נגישות אתרי אינטרנט: איך ניגשים לזה?

החוק שמחייב כל אתר ישראלי להתאים את עצמו לבעלי מוגבלויות וייכנס בקרוב לתוקף, מציב בפני בעלי אתרי אינטרנט אתגר טכנולוגי

יאיר כרמל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר כרמל

החוק שמחייב כל אתר ישראלי להתאים את עצמו לבעלי מוגבלויות וייכנס בקרוב לתוקף, מציב בפני בעלי אתרי אינטרנט אתגר טכנולוגי לא פשוט. רגע לפני שהאתרים יהיו חשופים לתביעות משפטיות בגין עבירה על החוק -  הנה כמה עצות מעשיות כיצד לעמוד בכללי ההנגשה לבעלי מוגבלויות

מי שמנהל או מחזיק בבעלותו אתר אינטרנט פעיל, ושמע רק לאחרונה את צמד המילים "נגישות אתרים", יידרש בקרוב להתוודע אל הנושא לעומק, זאת מתוקף חוק הנגישות החדש, המחייב כל אתר ישראלי להתאים עצמו עבור בעלי מוגבלויות עד לחודש אוקטובר 2016. חוק נגישות אתרים הוא למעשה הרחבה של חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, והוא מפרט אילו אתרים מחויבים בהתאמות נגישות, מהם לוחות הזמנים לביצוע התאמות אלו, ואילו עונשים צפויים למפרי החוק.

החוק קובע כי כל אתר אינטרנט מעל ל-30 עמודים, המעניק מידע או שירותים לציבור הרחב בישראל מחויב בהתאמות נגישות ברמה AA לפחות. לא רק דפי אתר מחויבים בהתאמות נגישות, אלא כל רכיב, מסמך ואפליקציות שנמצאות ברשת. עם זאת, ישנם אתרים שפטורים מהנגשה. אלו הם בעיקר אתרים פרטיים שאינם מתיימרים לתת שירות לציבור הרחב, וכן אתרים שנמצאים בפלטפורמות שאינן בבעלות בעלי האתר ולא ניתן לבצע בהן התאמות (למשל, אתרים ב-Wordpress.com, דפי פייסבוק וכו') - במקרים אלו יידרשו האתרים לבצע רק התאמות שהפלטפורמה מאפשרת. במקרים חריגים, אתרים בבעלות פרטית שיוכיחו כי ההתאמות הנדרשות אינן אפשריות או מהוות נטל כבד מדי, יוכלו לפנות לנציבות לשוויון זכויות ולקבל הקלה זמנית, כלומר - לבצע התאמות ברמה נמוכה בלבד, להימנע מהתאמה של רכיב בעייתי, או לא להידרש להנגשה כלל.

החוק קובע כי כל אתר אינטרנט מעל ל-30 עמודים, המעניק מידע או שירותים לציבור הרחב בישראל מחויב בהתאמות נגישות ברמה AA לפחותצילום: אי–פי

מעבר לחובה החוקית בהנגשת האתר, והעלויות הכרוכות במימושה, מהלך ההנגשה טומן בחובו גם רווח משמעותי לאתרי האינטרנט.

יותר גולשים: על פי הערכות, כ-25% מאוכלוסיית הגולשים ברשת סובלים מקשיים בגלישה בשל מוגבלויות שונות (קשיי ראייה, שמיעה, קשיים מוטוריים, קשיי קשב וריכוז ועוד). נתון זה בהחלט אמור לדרבן כל מנהל אתר לבצע הנגשה, שהרי על ידי ביצוע התאמות נגישות, צפוי האתר להגדיל באופן אוטומטי את כמות הגולשים הרלוונטיים, ולצרף אוכלוסיות חדשות, שנמנעו לעשות זאת עד ההנגשה. כתוצאה מכך, נפח התנועה באתר עשוי לגדול וכך גם מספר ההמרות המבוצעות באתר (רכישות, יצירת קשר וכו').

שיפור תאימות למנועי חיפוש והגדלת נפח התנועה: לעתים קרובות, הנגשת אתר משפרת את תאימותו למנועי חיפוש ומגדילה את נפח התנועה לאתר ממנועי חיפוש. שיפור התאימות כוללת טיפול בשגיאות, סימון נכון של ההיררכיה במסמך, הוספת תגים לתמונות ולקישורים, הוספת טקסט חי במקום טקסט סטטי ועוד.

שיפור מדדי השימושיות ואחוזי המרה: הפיכת עמודי האתר לנגישים לבעלי מוגבלויות, הופכת אותם לרוב גם לשמישים יותר גם לקהל הרחב. כתוצאה, פעמים רבות הגולשים נוטים לעשות שימוש נרחב יותר בתכני האתר, שכולל ביצוע פעולות והמרות רבות יותר. בשפה מקצועית יותר - הנגשת האתר מביאה לרוב לשיפור ביעילות משפכי ההמרה, הגדלת זמן שהות ממוצע, הורדת אחוזי נטישה, הגדלת מספר הפעולות לביקור, העמודים הנצפים לכל ביקור ועוד.

צמצום הוצאות: ביצוע התאמות נגישות עשוי להגדיל את מספר הגולשים באתר ואת מספר הפעולות שהם מבצעים בו. כתוצאה מכך, עשויה לחול ירידה משמעותית בכמות התלונות של הלקוחות שפונים ישירות לבית העסק ומכאן להקטנת הוצאות החברה על מערך תמיכה ושירות.

שיפור תדמית ארגונית: ביצוע התאמות נגישות מהווה כיום חלק מהותי ממארג האחריות החברתית והארגונית, ומשפר את תדמיתו של כל אתר, לא רק בעיני גולשים בעלי מוגבלות - אלא גם בעיני הציבור הרחב. סקר של המכון לגאוקרטוגרפיה משנת 2009 מצא כי 89% מהציבור מעריכים באופן חיובי עסק המאפשר שירות נגיש לאנשים עם מוגבלות.

מהן רמות ההנגשה?

מטרת ההנגשה היא לסייע לבעלי מוגבלויות שונות להשתמש באתרי אינטרנט ביתר קלות, ולכן יש לתת פתרונות הולמים עבור כל אחת מסוגי המוגבלויות, כמו קשיי ראייה, שמיעה, קשיים מוטוריים (בניית האתר בדרך שתאפשר גלישה ללא צורך בשימוש בעכבר או מקלדת), קשיי קשב וריכוז וקשיי קריאה ושפה.

החוק מבדיל בין שלוש רמות הנגשה - A, AA ו-AAA. רמת נגישות AA כוללת הנחיות הנגשה רבות, כשבין הבולטות שבהן ניתן למנות: עיצוב (צבע הטקסט והרקע, גודל הפונטים, ומגוון אמצעי העברת המידע), תוכן (למשל ליצור גרסת טקסט לכל תוכן שאינו טקסטואלי, או לאפשר עצירה של אלמנטים זזים כמו מבזקי חדשות),  תכנות (שימוש בטפסים סטנדרטיים או לאפשר ביצוע פעולות ללא עכבר).

רמת AAA כוללת הרחבות מחמירות יותר, שעשויות לגזול שעות עבודה רבות ויקרות כמו הנחיה לפיה על תוכן האתר להיות ברור לאדם מן הישוב עם 8 שנות השכלה, או לספק מנגנון עזרה שמסביר שימוש בכל חלק באתר שאינו אינטואיטיבי לגולש לא מנוסה. ברמה זו יש לספק חלופות תוכן בכל הרמות - שפת סימנים, תמליל ואודיו כחלופות לווידאו, או איסור מוחלט על טקסט בתוך תמונה (למעט במקרה של עיצוב שאין לו משמעות). אתר כרמלון, למשל, הונגש לרמה AAA.

כיתה באוקלהומה סיטי בארצות הבריתצילום: ASSOCIATED PRESS

טיפול קפדני בפרטים רבים וקטנים

הליך ההנגשה ארוך ומצריך טיפול קפדני פרטים רבים וקטנים. סביר מאוד שתצטרכו לבצע מספר סבבים של בדיקת האתר - יישום תיקונים, בדיקה חוזרת, יישום תיקונים וכן הלאה, עד שתשתכנעו שהאתר מוכן. בשלב זה, רצוי להיעזר בבודק חיצוני כדי לקבל חוות דעת נוספת. עניין זה חשוב כי אם לא כל עמודי האתר הונגשו כראוי, עד תום תקופת ההתאמה יוכל כל גולש לתבוע אתכם ללא צורך בהוכחת נזק – בסכומים של 50-150 אלף שקל - אם יימצא עמוד שאינו עמוד ברמה AA. כאן המקום לציין כי למעשה, הירידה לפרטים בדרישות הנגישות היא כל כך משמעותית, שבכל אתר נגיש שבו נתקלנו עד היום, קיימת חריגה כזו או אחרת.

החוק מאפשר תקופת התאמה לאתרי אינטרנט עד ל-25.10.16, לפי הפירוט הבא:

  • אתרים קיימים - מחויבים בהשלמת התאמות הנגישות עד 25.10.2016
  • תכנים חדשים שעולים לאתר קיים שאינו מותאם: אם עלו עד ל- 25.10.15 - יונגשו עם שאר האתר (עד 25.10.16); אם עלו לרשת אחרי ה-25.10.15 - יהיו נגישים מיום העלאתם לרשת
  • אתרים חדשים שעלו לאחר כניסת החוק לתוקף - יהיו נגישים לא יאוחר מ 25.10.15
  • עמודים ורכיבים חדשים באתרים נגישים - יהיו נגישים מיום עלייתם לאוויר.

אז איך מתחילים? הנה כמה הצעות, שלב אחר שלב:

1. אתם לא לבד: מומלץ לא לנסות ללמוד את כל התורה לבדכם. היא מורכבת וסבוכה, וכדאי לשכור יועץ נגישות מיומן ומנוסה, הבקיא בכל העדכונים החדשים בתחום. כך, גם אם תגלו ששכרו גבוה, עדיין לטווח הארוך תחסכו כסף רב וזמן יקר.

2. ידני או אוטומטי: עבודת תיקונים על תוכן קיים עשויה להיות סיזיפית מאוד. עבור אתר בגודל בינוני (מאות או אלפים בודדים של עמודים), תיקון ידני של התוכן בכל עמוד יכול להימשך תקופה ארוכה מאוד, ואינו מומלץ. עבור אתר ותיק עם עשרות אלפי עמודים, זו כבר בהחלט לא אופציה ריאלית. בשוק קיימים מספר כלים חדשים לאוטומציה של תיקוני נגישות, כולל תיקוני תוכן. למערכות כאלו יש בדרך כלל תג מחיר גבוה בשל עלות ההטמעה, אך בחישוב סופי - ביצוע ידני של העבודה יעלה הרבה יותר. מערכת מרשימה במיוחד ליישום התאמות נגישות לאתרים גדולים היא המערכת של  user1st, המציעה פתרונות נגישות מתקדמים ומענה לסוגי מוגבלויות שונים. מפעיליה כה בטוחים ביכולות המערכת, שהם מבטיחים לספק ביטוח נגד תביעות נגישות.

עם זאת, חשוב להבין שהשימוש בכלים אוטומטיים אינו פוטר מביצוע בדיקה אנושית של מצב האתר למיפוי תיקונים לפני ואחרי (וכשמדובר באתר לא קטן, יעיל מאוד לשכור שירותי ייעוץ נגישות). במילים אחרות, מערכות אוטומטיות באות ככלי מסייע, לטיפול בכמויות גדולות של מידע בזמן קצר יחסית, ולא כפתרון מוחלט לנושא הנגישות. גם אם לא משתמשים במערכת שמספקת התאמות נגישות "מהקופסה"- לחלק גדול מהכלים יש פתרונות נגישים הקיימים כבר כיום

3. רמת הנגישות: בידקו האם אתרכם אכן מחויב בהתאמות נגישות על פי החוק. גם אם לא - ייתכן שביצוע התאמות חלקיות יועיל לחלק מהמשתמשים באתרכם, או יחשוף אתכם לקהל חדש. אם אתם חייבים להנגיש את האתר על פי חוק, ברירת המחדל היא התאמות ברמה AA.

סקירת האתר ומיפוי נקודות שדורשות התאמה לנגישות: באתר קיים, בצעו סקירה של האתר ומיפוי כל הנקודות שטעונות טיפול במסגרת ההתאמה. בתכנון אתר חדש - עוד לפני עיצוב, זהו את כל הנקודות שדורשות התאמה לנגישות, ופתחו את האתר בהתאם. יותר קל לפתח נכון מאשר לבצע תיקונים וטלאים באתר שתוכנן ללא התאמות נגישות.

התקשרות עם חברת הפיתוח: לחלק זה משמעויות חוקיות וכלכליות נרחבות. היות שבעלי האתר נדרשים על פי חוק לספק אתר נגיש, אך אינם בונים אותו בפועל, מומלץ בחום לעגן זאת בחוזה ההתקשרות עם החברה שבונה את האתר. אם אינכם בטוחים שאתם עומדים בדרישות החוק, מומלץ להיעזר בחברה חיצונית שתייעץ ותלווה אתכם בהליך הפיתוח על מנת לוודא שהמוצר הסופי אכן עומד בכל דרישות התאימות.

עדכון כל גורמי האתר: מומלץ לבצע תיאום בנושא הנגישות עוד בשלב תכנון האתר ולעדכן את כל הגורמים העוסקים בפיתוח האתר: מתכנתים, מעצבים, צוותי התוכן וכו'. ככל שכל הגורמים יכירו את הדרישות בשלב מוקדם יותר, כך יקטנו הסיכויים לשגיאות ותיקונים יקרים בהמשך הדרך.

טיפול ברכיבים, בתבניות ובתכנים: בין אם מדובר באתר חדש או אתר קיים, מומלץ להתחיל את הטיפול באתר על פי רכיבים. לזהות לא רק רכיבים שזמינים באופן מערכתי ודורשים התאמה (סרגלי ניווט, טפסי יצירת קשר וכיו"ב), אלא גם רכיבים שרוצים להוסיף באופן מערכתי (כדוגמת כלי להקראת הטקסט, כלי להגדלת גודל הטקסט ועוד).
לאחר מכן, ניתן להמשיך לטיפול בתבניות העמודים (עמוד מאמרים, עמוד מוצרים וכיו"ב), ובשלב האחרון לטפל כמובן בתכנים עצמם (כותרות, טקסט, קישורים וכו'). טיפול זה נעשה בדרך כלל "In-House", על ידי הדרכת צוות התוכן של האתר להנגשת תכנים, ולכן צריך להתבצע בנפרד ובמקביל להליך הפיתוח. מומלץ לבצע את הטיפול בתוכן מוקדם ככל האפשר, ולא להמתין לאתר שיהיה בנוי, משום שהנגשת התכנים מצריכה זמן רב.

סריקה חוזרת ותיקון לקויים: בסוף התהליך, לאחר שטיפלתם בכל הרכיבים, התבניות והתכנים, מומלץ לבצע סריקה של עמודים שלמים, ולראות כיצד כל השינויים שבוצעו השתלבו יחד, והאם העמוד כולו מתפקד כעמוד נגיש.

ספרו לעולם שאתם נגישים: חוק הנגישות מחייב לציין במקום בולט באתר כי בוצעו התאמות נגישות. אנו ממליצים על "תו נגישות" של אגודת נגישות ישראל. כמו כן, יש להעלות לאתר הצהרת נגישות המפרטת את האמצעים שיישמתם באתר. בנוסף, מומלץ להצטרף למאגרים המכילים רישום של אתרים נגישים - אמצעי מצוין ליידע את קהל הגולשים על התהליך החיובי שיישמתם באתרכם. אגודת נגישות ישראל מחזיקה מאגר שכזה.

תחזקו את נגישות האתר באופן רציף: הקפידו שכל תוכן, רכיב חדש או שינוי באתר יהיו נגישים מיום העלאתם לרשת. זוהי לא רק חובה חוקית, אלא אמצעי לחסכון בזמן וכסף.

לנגישות יש גם מחיר

הנגשת אתר קיים מצריכה ביצוע שינויים מהותיים במבנה האתר, מכל ההיבטים - תוכן, עיצוב, תכנות ועוד. משמעות הדבר - שעות עבודה רבות, המלוות בעלות כספית לא קטנה. מבחינה זו, בנייה של אתר חדש כאתר נגיש מלכתחילה, לרוב זולה משמעותית מהתאמת אתר קיים, ולמעשה, הציפייה היא שככל שצוותי פיתוח יתמקצעו בפיתוח אתרים נגישים - רכיב ההנגשה בפיתוח כולו יהפוך לשולי.

קישורים לקריאה נוספת על חוק הנגישות:

תקנות החוק לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות (התאמת נגישות לשירות) - ראו במיוחד תקנה 35 לנושא שירותי אינטרנט.

נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות

מרכז המידע לנגישות של הנציבות לשוויון זכויות לאנשים עם מגבלות

עמותת נגישות ישראל,  האמונה, בין השאר, על הנפקת תו "אתר נגיש" לאתרים שעברו התאמה לנגישות.

עמוד הדרישות לקבלת תו נגישות לאתר

אתר נגיש - מקור מידע לנגישות אתרים באינטרנט        

יאיר כרמל הינו מנכ"ל כרמלון שיווק דיגיטלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום