוטומיזציה. אחת הבעיות העיקריות הנלוות אליה היא ירידה בצריכה הפרטית. עובדה זו משתקפת יפה במאזני חברות, כאשר למרות ההתאוששות בשורת הרווח וההפסד יש סטגנציה וירידה בשורת ההכנסות.

זה קורה כי הכלכלה העולמית עוברת היערכות מחדש של היחס בין הון לעבודה. בארה"ב, החלק של העבודה בתוצר ירד ב-5% ל-55% והאי־שוויון בשכר גדל באופן דרסטי. בשנות נשיאותו של אובמה השכר הממוצע בארה"ב צמח ב–6% והשכר החציוני ירד ב–4%. בארה"ב רמת האבטלה סבירה לעומת אירופה, מאחר שבארה"ב יש פחות עזרה למובטלים, ולכן אנשים מוכרחים לקבל עבודות ברמת שכר הרבה יותר נמוכה ולא לסמוך על הממשלה.

הגורם שמביא את העולם לצורך בטיפול נמרץ הוא לא אחר מאשר אותה המהפכה הטכנולוגיתצילום: גלי איתן

מחקרו של הכלכלן תומס פיקטי הראה את העלייה החדה באי־שוויון בהכנסות בעולם המערבי, ואת התוצאה המתבקשת של ירידה ברורה בצריכה. גם לחיסכון אין אפיק השקעה ריאלי, והכסף זורם לאפיקים מוניטריים או לנדל"ן, ומנפח בועות בנכסים אלה.

המסקנה היא שהמשבר הנוכחי, בדומה למשבר של שנות ה–30 במאה ה–20, נובע משינויים שהטכנולוגיה גורמת לתעסוקה ולחלוקת ההכנסות. לכן, הפתרון למשבר חייב לבוא גם על ידי התייצבות הגורמים הריאליים ואינו ניתן לפתרון רק על ידי מדיניות מוניטרית או פיסקלית של ממשלות, או בהפגנות מחאה והשתלחות בבנקאות מרושעת, פוליטיקאים טפשים וטייקונים חזיריים.

הכלכלה העולמית מסתובבת לאטה כדי למצוא שווי משקל חדש, מקצועות חדשים ייווצרו ובני אדם יוכשרו לכך. אבל צריך להבין שזה לוקח זמן והרבה סבל אנושי בדרך. לממשלות יש תפקיד מכריע בדרך שבה העולם יעבור את המשבר, ויש הרבה מה לעשות כדי שהסבל האנושי יהיה מינימלי.

הכותב הוא ממייסדי IBI

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker