המונופול של המדינה

הביקורת הציבורית מפספסת דווקא את המונופול החזק ביותר במשק

אורי פורת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי פורת

מאז ימי מחאת האוהלים, ובפרט מאז פרוץ מחאת המילקי, מחפש הציבור את האשמים ביוקר המחיה בישראל. בדרך כלל נתפשות החברות הגדולות - ובעיקר המונופולים הגדולים בתחומי המזון, הקמעונות והגז - כאשמות ביוקר המחייה.

ואולם הביקורת הציבורית מפספסת דווקא את המונופול החזק ביותר במשק, שגורם לעלייה משמעותית של יוקר המחיה של כולנו, והוא המונופול של רשויות המדינה המחזיקות במשאבים וסמכויות באופן בלעדי.

צילום: אוליבייה פיטוסי

ייתכן שהביקורת הציבורית מופנית למונופולים המסחריים מאחר וראשי המונופול של המדינה מכריזים השכם והערב על רצונם להילחם ביוקר המחיה. אולם ממש בניגוד להצהרות ולכוונות קברניטיה, מפרסמת המדינה מכרזים רבים הגורמים דווקא לעלייה ביוקר המחיה בישראל.

כך לדוגמה, מפרסמת רשות מקרקעי ישראל מפעם לפעם מכרזים להקצאת זכויות בקרקע, כמו מתן הרשאה לכרייה במחצבות. הזוכה במכרזי כרייה מקבל את הזכות לכרות מחצבים ולמכור אותם לציבור. לעלויות מחצבים אלה השפעה רבה על מחירי הבנייה בישראל. לנוכח רצונה המוצהר של הממשלה להילחם ביוקר המחיה ניתן היה להאמין ששר הבינוי והשיכון, העומד על פי חוק בראש מועצת מקרקעי ישראל, יביא לכך שהזוכה במכרז יהיה מי שיתחייב למתן התנאים הטובים ביותר לציבור במכירת מחצבים.

ואולם רשות מקרקעי ישראל, כגוף מונופוליסטי לכל דבר ועניין, נוהגת לקבוע את הזוכה במכרז כמי שמתחייב להעביר לרשות, ולא לציבור, את התשלום הגבוה ביותר עבור כל טונה מחצב שהיא מוציאה מהמחצבה. רשות מקרקעי ישראל אינה לבד. בדרך זו פועלים גם רשות שדות התעופה (במתן זיכיון למכור מזון למטוסים ובמתן הרשאה לאספקת שירותי קרקע למטוסים) ונמל חיפה (במתן זיכיון להפעלת חנות פטורה ממכס).

מעבר לעלייה הישירה במחיר המוצרים לציבור ששיטה זו גורמת, היא מעודדת גם עלייה ברמת הריכוזיות במשק. ככל שמציע למכרז הוא גוף בעל כוח מונופוליסטי חזק יותר, כך גובר התמריץ שלו להציע מחיר גבוה יותר תוך שהוא מסתמך על היכולת שלו כגוף מונופוליסטי לגלגל את גובה התשלום ללקוחותיו.

כתוצאה ישירה מכך, ככל שמציע למכרז הוא בעל כוח מונופוליסטי רב יותר, כך עולה הסיכוי שהוא יזכה במכרז ויגדיל עוד את חלקו בשוק. למעשה, המכרז נותן עדיפות למי שמעריך את היכולת שלו להעלות מחירים ללקוחותיו בצורה הגבוהה ביותר. וכאן חשוב להדגיש: שיטת מכרז זו שבה בוחרות רשויות רבות של המדינה ניסיון למקסם את רווחי הרשות הציבורית בדיוק כפי שנוהגים אחרונים המונופולים המסחריים.

בדצמבר ייכנסו לתוקפן הוראות החוק לקידום התחרות ולצמצום הריכוזיות המחייבות רשות ציבורית המפרסמת מכרז לשקול שיקולים של קידום התחרות, ובמקרים המתאימים מחייבת אותה להתייעץ עם הרשות להגבלים עסקיים. מעניין יהיה לבחון אם רשות ההגבלים העסקיים תפעל באותה נחישות שבה היא פועלת מול המונופולים הפרטיים גם למול רשויות המדינה שהשפעתן על התחרות היא גדולה אף יותר.

הכותב הוא עורך דין במחלקת ההגבלים העסקיים במשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות'

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker