פתאום כולם רוצים להימחק מגוגל - זירת הדעות - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

פתאום כולם רוצים להימחק מגוגל

הגברת גוארין עבדה בעבר כנערת ליווי. מדובר במידע פומבי, אולם אירופאי שיחפש בגוגל מידע על גוארין לא ייחשף לו

8תגובות

הגברת גוארין עבדה בעבר כנערת ליווי. כך היא העידה כאשר התראיינה בפני העיתונאים שגדשו את אולם בית המשפט הפריזאי ב–2003, בעת שמעבידתה נידונה ל-4 שנות מאסר בגין ניהול רשת זנות. מדובר במידע פומבי, אולם אירופאי שיחפש בגוגל מידע על גוארין לא ייחשף לו, מאחר שגוגל תציג בחיפוש שמה תוצאות מצונזרות, בעוד שבחיפוש זהה באתרי גוגל שאינם אירופיים יופיעו הקישורים המצונזרים.

גוארין היא אחת מ"מבקשי ההסרה" שגוגל הסירה תוצאות בעת חיפוש שמם. באופן דומה גוגל הסירה לאחרונה כ-175 אלף קישורים בהתאם לנוהל שחויבה להפעיל בעקבות ההחלטה השיפוטית האירופית. הסרת הקישורים מסתירה מהאירופאים מידע שגוגל שוכנעה כי אינו רלוונטי או עודף, אולם אלה מושגים סובייקטיביים, כך שברור שרבים ממחפשי המידע היו סוברים אחרת.

רויטרס

כמחפשי מידע בגוגל למדנו להסתמך על כך כי התוצאות שיוצגו יהיו מלאות וכי מרכיב הרלוונטיות ישוקלל על ידי אלגוריתם שישפיע רק על סדר התוצאות, אולם לא על עצם הצגתן. בניגוד לכך נוצרה באירופה סיטואציה בעייתית שבה קישורים אל מידע נכון ומדויק לא יופיעו כלל בתוצאות החיפוש, מאחר שהאדם שאת שמו חיפשנו שיכנע את גוגל כי הקישורים אינם רלוונטיים, וראוי על כן להסתיר המידע. הבעייתיות מחמירה עקב פערי המידע שנוצרים בין גולשים אירופאים לבין גולשים בשאר העולם שייחשפו למידע המלא ללא צנזורה.

מצב הדברים הנוכחי באירופה אינו בר־קיימא מאחר שהצנזורה תגרום בסופו של דבר לאירופאים לבצע חיפושי מידע באתר גוגל העולמי, באופן שיאיר את הפסיקה האירופאית באור מגוחך. כך שמדובר "במחלת ילדות" אירופאית כשלב ביניים בדרך להסדרה נכונה שתאזן בין הזכויות שלנו כמחפשי מידע, לבין הזכות שלנו לשמירה על "שמנו הטוב", או ליתר דיוק - "שמנו העדכני".

בניגוד לנוהל שמפעילה כיום גוגל באירופה, אין כל הצדקה להסרת תוצאות חיפוש מסיבות הקשורות לחוסר רלוונטיות, התיישנות או מידע עודף. ההצדקה היחידה להסרת תוצאות חיפוש יכולה לנבוע רק במקרים מוכחים בהם הקישורים מובילים למידע לא נכון שמהווה לשון הרע, למידע שהושג בדרך של עבירה על חוק כלשהו כמו פגיעה בפרטיות, למידע בעייתי על קטינים וחסרי ישע ובמקרי קיצון אחרים כמו מידע על נפגעי עבירות מין ופשעים קשים אחרים. כל המקרים האלה מצדיקים הסרה של הקישורים מתוצאות החיפוש בכל אתרי גוגל, ללא קשר לשיוכם הגיאוגרפי, וטופלו גם לפני הפסיקה האירופית.

בכל מקרה אחר בו אדם סבור כי קישורים שגוגל מספקת בחיפוש שמו אינם רלוונטיים — בין אם מדובר באדם שהוכרז כפושט רגל ומנהל כיום עסק מצליח, נערת ליווי שהתראיינה בפומבי ככזאת וכיום היא נוצרייה אדוקה, או אדם שהורשע בגניבה ושילם את חובו לחברה - על הקישורים המלאים להישאר ועל גוגל לשקול לאפשר לאותו אדם, בלינק ייחודי ליד תוצאת החיפוש "הלא רלוונטית" לדעתו, לספק למחפשי שמו את "גרסתו" לתוכן תוצאת החיפוש.

יישום של הצעה כזאת יכול להוות חלופה לנוהל הקיים כיום באירופה, כך שבמקום לטפל בחשש ל"חוסר רלוונטיות" בדרך של צנזורה וגריעת מידע מחלק מהגולשים, יטופל חשש זה בדרך של הוספת מידע לכל הגולשים, מפי האדם שאת שמו הם חיפשו, כך שיוכלו להחליט בעצמם אם המידע רלוונטי.

יישום ההצעה גם יסיר מגוגל את האחריות, שהיא לא ביקשה לעצמה, להחליט באמצעות עובדיה איזה מידע לא רלוונטי לנו למרות נכונותו העובדתית ופרסומו הלגיטימי באתרים ברשת.

הכותב הוא שותף במשרד שבלת ושות' ועוסק בין היתר בתחומי האינטרנט התקשורת והמדיהתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות שאולי פיספסתם