המדינה מרוויחה על גב העובדים הזרים

שר האוצר הבטיח שהוא לא יעלה מסים, אך גזירות המס לעובדים זרים הן העלאות מס לכל דבר, המעגנות אפליה של העובדים הזרים ביחס לעובדים הישראלים

מיכל רוזין
מיכל רוזין
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שר האוצר הבטיח קבל עם ועדה שהשנה הוא לא יעלה מסים, אך גזירות המס לעובדים זרים הן העלאות מס לכל דבר, המעגנות אפליה של העובדים הזרים ביחס לעובדים הישראלים. מי שישלם את המחיר בסופו של דבר הם החקלאים והקבלנים.

בתחילת אוקטובר פירסם האוצר תקנות שמצמצמות את הזכאות לנקודות זיכוי לעובדים זרים בחקלאות ובבניין, שלפיהן 2.25 נקודות זיכוי של תושב או 2.75 לתושבת, שחלו עד כה גם על עובדים זרים, יינתנו החל ב–2015 רק לעובד זר חוקי בתחום הסיעוד. כלומר עובד זר שאינו בתחום הסיעוד, אינו זכאי יותר לנקודות זיכוי לתושב.

צילום: אליהו הרשקוביץ

גזירות המס, יחד עם הניכויים שאישר האוצר, מורידות את שכר הנטו של העובדים בעשרות אחוזים. אף ששכר הברוטו נותר דומה, מדובר למעשה בהרעת תנאים לכל דבר. העובדים, שהגיעו הנה על סמך שכר צפוי מסוים, המעוגן בהסכמים הבילטראליים, לא ימשיכו לעבוד בכל מחיר. מי שיאילץ להשלים בסופו של דבר את ההפרש הם המעסיקים - הקבלנים והחקלאים.

העלות הנוספת תתגלגל על הקבלנים, ומשם עלינו האזרחים. מדובר באפליה לרעה של העובדים הזרים ביחס לעובדים הישראלים, ושל עובדי החקלאות והבניין ביחס לעובדי הסיעוד. הדין הנהוג הוא כי עובד זר המועסק בישראל זכאי לאותם תנאי העסקה שלהם זכאי עובד ישראלי - זכאות שמעוגנת בפסיקה עניפה בעניין ומצוינת מפורשות בזכותן לעובד הזר באתר משרד הכלכלה. בחישוב גס שעשו בהתאחדות האיכרים, צמצום הזכאות למס תפגע בשכר הנטו של העובדים בכ–375 שקל בחודש. קופת המדינה תרוויח מהמהלך הזה כ–160 מיליון שקל. נוסיף על זה כ–180 מיליון שקל בשנה שנכנסים לקופת המדינה על גביית 15% מס מעסיקים ממעסיקי העובדים הזרים, ועל זה תוסיפו את אגרות הבנייה לעובדים זרים בבניין. כך, קופת המדינה מרוויחה יפה על העסקת עובדים זרים.

בהסכמים הבילטראליים שעליהם חתמה המדינה לצורך הבאת עובדים זרים, היא התחייבה להשוות את תנאי השכר שלהם לאלה של עובדים ישראלים. כך מקובל בכל המדינות המפותחות. האוצר מצא פרצה בהסכם, כשבחר לפגוע בשכר הנטו - ולא בשכר הברוטו - כך שלמראית עין אין הבדל בין שכר של עובד זר לזה של עובד ישראלי. בפועל, יש כאן אפלייה של העובדים הזרים ביחס לעובדים הישראלים.

האוצר מתרץ את המהלך כחלק מאסטרטגיה לעידוד העסקה ישראלית בתחומים האלה. אני בעד העסקה של ישראלים, אבל אם תשאלו כל חקלאי או קבלן תגלו שלמרות תוכניות תמריצים כאלה ואחרות, יש מחסור אדיר בידיים עובדות, וקשה לשכנע ישראלים לעבוד בעבודות כפיים. האוצר למעשה מעניש את החקלאים והקבלנים על כך שהם מעסיקים עובדים לא ישראלים.

עובדה היא שהאוצר הגניב את התקנות האלה בדלת האחורית ובדקה ה–90, ללא כל פיקוח או דיון ציבורי על המשמעות שלהן. מכיוון שמדובר בתקנות לעובדים זרים, ההחלטה הזאת אפילו לא תעמוד לדיון בוועדת הכספים של הכנסת. הסמכות להחריג עובדים זרים מתחולת הפרק השלישי בפקודת המסים אכן נתונה לשר האוצר, אך לא בכדי היא לא הופעלה עד היום. מדיניות הרגולטור ובתי המשפט הישראליים היא להקפיד על אכיפת שוויון זכויות בין אזרח ישראלי לעובד זר. עד היום הופעלו סנקציות כבדות ומוצדקות על מעסיקים המפרים הוראות כאלה.

ולמה עובדי הסיעוד מוחרגים מהמהלך וממשיכים ליהנות מנקודות הזכות? מדובר בצעד פופוליסטי שנועד להשתיק מחאה ציבורית. כמעט לכל אחד מאיתנו יש קרוב משפחה שמעסיק עובד סיעוד. שר האוצר לא רוצה להצטייר כמי שפוגע במוחלשים ביותר. לעומת זאת, יכולתם של החקלאים והקבלנים להקים רעש ולפגוע בתדמית הציבורית של האוצר קטנה יותר.

הכותבת היא ח"כית מטעם מרצ 
ויו"ר ועדת העובדים הזרים בכנסת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker