איחוד תל אביב ובת ים? לא כדאי

לכל עיר ייחוד תרבותי משלה - ויש לשמור עליו

יניב ריינגוורץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב ריינגוורץ

בעקבות הוועדה לאיחוד רשויות וחלוקת הכנסות בין בת ים לתל אביב־יפו, עלתה סוגיית איחוד הרשויות לכותרות, כשיש הקוראים לאיחוד כלל ערי גוש דן לרשות מקומית אחת. אני סבור שפתרון כזה אינו נכון מבחינה מוניציפלית ומתעלם מהקריטריונים המרכזיים לאיחוד רשויות, כפי שהם מנוסחים בספרות המקצועית - יש לאחד רשויות קטנות, דומות וסמוכות.

יש לאחד רשויות קטנות מכיוון שבהן קיים פוטנציאל לניצול יתרונות לגודל. יתרון לגודל ברשות מקומית מוגדר כמצב שבו אספקת שירות מסוים מתבצעת בעלות ממוצעת נמוכה יותר, כתוצאה ממספר תושבים גדול יותר. באספקת מוצרים ציבוריים מקומיים קיימים לרוב יתרונות לגודל, אבל אלה מתמצים ברמה מסוימת - ככל הנראה סביב 10,000 תושבים. רוב הרשויות בגוש דן, ובפרט העיר בת ים, הן גדולות מספיק על מנת לנצל יתרונות לגודל. לפיכך, לא צפוי חיסכון משמעותי מאיחודן.

בת יםצילום: תומר אפלבאום

החיסכון הצפוי מאיחוד ערי גוש דן נובע בעיקרו מצמצום משרות ראשי הערים וסגניהם. מדובר בסכומים זניחים לעומת סך התקציב המוניציפלי של הרשויות המדוברות.

קריטריון חשוב נוסף גורס כי יש לאחד רשויות דומות. איחוד רשויות שתושביהן שונים בהעדפותיהם עלול להגביר את המתחים הפוליטיים במוסדות הרשות. המתיחות עלולה לערער את היציבות הפוליטית, לגרום לקושי בקיום קואליציה במועצת הרשות - ולפגוע ביציבות הפיננסית וביכולת לקבל החלטות.

אחד הנימוקים לאיחוד בין תל אביב לבת ים הוא אי השוויון - האיחוד יסייע להגברת השוויון בין הרשויות. טענה זו מתעלמת מהרציונל העיקרי לקיומן של רשויות מקומיות - האפשרות להביא לידי ביטוי הבדלים בתרבות ובהעדפות בין תושבי הרשויות השונות. כך, למשל, אם בני ברק ותל אביב יאוחדו, כיצד ייקבעו החוקים העירוניים בכל הנוגע לשמירת השבת? ההבדליים התהומיים בין אורחות החיים של מרבית תושבי בני ברק ומרביתם של תושבי תל אביב, גורמים להצעת האיחוד להיראות משוללת היגיון.

בנוסף, לשלטון המרכזי כלים אחרים, המתאימים יותר לחלוקת הכנסות, כמו מענק איזון ושינויי גבולות. לפיכך, נראה שיש כלים מתאימים יותר מאיחוד רשויות לצורך חלוקת הכנסות והקטנת האי־שוויון בין רשויות.

אולי היתרון היחיד הגלום בביצוע איחוד רשויות בגוש דן הוא האפשרות לשיפור התיאום התחבורתי במרחב. אכן, התכנון התחבורתי מחייב תיאום מקיף בין רשויות, כולל הגעה להסכמות שיועילו לרוב תושבי המטרופולין - גם אם במחיר של פגיעה בתושבי רשות כזו או אחרת. אין ספק שהתחבורה הציבורית בגוש דן דורשת שיפור מקיף. עם זאת, שיפור התכנון התחבורתי יכול להתבצע באמצעים אחרים, כמו הקמת רשות מטרופולינית לתחבורה. ההצלחה בהקמת איגודי ערים ושאר שיתופי פעולה בין רשויות (כמו השפד"ן) מראים שניתן ליצור גופי תיאום גם בלא איחוד.

גילוי נאות: בשל עמדתי התבקשתי על ידי עיריית בת ים לכתוב חוות דעת לוועדה לאיחוד־חלוקת הכנסות בין בת ים לת"א.

הכותב הוא מרצה במחלקה למינהל ומדיניות ציבורית באוניברסיטת חיפה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker