צוק איתן? אין סיבה אמיתית להגדיל את תקציב הביטחון ב–6 מיליארד שקל

נראה שישנם לפחות 2 מיליארד שקל ששימושם אינו ברור - וכל זאת לפני שנאמר כאן משפט אחד על הפערים החברתיים הגדולים והגדלים במדינת ישראל

עמר בר לב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים22

תקציב הביטחון ב–2015, על פי הסיכום בין שר האוצר, יאיר לפיד, שר הביטחון, משה יעלון, וראש הממשלה, בנימין נתניהו, יסתכם ב–57 מיליארד שקל. סכום זה מורכב מ"בסיס התקציב", כפי שתוכנן במקור (51 מיליארד שקל), ותוספת מיוחדת של 6 מיליארד שקל בעקבות צוק איתן. תקציב זה נוסף ל–7 מיליארד שקל שיוקצו למשרד הביטחון מתקציב 2014, עבור "חזרה לכשירות" - כלומר, השלמת מלאי התחמושת וטיפול בכליו השונים בעקבות הפעלתם במערכה האחרונה בדרום.

כפי שפורסם, היו חילוקי דעות בין משרד האוצר למשרד הביטחון על עלותה של אותה "חזרה לכשירות". משרד הביטחון העריך שנדרשים לו לשם כך 8.6 מיליארד שקל, בעוד שהערכת משרד האוצר היתה של 6 מיליארד שקל 
"בלבד". לבסוף הגיעו הצדדים לפשרה, וסיכמו על תוספת של 7 מיליארד שקל לתקציב הביטחון, שתמומן מהרזרבה התקציבית ב–2014.

צילום: תומר אפלבאום

אם כך עולה השאלה: מדוע הוחלט להגדיל את תקציב הביטחון בשנה הבאה ב–6 מיליארד שקלים נוספים?

זו שאלה שראויה להיבחן בהתחשב בכך שבמבצע צוק איתן עמד צה"ל בהצלחה במלוא משימותיו הצבאיות, כפי שהטיל עליו הדרג המדיני - ללא צורך בתקציב נוסף. אם מדברים על תוספת לאור "לקחי צוק איתן", הייתי מציע לכולנו שלא להתרגש - היות שידוע לכל שמערכת הביטחון רק בראשיתו של תהליך הפקת הלקחים מהמבצע.

כחבר בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת, אני יכול לומר שבדיונים הפנימיים בוועדה לא ניתנו שום נתונים שלא צוינו כבר בפומבי ובתקשורת. לכן, אין כל סיבה אמיתית להגדיל את תקציב הביטחון ל–2015 ב–6 מיליארד שקל, וכלל לא ברור לאילו מטרות נועדה התוספת המדוברת.

עמר בר לבצילום: אמיל סלמן

מהם בכל זאת המרכיבים הראויים של תקציב הביטחון ב–2015? התקציב צריך להיות בנוי מבסיס התקציב, 51 מיליארד שקל. לכך יש להוסיף כמיליארד שקל עבור הגידול ב–2015 (בהשוואה ל–2014) בתשלום פנסיות וגימלאות, ועוד כחצי מיליארד שקל לגידול בתקציבי השיקום והתמיכה במשפחות השכולות. סכומים אלה הם כורח המציאות, אינם תלויים במערכת הביטחון, ולכן יש להוסיפם.

מאחר שלאור לקחי העבר איש אינו מעונין שבמהלך 2015 תדרוש מערכת הביטחון תקציב נוסף, כפי שהיה בכל השנים האחרונות, ומכיוון שבסוף 2013 קיבלה מערכת הביטחון 2.75 מיליארד שקל נוספים, שמתוכם כ–1.5 מיליארד שקל הועברו לתקציב 2014 - אני מציע להוסיף מראש את אותם 1.5 מיליארד שקל כבר עתה לתקציב 2015.

כדי למנוע את הפארסה שהיתה ערב מבצע צוק איתן - כאשר מערכת הביטחון עצרה את כל אימוני צה"ל והתוצאה היתה תוספת של מיליארד שקל להשלמת האימונים - כדאי להכניס תוספת זו מראש לתקציב. כל התוספות האלה מביאות את תקציב משרד הביטחון וצה"ל לכ–55 מיליארד שקל ב–2015.

לאור זאת, לא ברור מדוע סוכם בין שר האוצר, שר הביטחון וראש הממשלה שתקציב הביטחון ל–2015 יהיה 57 מיליארד שקל. בסיכום החשבון הזה, נראה שישנם לפחות 2 מיליארד שקל ששימושם אינו ברור - וכל זאת לפני שנאמר כאן משפט אחד על הפערים החברתיים הגדולים והגדלים במדינת ישראל, ועל משמעותו של ביטחון חברתי.

הכותב הוא ח"כ במפלגת העבודה 
וחבר בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker