משהו רע עובר על הגופים המוסדיים

במקום מסר ברור, תקיף וחד־משמעי של הגנה על כספי ציבור, אנחנו מקבלים התייחסויות רפות, היעדרות מדיונים חשובים ומדיניות אין־תגובה. ככה לא מנהלים את הכסף שלנו

זהבה גלאון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זהבה גלאון

תקופה רעה עוברת על הגופים המוסדיים בישראל. תוך חודשיים עלו לכותרות המכירה־שלא־התבצעה של כלל ביטוח לסינים, המכירה־שלא־הושלמה של הפניקס לאמריקאים, וכעת ההתפטרות של ענת לוין מתפקידה כמנכ"לית מגדל - והמינוי השערורייתי של עודד שריג כמחליפה.

כל אחד משלושת המהלכים האלה ספג ביקורת, כאשר שניים מתוכם זכו להתנגדות עזה. המכירה של כלל ביטוח ספק נפסלה על ידי המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, שסירבה לפרט מדוע רמזה שתסרב למכירת היתר השליטה בכלל לסינים. המכירה של הפניקס למשקיעים האמריקאים גם לא הושלמה, ואמנם הסנוניות הראשוניות שהתייחסו למכירה שיבחו את התהליך, אבל עם הזמן הובהר כי האמריקאים מביאים אתם בעיות לא קטנות, בראשן הדאגה לעובדים ולכספי משקיעים.

כעת ההתפטרות של לוין, שהולכת לפנות את המקום לשריג, הממונה על הביטוח לשעבר שעוד לפני שסיים את תקופת הצינון שלו כבר סגר לו מקום עבודה חדש, ולא סתם מקום: שריג הולך לנהל את חברת מגדל עבור שלמה אליהו, אותו אליהו ששריג בתפקידו הקודם אישר לו לרכוש את הבעלות במגדל, למרות ביקורת ציבורית חריפה.

חשוב להזכיר: החברות האלה הן לא "סתם" חברות. הן שלוש מתוך חמשת הגופים המוסדיים הגדולים בישראל. כלל ביטוח מחזיקה נכסים בשווי כ–150 מיליארד שקל, הפניקס כ–50 מיליארד שקל ומגדל כ–200 מיליארד שקל. יחד הן מנהלות יותר מ–40% מהחיסכון ארוך טווח של אזרחי ישראל: קרנות פנסיה, קופות גמל, קרנות השתלמות וביטוחי חיים. כל זעזוע בחברות האלה, כל שינוי ביציבות שלהן — משפיע על כולנו.

אייל לפידותצילום: קובי קלמנוביץ'

בכל המשברים האלה קולם של הרגולטורים נדם. במקום מסר ברור, תקיף וחד־משמעי של הגנה על כספי ציבור, אנחנו מקבלים התייחסויות רפות, היעדרות מדיונים חשובים ומדיניות אין־תגובה. ככה לא מנהלים את הכסף שלנו.

הדרך לשידוד מערכות בקרנות הפנסיה היא מורכבת, אבל הצעד הראשון שלה הוא טיפול בבעלים. כמו תמיד — הבעיות מתחילות בראש. אני מציעה תוכנית שלושה שלבים, שבסופה ישונה לגמרי אופן הבעלות בגופים המוסדיים.

בשלב הראשון, שבו נתיר עדיין קיומם של גרעיני שליטה, תהפוך המפקחת על הביטוח את הליך אישור רכישת גרעין השליטה לשקוף ופתוח. כולנו ראינו מה קרה כאשר שריג אישר לאליהו לרכוש את מגדל, חרף הביקורת הציבורית העניפה. המהלך הזה בוצע במחשכים, ולציבור לא היתה יכולת להגיב ולהתנגד. השידור החוזר היה בפרשת כלל ביטוח. המפקחת על הביטוח סירבה להתייחס למכירה ולהסביר כיצד היא רואה את הקריטריונים שמדברים על "מהימנות" בעל השליטה. לכן, חייבים לקבוע שהליכים כאלה יהיו שקופים ופתוחים.

שלמה אליהוצילום: מיכל פתאל

בשלב השני, צריך להביא את האישור של מכירת היתרי השליטה בגופים מוסדיים לאישור ועדת הכספים של הכנסת, כדי לתת במה הן לציבור שיביע את דעתו ביחס למכירה הצפויה, והן לגופים ממשלתיים ולחברה האזרחית שיציגו דעות אחרות או שונות מזו של המפקחת. הצעת חוק ברוח זו שהגשתי כבר נמצאת על שולחן הכנסת, ואם תאושר היא תאפשר לוועדת הכספים לוודא מהם האינטרסים העומדים מאחורי כל מכירה של היתר שליטה, ולדרוש דין וחשבון והמפקחת.

בשלב השלישי, צריך לפרק את גרעיני השליטה במוסדות הפיננסיים. שלושת המשברים שחווינו בחודשיים האחרונים לא הגיעו במקרה. הם תוצאה של שינויים משמעותיים שעוברים על קרנות הפנסיה, שהגדול בהם הוא הנהגת פנסיית החובה בישראל. הגופים המוסדיים צוברים כל שנה סכומי עתק, והסכומים האלה מתחילים להפוך את הניהול של אותם הגופים למורכב יותר. כיום, קיומם של גרעיני שליטה מביא למצב הרה אסון שבו בעל השליטה שולט בסכומי כסף מטורפים תמורת מעט מאוד הון עצמי. הפוטנציאל של לקיחת סיכונים עם החסכונות של כולנו גובר, והיכולת של הרגולטורים לפקח עליו נעשית קשה מיום ליום.

הפתרון הוא לשנות גישה: למכור את מניות את השליטה בבורסה ולאסור על יצירת גרעיני שליטה. כך, הפיקוח הציבורי על ההשקעות יגדל, המעורבות של הרגולטורים במינוי דירקטורים ומנהלים תגדל — והכסף של כולנו יהיה מוגן. זהו מהלך מורכב, אבל הכרחי, והוא נדרש מכל מדינה ששואפת לנהל שוק הון פעיל ואטרקטיבי.

ענת לוין
ענת לויןצילום: דודו בכר

הכותבת היא יו"ר מרצ 
וחברה בוועדת כספים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker