מסקנות צוק איתן: חייבים לשפץ בניינים

רבבות תל־אביבים ומאות אלפים נוספים בשאר ערי גוש דן מתגוררים במה שנחשב בניינים נורמטיביים למעמד הבינוני - אלא שמדובר במבנים מתפוררים עם תשתיות רעועות, ללא לובי, ללא מעלית וללא מקום חניה

שי רונן

מדיניות השימור ה"קתולית" של עיריית תל אביב, הכרזתה כ"עיר לבנה" על ידי אונסק"ו ובד בבד פרסום תוכנית הרבעים של העירייה, מסמלים פרדוקס שקיים בתל אביב: רבבות תל־אביבים ומאות אלפים נוספים בשאר ערי גוש דן מתגוררים במה שנחשב בניינים נורמטיביים למעמד הבינוני - אלא שמדובר במבנים מתפוררים עם תשתיות רעועות, ללא לובי, ללא מעלית וללא מקום חניה.

המצב הזה הוא לא פועל יוצא רק של מחדל ביורוקרטי או של אטימות מקבלי ההחלטות ברשויות המקומיות, החל בראשי ערים ומהנדסי ערים וכלה באחראים על תיקי תמ"א 38. זהו מחדל ברמה הלאומית.

גם לאחר ירי הטילים על יישובי העורף במבצע צוק איתן, כשברור כי חייהם של מיליוני ישראלים נתונים בסכנה מוחשית, משום שאין ממ"ד או מיגון מינימלי בבתיהם, ממשלת ישראל אינה נוקטת יוזמה, וראש הממשלה אינו כופה על העיריות לקדם מיידית רבבות פרויקטים של תמ"א 38.

תמ"א 38/1 ברמת גן צילום: תומר אפלבאום

בפרויקטים כאלה יהיו שישה יתרונות דרמטיים: מיגון משופר לדיירים; שיפור משמעותי של איכות חייהם כתוצאה מהמעבר למבנים חדישים; זרימה של אוכלוסיות חזקות למרכזי הערים הוותיקות בעקבות הוספת הקומות והדירות החדישות; תוספת משמעותית של הכנסות לעיריות, כמו בארנונה; פתרון בעיית החניה, באמצעות הוספת אלפי מקומות חניה לבניינים שאין בהם חניות, ולבסוף, השבחת חזות הערים והתחדשות עירונית - לא רק בבניינים המיועדים לשימור, כי אם גם במבנים "מן השורה", שהם הרוב המכריע של הבתים בערי גוש דן.

אם לא יינקטו צעדים לשינוי המדיניות התכנונית, אני צופה המשך התפוררות של מרכזי הערים, המשך הידרדרות באיכות חייהם של רוב התושבים, ואולי הגרוע ביותר - סיכון חייהם במקרה של מלחמה עתידית שבה לא יהיה ברשותם מיגון הולם. הפתרון בידי הממשלה.

הכותב הוא מנכ"ל My House, המתמחה בשיווק פרויקטים של תמ"א 38 ופינוי־בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker