מהפכת הסלולר פסחה על הדבר הכי חשוב

המחיר האמיתי שאנו משלמים על השימוש התכוף במכשירים סלולריים אינו המחיר בשורה התחתונה בחשבון, אלא בקרינה

אורי וייס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי וייס

כולם חוגגים את המהפכה ברשתות הסלולריות. הנה כל צרכן משלם כמה עשרות שקלים פחות בחודש. אבל המחיר האמיתי שאנו משלמים על השימוש התכוף במכשירים סלולריים אינו המחיר בשורה התחתונה בחשבון, אלא בקרינה. גם אם נניח שיש סיכוי של 20% בלבד שהקרינה תתגלה כמסוכנת, מדובר בסיכון גדול מאוד.

בכל הקשור לקרינה, נראה שהרגולטור כשל. העובדות הן שצרכן אינו יכול לקבל נתונים מחייבים מהיצרן או מהספק על רמת הקרינה של המכשיר הסלולרי. אין גם מפה מסודרת של הצבת האנטנות. מדובר בחוסר רגולציה בסיסי - רגולציה של אספקת מידע.

דווקא בתחום הקרינה, הדעת נותנת שיש חשיבות יתרה לרגולציה. את המחיר ואת השירות כל אחד רואה ויכול להחליט לגביהם, במגבלות חוסר התחרותיות. אבל באשר לקרינה יש חשש לרציונליות מוגבלת של הצרכנים.

צילום: אייל טואג

זהו סיכון שקשה לאמוד אותו. לרוב הצרכנים אין מספיק כלים להתמודד עם הנושא. בנוסף, לבני אדם יש נטייה טבעית לא לחשוב על מוות ועל מחלת הסרטן. אנחנו יכולים לראות כיצד בשווקים אחרים, כמו שוק הסיגריות, הצרכנים מקבלים החלטות לא רציונליות לאורך שנים. ואולם, בעוד בשוק הסיגריות הרגולציה מחייבת את היצרנים לרשום אזהרות, שהן כבר פרשנות של המידע, הרי שבשוק הטלפונים הניידים אין רגולציה המחייבת אפילו את אספקתו לצרכן.

חוסר הזרמת המידע הוא למעשה סוג של קרטל סמוי. כל חברה יודעת שהזרמת מידע מצדה תחייב גם את המתחרים שלה לנהוג כך. לפיכך, לאף אחת מן החברות לא משתלם לסטות מן הסטטוס קוו של אי־אספקת המידע.

ניתן אמנם למצוא נתונים בקלות בחיפוש באינטרנט. ואולם ראשית, הגיוני שהצרכנים אינם נוהגים כך. כשאדם הולך לקנות טלפון נייד, הוא לא נותן לדבר החשוב ביותר להסיח את דעתו. הנורמה החברתית בעניין נחותה. רוב האנשים גם אינם מסוגלים לפענח את המשמעות של הנתונים באינטרנט - וגם אין להם ממי לבקש הסברים, אמצעי שהיה מתמרץ אספקה ברורה ונגישה של נתונים.

שנית, יש חשיבות לכך שהנתונים יסופקו לצרכן עם המכשיר, כדי שהיצרן הוא שיישא באחריות לאמינותם. חשיפתו לתביעות היא שתעודד אותו להזרים אינפורמציה מהימנה וגם תקנה לצרכן את יכולת ההסתמכות עליהם. היא גם תהפוך אותו לבר־ביקורת בידי התקשורת, שכעת תוכל לייחס לו הטעיה, במקום לייחס זאת לאתר המכירות שהוא כביכול בלתי אחראי לו.

הכותב הוא מרצה למשפט עסקי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker