קטאר חיה ובועטת

על הפרק עומדת כעת השאלה אם מצרים וסעודיה "יתירו" לקטאר להשתתף בשיקום עזה, או שסעודיה ומדינת איחוד הנסיכויות ישלמו את החשבון בעצמן, כדי להמשיך ולנטרל את קטאר מבסיס ההשפעה שלה בעזה

צבי בראל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ההתגייסות הישראלית־מצרית נגד מעורבותה של קטאר בתיווך בין ישראל לחמאס הציגה את הנסיכות כאויב - ״מדינה תומכת טרור״, שאינה ראויה להימנות עם המדינות שוחרות החופש. מעניין שכאשר קטאר תמכה בכמה מהמיליציות המורדות בסוריה איש לא בא אליה בטענות, פרט לסעודיה, שחששה כי קטאר ״גונבת״ לה מיליציות שהיא עצמה מממנת. נשכח גם המימון הגדול שהציעה סעודיה לרצועת עזה ב–2009 אחרי מבצע עופרת יצוקה. נשכחו גם השקעותיה העצומות של קטאר בארה״ב, לצד קיומו של הבסיס האמריקאי הגדול בשטח קטאר, שלא הפריעו ללוחמים נגד הטרור.

אפשר לשער שמומחיותה של קטאר לרקוד על כל החתונות, לנהל מדיניות חוץ מגוונת ולפייס את מי שצריך תעמד לה גם אחרי מבצע צוק איתן. היא ספגה חבטה קלה בפרשת עזה, אבל חיה ובועטת.

בשבוע שעבר היא פירסמה תיקון לחוק ההשקעות הזרות, ולפיו משקיעים זרים יורשו לרכוש עד 49% מחברות קטאריות, ובמקרים יוצאי דופן תתיר המדינה לרכוש נתחים גדולים אף יותר. זהו חלון הזדמנויות חשוב, שעשוי לפתות משקיעים נוספים ליטול חלק בפרויקטים האדירים שהממשלה מתכננת לקראת מונדיאל 2022. הפרויקטים כבר מעוררים חשש שמא בתי המלון החדשים שייבנו לכבוד המונדיאל יישארו ריקים לאחר המשחקים, שכן מספר התיירים במדינה יירד בחדות.

פיפ״א דורשת מקטאר להעמיד לרשות באי המונדיאל לפחות 60 אלף חדרי מלון, לעומת כ–13 אלף חדרים שנספרו בנסיכות בסוף 2013. הדרישה מחייבת את קטאר למשוך כמעט 400% יותר תיירים ממספרם בשנה שעברה. ואולם בינתיים ממשיכה תנופת הבנייה ללא מעצורים, כאילו קטאר כבר בטוחה לחלוטין בכך שפיפ״א לא תשלול ממנה את אירוח המונדיאל, למרות פרשות השחיתות שנוגעות למהלך בחירתה למארחת.

שלט מחאה במצרים נגד האמיר הקטארי, ברק אובמה ורג'פ טייפ ארדואןצילום: REUTERS

דאגה אחרת היא מספר העובדים הזרים שקטאר כבר ייבאה ועוד צפויה לייבא למדינה. מעבר לביקורת הבינלאומית על תנאי העסקתם, מספר הדירות שעובדים אלה צריכים למגורים העלה את מחיר הדירות ואת שכר הדירה בשיעורים ניכרים, הצריכה הפרטית נסקה גם היא, והאינפלציה צפויה לעלות בעקבות זאת.

כדי להתגבר על המחסור בדירות לעובדים, חתמה קטאר על הסכם בנייה דווקא עם חברת מצרית, קבוצת דורה, שבראשה עומד חסן מוחמד דורה, טייקון נדל״ן מצרי שהיה מקורב לנשיא המודח חוסני מובארק, ועל פי דיווחים במצרים הוא גם ידידו של הנשיא המכהן עבד אל־פתאח א־סיסי.

נראה כי הזדמנויות עסקיות אינן מתחשבות במדיניות הרשמית של מצרים, אשר רואה בקטאר פגע רע. הממשל המצרי אינו יכול להתעלם גם מקיומם של כ–135 אלף פועלים מצרים בקטאר, שמספרם עוד צפוי לצמוח בשל הדרישה לכוח עבודה נוסף. החשש במצרים הוא שעל רקע הידרדרות היחסים בין שתי המדינות, תחליט קטאר לגרש את העובדים המצרים, ובכך תוסיף נטל כבד על שוק העבודה המקומי, שנזקק לכל מקום עבודה. זו גם הסיבה לכך שמצרים לא הצטרפה לחרם הדיפלומטי על קטאר שהטילו סעודיה, בחריין ומדינת הנסיכויות, אלא הסתפקה בהחזרת השגריר המצרי ״להתייעצויות״.

הסכסוך בין מצרים לקטאר, על רקע תמיכתה של קטאר באחים המוסלמים וביקורתה הנוקבת נגד מצרים, בעיקר באל־ג׳זירה, על רקע תפישת השלטון על ידי א־סיסי, כבר עלתה למצרים בכסף רב. בדצמבר 2013 החזירה מצרים לקטאר 3 מיליארד דולר שקטאר הפקידה בבנקים במצרים בתקופת שלטונו של מורסי, כדי להגדיל את יתרות המט״ח של מצרים. ההפקדה היתה דרושה לה כדי לעמוד בתנאי קרן המטבע הבינלאומית, שקבעה רצפת יתרות מט״ח של 19 מיליארד דולר על מנת שמצרים תקבל הלוואה בסך 5.4 מיליארד דולר.

לקטאר היו גם תוכניות גרנדיוזיות להשקיע בפרויקטים במצרים כ–18 מיליארד דולר, במטרה לסייע למשטר האחים המוסלמים לשקם את כלכלת המדינה. בין היתר הסכימה קטאר לממן את בנייתם של שני נמלים, האחד באלכסנדריה והשני בפורט סעיד, ובכך לייצר כמיליון מקומות עבודה. שיתוף פעולה זה, אגב, כלל גם תרומות מובטחות מסעודיה ומארה״ב כ״מקדמה״, אשר היתה אמורה להביא למצרים השקעות נוספות ממדינות נפט אחרות. את מקומה של קטאר תפסו סעודיה ומדינת איחוד הנסיכויות, שסייעו למצרים להשתחרר מחלק מחובותיה לקטאר, והן גם מממנות כיום פרויקטים לבניית דירות לזוגות צעירים.

מצרים חייבת, לפיכך, להמשיך ולשחק על פי הכללים המדיניים שמכתיבה סעודיה. הברכות שחלק המלך הסעודי לאמיר קטאר, תמים בן חמד, למלאת שנה לכהונתו, ומאמצי התיווך של כוויית ועומאן, שאינן מחרימות את קטאר, עשויים להניב התפייסות של ממש, אשר אם תתממש היא עשויה להחזיר את קטאר אל המרחב הכלכלי המצרי. על הפרק תעמוד עכשיו השאלה אם מצרים וסעודיה ״יתירו״ לקטאר להשתתף בשיקום עזה, או שסעודיה ומדינת איחוד הנסיכויות ישלמו את החשבון בעצמן, כדי להמשיך ולנטרל את קטאר מבסיס ההשפעה שלה בעזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker