להקים קרנות פנסיה בבעלות העמיתים - זירת הדעות - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

להקים קרנות פנסיה בבעלות העמיתים

מתן אשראי לטייקונים מכספי החוסכים ללא אחריות וללא ביטחונות, ולעתים גם ללא שקיפות, התספורות, דמי הניהול הגלויים והסמויים, משכורות העתק למנהלים, העלייה ברמת הסיכון של ההשקעות, העמלות הגבוהות לסוכנים - הכל זועק לשמים ומחייב שינוי

9תגובות

באחרונה התקשורת מותחת שוב ביקורת על המגזר הפיננסי ועל חברות הביטוח הגדולות בפרט. מתן אשראי לטייקונים מכספי החוסכים ללא אחריות וללא ביטחונות, ולעתים גם ללא שקיפות, התספורות, דמי הניהול הגלויים והסמויים, משכורות העתק למנהלים, העלייה ברמת הסיכון של ההשקעות, העמלות הגבוהות לסוכנים, הכל זועק לשמים ומחייב שינוי.

בעיה נוספת היא העובדה שלעמיתים, שהחיסכון נכפה על רובם מכוח צו פנסיה חובה והרצון לנצל את הטבות המס, אין כל אפשרות להשפיע על מדיניות הניהול של כספם, פרט להעברת כספים בין המסלולים הקיימים, שאפשרית בחלק מגופי הפנסיה.

פתרונות חלופיים שהוצעו מתבססים על הגדלת אחריות המדינה: הקמת קרן פנסיה ממלכתית שנדחתה על ידי מליאת הכנסת, הגדלת הנפקת אג"ח מיועדות לקרנות הפנסיה (בעיקר לחוסכים המבוגרים) והנפקה לקופות הגמל, לכל אלה מתנגד משרד האוצר. לפיכך, על הרגולטור לאפשר פתרון חלופי, שבו ייקחו החוסכים את האחריות על עצמם.

דרימסטיים

בישראל פועלות זה שנים קופות גמל וקרנות השתלמות בבעלות ובניהול העמיתים. קופות אלה משיאות תשואות דומות לאלה שמופעלות על ידי חברות הביטוח ובתי ההשקעות, אך בדמי ניהול נמוכים הרבה יותר: הן שייכות למקומות עבודה, ועדי עובדים או איגודים ענפיים.

כמו כן, קיימות קרנות פנסיה ותיקות בבעלות העמיתים, חלקן מאוזנות ופועלות בהצלחה עד היום, כמו אלה של הסוכנות, דן או לשכת עורכי הדין. מדוע אם כך לא ייפתח גוף מוסדי, במתכונת קואופרטיב (אגודה שיתופית), שיהיה שייך לכלל לקוחותיו שיקנו מניות ויפעיל קופת גמל, קרן השתלמות וקרן פנסיה, ויהיה פתוח לכלל הציבור.

גוף כזה ינוהל על ידי אנשי מקצוע ואקדמיה, יחד עם פעילים שיירתמו לנושא וייבחרו על ידי הלקוחות־חברים. לפיכך הם יפעלו מתוך מחויבות אליהם, וללא משכורות עתק. האינטרס הבסיסי שלו יהיה לתת תשואה לעמיתים תוך הימנעות מסיכונים לא סבירים, ובעלות נמוכה יותר.

יוזמות דומות קיימות כיום בתחום הבנקאות. ואולם כאן הרגולטור, בנק ישראל, הציב דרישות ראשוניות, בראשן דרישת ההון העצמי, שפוגעות, ואולי אף מונעות, אפשרות הקמת גופים כאלה בפועל. לעומת זאת, קרנות הפנסיה הוותיקות שהוזכרו קודם, קיבלו פטור מדרישת ההון העצמי.

על האוצר להבטיח אפוא, שגוף מוסדי חדש בבעלות העמיתים יקבל גם הוא הקלות רגולטוריות שיאפשרו לו לקום ולפעול, ולפתוח את השוק לתחרות משוכללת אמיתית.

הכותב הוא יו"ר פורום החוסכים לפנסיה בישראלתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות