האם בנט למד מנתניהו להחביא נתונים?

ליחס של נתניהו לשקיפות כבר התרגלנו, אבל בנט? איש ההיי-טק, השקיפות, הפוליטיקה החדשה, הפייסבוק, היוטיוב?

דרוקר רביב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרוקר רביב

אחרי עבודה מאומצת הצליחה התנועה לחופש המידע (כלומר, המנכ"ל, עו"ד אלונה וינוגרד והיועצת המשפטית הבלתי נלאית, עו"ד רחלי אדרי, בשיתוף הסטודנטים החרוצים של המכללה למנהל) להשיג את רשימת הספקים של משרדי ממשלה רבים. הרשימה מרתקת. כמה הערות:

1. העובדה שאין נוהל אחיד כיצד לרשום את ההוצאות הופכת לפעמים את החשיפה למגוחכת. משרד המשפטים, למשל, שאמור להיות, מכוח החוק, מוביל השקיפות במדינה, סיפק רשימה שאי אפשר למצוא בה את הרגליים והידיים. בחלק ממשרדי הממשלה סעיפי ההוצאה מעורפלים, אתה לפעמים אפילו לא יודע באיזה שר מדובר, הקודם או המכהן. במשרד המשפטים פועלת יחידה מוטיביציונית לחופש מידע. זה בדיוק תפקידה להנחות את המשרדים עכשיו שהפרסום הזה יהפוך לקבוע ושגרתי, לא ידרוש בכלל בקשות ותחנונים מצד התנועה וגם יירשם מלכתחילה כך שתהיה הנמקה ונוכל להבין על מה יצא הכסף.

2. שוב לשבח את יאיר לפיד? כמה אפשר? האמת צריכה להיאמר - סביר להניח שהפרסום המלא של משרד האוצר בעניין קשור יותר לממונה על חופש המידע במשרד, אנט קליימן האחת והיחידה ופחות לשר האוצר, אבל אחריות מיניסטריאלית היא אחריות מיניסטריאלית ואם הם לא היו מפרסמים כלום, היינו הרי חותכים את האיש והזקן לגזרים.

נתניהו ובנטצילום: אמיל סלמן

3. משרד ראש הממשלה פסק לענות לתנועה לחופש המידע בכלל. כנראה שהוראה מלמעלה מצד ראש הממשלה שכבר כינה את התנועה באחד מראיונותיו "התנועה לחופש המידע על נתניהו". העובדה שאנחנו מבקשים מידע מכול המשרדים, כנראה, לא תשכנע את נתניהו שזה לא כלי מתוחכם כדי להביך אותו (הוא הרי מומחה ביצירת כלים שמתחזים לדבר אחד בעודם משמשים משהו אחר לחלוטין, עיין ערך "ישראל היום", מחאת המילואימניקים וכו'). אין, מסתבר, מישהו במשרד ראש הממשלה (יועצת משפטית? הלו?) שיעז להגיד לראש הממשלה – זה לא עניין פרטי שלך. המידע פה הוא של הציבור. אגב, לא בטוח שזה אישי. אנחנו מכירים גם בקשות שלא מוגשות בשם התנועה ולא זוכות לשום התייחסות. ייתכן שבאופן כללי, משרד ראש הממשלה מצפצף על החוק?

4. ליחס של נתניהו לשקיפות כבר התרגלנו, אבל בנט? בנט? איש ההיי-טק, השקיפות, הפוליטיקה החדשה, הפייסבוק, היוטיוב. כל שלושת המשרדים של בנט לא השיבו לבקשה למסור מידע על הספקים. זה ממש לא חד פעמי. בניגוד למשרדים אחרים, הם גם לא מוסרים מידע על לו"ז ומתקשים לשחרר מידע בנושאים אחרים. גם את זה בנט למד מנתניהו?

מתוך הבלוג של רביב דרוקר

רביב דרוקר הוא הפרשן הפוליטי של ערוץ 10 ויו"ר התנועה לחופש המידע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker